Novosti

Test GPS ure

Ra

Po

Međutim, stvari se polako mijenjaju i sada je u BiH moguće kupiti uređaje u koje se mogu instalirati karte BiH, ali i susjednih zemalja, koje su za naše vozače i te kako interesantne.

Zahvaljujući banjalučkoj firmi `HG Spot`, na test smo dobili GPS uređaj nuvi 310, najpoznatijeg evropskog proizvođača GARMIN. Kada smo dobili u ruke ovaj relativno mali uređaj, dimenzija 9,8x7,7x2,2 centimetra, sa nestrpljenjem smo čekali da vidimo kako će se `snaći` na banjalučkim ulicama.

Uređaj

Izgled malog navigatora je skroz jednostavan. Osim ekrana i njegovog okvira, sa prednje strane nema nijednog dugmeta. Razlog tome je `tač-skrin ekran` preko kojeg se zadaju sve komande. Odmah treba istaći da uređaj ima jezičku podršku na srpskom i hrvatskom jeziku, tako da je njegova upotreba toliko jednostavna da vam za njegovo korištenje sigurno neće biti potrebno nikakvo uputstvo. Kad se upali uređaj na glavnom meniju se pojavljuju tri ponuđena tastera: kuda idemo, karta i putni dodaci. Naravno, odmah smo izabrali prvi taster poslije čega slijedi jednostavan unos odredišta. Na primjer, na prvi upit bira se zemlja, zatim grad, ulica i broj. Ova procedura traje prilično kratko pošto, pri unosu dva do tri slova već dobijete ponuđene sve gradove ili ulice koje počinju tim slovima. Kada se unesu svi podaci zadajete jednostavnu komandu idi i putovanje može da počne. Nuvi 310 odmah određuje vašu lokaciju i govori na koju stranu treba da krenete. Glas koji vam kaže za koliko metara treba da skrenete nije naporan i oglašava se samo u trenucima kada je to neophodno.

Dok smo se vozili kroz Banjaluku na gornjem dijelu displeja je stalno ispisano u kojoj ulici se nalazimo. Pojednostavljenje praćenja rute dodatno je istaknuto obilježavanjem putanja pravovremenim prikazom gdje treba skrenuti.

Međutim, uređaji za navigaciju nisu pravljeni za vožnju u mjestu gdje boravite, već za lokacije koje ne posjećujete toliko često i u kojima se malo teže snalazite.

Putovanje

Da bismo shvatili koliko je navigacija korisna u velikim gradovima nismo trebali da idemo daleko. Beograd je prava noćna mora za snalaženje sa svojom saobraćajnom gužvom, sistemom jednosmjernih ulica i čestim zatvaranjima glavnih saobraćajnica zbog prolaska visokih funkcionera, rekonstrukcija saobraćajnica, organizovanja uličnih manifestacija...

Unijeli smo željenu adresu i krenuli. Dok smo prolazili dionicu do Gradiške primijetili smo da su unesena sva sporedna skretanja, pa čak i malih makadamskih ulica. Tokom vožnje može se pratiti niz korisnih informacija o toku putovanja. Možete vidjeti koliko vam je kilometara ostalo do cilja, prvog skretanja, podatke o prosječnoj i maksimalnoj brzini, vremenu provedenom u vožnji. Takođe, uređaj, uzimajući u obzir prosječnu brzinu i udaljenost, predviđa u koje vrijeme biste trebali stići na odredište.

Malu zamjerku možemo dati tome što ne postoji nikakvo glasovno upozorenje da nailazite na granični prelaz ili naplatne rampe na autoputu.

Dok smo vozili autoputem GPS je imao jedinu funkciju da nam odbrojava kilometre do dolaska u glavni grad Srbije.

Dolaskom u Beograd uređaj je pokazao svoju pravu namjenu. Čak i onaj ko prvi put ulazi u lavirint beogradskih ulica može se lako snaći. Uređaj na vrijeme upozorava da je trenutak da se prestrojite i skrenete. Čak i ako u tome iz nekog razloga ne uspijete ne očajavajte, poslije samo nekoliko sekundi i saopštenja da preračunava, nuvi 310 će vam ponuditi novu rutu kojom možete stići do željenog cilja. Ovo preračunavanje će vam biti od posebne koristi u slučajevima kada su ulice koje jedino poznajete iz nekog razloga zatvorene.

Takođe će noćna mora zvana jednosmjerne ulice nestati, jer su sve unesene i neće predstavljati problem da pronađete prave.

Poslije vožnje kroz Beograd uputili smo se dalje da vidimo kako su mapirana manja mjesta u Srbiji. Odabrali smo Aranđelovac, malo turističko mjesto udaljeno oko 60 kilometara od Beograda. Takođe, bez greške smo dovedeni do odredišta, ali se ispostavilo da nisu mapirani brojevi kuća u ulicama. To se u malom mjestu ne može navesti kao problem, te smo se i tu uspješno snašli.

Vožnja kroz BiH

Naredne sedmice iz Banjaluke smo krenuli put Sokoca. Uređaj je izračunao da je najbliža putanja preko Kneževa, Viteza, Travnika i Sarajeva. Slijedeći uputstva krenuli smo. Ponovo je pri ulasku u Sarajevo došla do izražaja puna funkcionalnost navigacije. Bez ikakvih problema provedeni smo kroz gradsku gužvu najvećeg grada u BiH i bez ikakvih zadržavanja stigli do Sokoca. Međutim, ovo malo romanijsko mjesto još uvijek nije mapirano, tako da smo za željenu adresu morali da spustimo prozor i pitamo prvog mještanina da nam objasni gdje je tražena adresa.

Ipak, kako kažu stručnjaci u `HG spotu` koji su zaduženi za mapiranje BiH i taj problem će u najskorijoj budućnosti biti prevaziđen jer se intezivno radi na dopunjavanju karata, tako da bi do kraja godine trebala biti unešena sva mjesta u BiH.

Dodaci

Pored osnovne funkcije nuvi 310 posjeduje obilje informacija koje mogu biti od velike koristi prilikom putovanja. Tako, na primjer, u njega je unešena velika baza informacija o benzinskim pumpama, restoranima, mjestima za prenoćište, objektima za zabavu, bolnicama…

Dovoljno je da u meniju, na primer, samo kliknete na oznaku benzinske pumpe i da vam uređaj ponudi najbližu u odnosu na vašu lokaciju. Slično je i kada su u pitanju drugi navedeni objekti.

Kao posebno koristan dodatak treba istaći mogućnost povezivanja nuvija 310 sa uređajima koji imaju blutut adaptere. To znači da možete povezati mobilni telefon sa uređajem i tokom vožnje razgovarati telefonom, bez puštanja ruku sa upravljača vozila.

Osim navedenih, uređaj posjeduje obilje dodataka, o tačnom vremenu u svijetu, konvertor valuta i mjera, kalkulator, mp3 plejer, čitač audio-zapisa knjiga i druge detalje koji su možda manje bitni, ali vam možda mogu zatrebati.

Preciznost

Tokom vožnje prijatno smo bili iznenađeni preciznošću lociranja vozila na putu. Odstupanja koja smo primijetili gotovo da mogu biti zanemariva. Ona su se najčešće javljala na velikim raskrsnicama, gdje je sredina ukrštanja puteva, vjerovatno, označavala orjentacionu tačku. Tako, na primer, znalo se dogoditi da stojimo na semaforu prvi u redu i čekamo da skrenemo, a da nas uređaj opominje da trebamo skrenuti za 15 metara. Sa druge strane samo vođenje po putu nas je pozitivno iznenadilo. U trenucima kada smo se nalazili na mostu, pogledom na displej nuvija 310, videli smo da se i na navigacionom uređaju nalazimo tačno na njemu.

Vrijeme upozoravanja za skretanje je dobro tempirano, tako da, na primer na autoputu, prvo upozorenje za skretanje dobijate 750 metara prije skretanja, pa imate dovoljno vremena da se prestrojite ili završite započeto preticanje. Čak i u učestalim skretanjima dobro je grafički i glasovno dorađeno vođenje kroz ulice.

Kružni tokovi su pregledno urađeni i tu se morate više osloniti na grafički prikaz nego na zvučna upozorenja.

Prije početka putovanja možete vidjeti simulaciju vožnje. Ova karakteristika vam može dobro doći u slučajevima kada u nepoznatom gradu treba da prođete kroz više raskrsnica, pa na taj način možete i da `naučite` putanju, te se više skoncentrišete na vožnju nego na sam navigacioni uređaj.

Nedostaci

Iz prethodnog teksta sasvim je jasno koje sve vrline krase GPS sistem. Međutim, imaju li oni mana? Naravno, savršen sistem još nije izmišljen.

Kao prvo, GPS prijemnik mora da `vidi` satelite da bi uopšte bio u stanju da izračuna svoju poziciju. Ukoliko se između neba i prijemnika nalazi netransparentna prepreka, GPS uređaj je praktično `slep` i sve što može jeste da korisniku javi da nema očitavanja. Prepreke mogu biti, zidovi tunela, zgrada, garaža, pumpnih stanica...

Atmosferski uticaji, takođe, mogu da utiču na smanjenje preciznosti uređaja, pa se tako može desiti da utvrđeni položaj odstupa i do više desetina metara od stvarnog, što u realnom životu i ne predstavlja veliki problem.

Od početka komercijalizacije GPS-a do danas, cijene mobilnih uređaja značajno su pale. Krug korisnika svakodnevno se širi, a kod nas se polako prevazilazi i ograničenost njegove upotrebe zbog nedostatka pokrivenosti teritorije kvalitetnim mapama. Kako se zadovoljavajuće rješavanje ovog problema očekuje uskoro, o upotrebi GPS uređaja u vozilima bavićemo se i u narednim tekstovima.

Karte

Kupovinom GARMIN uređaja uz njega dobijate kompletnu mapu zemalja Evropske unije. Za paket mapa BiH, Hrvatske i Slovenije treba dodati 230 KM, dok sama mapa Srbije košta 369 KM. Kada jednom kupite mape možete ih besplatno dopunjavati, tako da nećete biti uskraćeni za unos bilo koje nove rute.

Cijena

Nekada preskupi GPS uređaji postaju sve pristupačniji. Tako uređaj nuvi 200 u HG spotu košta 555 KM, a naš testirani uređaj 905 KM.

Pored uređaja za vozila u `HG spotu` možete kupiti i vodootporne uređaje koji se mogu koristiti na motociklu. Oni su nešto skuplji i cijena im se kreće od 1.500 KM i više.

Zablude o GPS-u

Jedna od najčešćih zabluda vezana za GPS navigaciju je da se treba plaćati pretplata za njegovo korištenje. Kupovinom uređaja i odgovarajućih mapa završava se svaka priča o investiranju u ličnu satelitsku navigaciju.

Takođe, neosnovane su priče da GPS uređaji zrače. To je nemoguće pošto oni samo primaju, a ne emituju bilo kakve signale.

Bezbjednost

Upotreba GPS uređaja umnogom doprinosi bezbjednosti jer vozača na vrijeme upozorava na promjene pravca. Prikazane su krivine koje nailaze i neke druge informacije koje ulijevaju samopuzdanje i povećavaju koncentraciju vozaču koji ne mora da razmišlja 'kuda sad'.

Sa druge strane uređaj ne bi trebalo puno dirati u toku vožnje. Ukoliko želite da promijenite bilo koji parametar ili da vidite neku drugu uslugu, obavezno zaustavite vozilo i to obavite. Nikakva podešavanja ne radite u toku vožnje jer to može biti pogubno.

Kako radi navigacija

Sistem lociranja uz pomoć satelita sastoji se iz dva osnovna elementa. Prvi su sateliti koji se nalaze u Zemljinoj orbiti. Njih ukupno 24 zapravo su predajnici koji emituju radio-talase. Drugi dio GPS-a jesu mobilni uređaji čiji prijemnici signala detektuju radio-talase upućene iz orbite. Zadatak mobilne jedinice je da na osnovu primljenih signala proračuna trenutnu lokaciju i potom je prikaže na ekranu ili dobijene koordinate proslijedi dalje.

Da bi mobilna jedinica mogla da tačno utvrdi svoj položaj, potrebno je da na nebu `vidi` najmanje četiri satelita. Tri su neophodna za određivanje prostornog položaja (geografska dužina, širina i nadmorska visina), dok je četvrti potreban radi sinhronizacije vremena. Ukoliko do nje stignu signali tri satelita, mobilna jedinica će moći da pruži informaciju o geografskoj širini i dužini, ali ne i nadmorskoj visini.

Najčitanije