Novosti

Škoda Octavia promovisana u Portu

Škoda Octavia promovisana u Portu
Škoda Octavia promovisana u Portu

Bilo da ste vrhunski teniser ili odličan proizvođač automobila, duh sjenke gvozdene zavjese baciće vas u drugi plan. Rijetko ko je hrabar i objektivan (čak i stručan) da javno prizna kako su vozila sa znakom Škode danas nešto najbolje. Pretjerano? Razmislite i reći će vam se samo...

Godine i vijekovi su prošli od kada su začetnici Škode udarili kamen temeljac ove marke. Da dolazi iz neke druge zemlje bliže Atlantiku, mnogi bi je prozvali i legendarnom. Mi to radimo bez ustezanja.

Škoda je fenomen automobilske industrije razvijane u jednoj maloj zemlji. Počela sa radom kada je Vaclav Klement ostavio knjižaru u ranim 1890-im i spojio se sa mehaničarem Vaclavom Laurinom osnivajući malu radionicu za popravku bicikala u Mladoj Boleslavi, u to vrijeme dijelu Austro-Ugarske imperije.

Pretpostavljamo da su u to vrijeme imali skromnu ideju o stvaranju radionice koja se na kraju ispostavila kao jedan od najvećih istočnoevropskih proizvođača automobila.

Ta pozicija u centralnoj Evropi, a kasnije i u (geo)političkom Istočnom bloku ostaće na neki način kamen oko vrata češkom gigantu. Jer, bilo da ste vrhunski teniser ili odlični proizvođač automobila, duga sjenka koju je bacila gvozdena zavesa staviće vas u drugi plan.

Rijetko ko je hrabar i objektivan (čak i stručan) da prizna da su vozila sa znakom Škode danas nešto najbolje u Evropi. Pretjerano? Razmislite i reći će vam se samo.

A jedan od ponosa ozbiljne inženjerske nacije oličene u Škodi jeste - Octavia. Limuzina koja je nekoliko puta vaskrsavala, da bi se najzad sredinom devedestih (1996.) pojavila i počela da mrsi račune „velikima”.

Evo, dvadeset godina kasnije, novinari Auto magazina otputovali su u Porto, na test vožnje unapređenog modela, ili tačnije, značajno redizajnirane verzije koja je na tržištu od 2013. godine.

A Portugal je česta pozornica za lansiranje novih Škoda - nedavno smo u Lisabonu vozili Kodiaq, sada smo otišli oko 300 kilometara severnije, u lučki grad velike tradicije.

Kroz vjekove važna luka, centar vinarske umjetnosti i dom slatkog „porta”, danas je već u ranom proljeću okupan suncem i pun turista sa svih strana svijeta. Nismo ni mi zaboravili na čašicu vina na šetalištu pored rijeke Duro.

Koren naziva te reke potiče čak iz keltskog jezika, kada su sa sjevera, morem, stigli prvi „investitori” i uživaoci toplog sunca i omamljujućeg vina.

Ni vijekovima kasnije nije se mnogo promenilo - vlasnici najvećih vinograda i vinarija su iz Velike Britanije. Ali, osim sa sjevera, mnogo je uticaja stiglo i sa juga.

 

Kuće i crkve sa fasadama od glaziranih pločica (azuležo) nisu posebnost samo Porta, ali su retko gdje tako skladno i lijepo uklopljene u ambijent. Hteli smo, ako niste shvatili, da kažemo da je Škoda pronašla pravo mjesto da svoju tradiciju podijeli sa slavom drevnog grada.

Nova Octavia, dakle, nije baš nova. Šta zapravo i znači novi model? Novi motori? Nova platforma? U vrijeme novih tehnologija to prestaje da bude od veće važnosti.

Bitno je ono što kreće sa proizvodnih traka, i kako na to reaguju kupci sa jedne, a konkurencija sa druge strane.

Predstavljena verzija je - kao nova. Najupečatljivija promjena napred je u nivou farova i donjih spojlera. Svjetla su sada razdvojena, uža i prate trend postavljen na modelu Kodiaq. Ima tu nešto i istorijskih razloga, ali to sada nije bitno. Važno je samo kako će na to reagovati tržište. LED svjetla? Naravno.

Druga značajna izmjena je napravljena sa spojlerima ili usmjerivačima vazduha, kako vam drago. Izvučeni su iz neprekidnih linija, pa auto izgleda stabilnije, šire, čak i sa više sportskog stava.

Tajna se nalazi između rešetkaste maske, ispod Škodinog znaka - tu je smještena elektronika koja daje informacije o parametrima vožnje i bezbjednosnim elementima.

I nazad slična priča: stilizovane su svjetlosne grupe, usklađeni branici... LED? Svakako.

Za divno čudo, a u stvari sasvim razumljivo - najviše izmjena i najviše unapređenja Octavia je dobila u kabini. Zaista, ako putnici nisu zadovoljni, džaba krečenje.

Jedno je sigurno, Škoda je značajno unaprijedila unutrašnjost automobila, ne samo novim materijalima već i izgledom komandne table i mnogim novim pametnim rješenjima.

Nova je i kombinacija braon i crne boje komandne table, ne toliko u cilju prestiža već iz jednostavnog razloga da se vlasnici u svom automobilu ljepše osećaju zahvaljujući svjetlijoj kabini.

Octavia je dobila i grejače volana, kao i pametni ključ koji pamti sva podešavanja svog vozača. Dovoljno je da se ključ nađe u blizini vozila i auto će po startovanju motora sve automatski podesiti prema ranije memorisanim pozicijama sedišta, retrovizora, multimedije, klima uređaja, sistema za asistenciju, pa čak i osvetljenja.

Lista motora je proširena, tako da se njihove zapremine sada kreću od 1.0 do 2.0, uz raspon snage od 84 do 184 ks. Ljubitelji automatika mogu da uživaju u šestostepenim i sedmostepenim DSG mjenjačima.

Umjesto deklamacije o „ponašanju na putu”, jedno razmišljanje, nagovješteno pričom o senci gvozdene zavese koja je dijelila svetove.

Teško je dakle, priznati da Škoda pravi vrhunske automobile. Taj rizik na sebe smije da preuzme rijetko koji automobilski novinar. Tipovanje na auto sa bedžom koji nema prestižno ime je slično strahu pilota da pričaju o NLO-u: neko će ih svakako smatrati luckastim.

Ako se, međutim, malo bolje razmisli, barem kada je Octavia u pitanju, u Evropi teško da ima mnogo boljih modela slične prirode.

Možda nekoliko u (i samo) Njemačkoj, ali teško da u ostatku Evrope prave bolju porodičnu limuzinu. Jednako dobru vjerovatno da, bolju - teško.

(NN/automagazin.com)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije