Auto zanimljivosti

Škoda Fabia 1.0 MPI 75 Ambition, ambicija s pokrićem (FOTO)

Škoda Fabia 1.0 MPI 75 Ambition, ambicija s pokrićem (FOTO)
Škoda Fabia 1.0 MPI 75 Ambition, ambicija s pokrićem (FOTO)

Škoda je uspjela da od Fabije napravi vrlo traženi automobil koji koriste i porodice i firme i to ne samo za vožnju po gradu, već i za duža putovanja.

Ključ uspjeha se nalazi u odličnoj mehanici, kvalitetu izrade i izuzetnom odnosu uloženog novca i dobijenog.

Zbog toga je Fabia već deceniju među vodećim automobilima po prodaji u Srbiji, ali i u Evropi.

Treća generacija je donijela očekivane promjene i poboljšanja.

Prije svega, tu je dizajn. Prethodna verzija je bila prilično neproporcionalna i nedostajalo je agresivnosti u njenoj liniji. Sada je to izmjenjeno i Fabia 3 odmah upada u oči.

Naravno, niko neće kupiti ovaj (ali i slične automobile u klasi) da bi se hvalio dizajnom. Za to postoje lajfstajl automobili koji uz šik izgled donose i znatno višu cijenu.

Ne, uloga Fabije nije da se šepuri već da vrijedno sakuplja kilometre uz što veću ekonomičnost.

Prije svega treba naglasiti da je nova Fabija nastala na fleksibilnoj MQB mehaničkoj platformi i da dosta komponenata dijeli sa VW Golfom i Audijem A3.

Ono što je još bitnije je da je Škoda uspjela da poveća dužinu kabine za osam, a širinu za čak 21 milimetar, što se itekako primjeti u automobilu ove klase.

Prtljažnik ima zapreminu od 330 litara što je vrlo respektabilan rezultat. Kada oborite zadnju klupu, dobijate prostor od 1.150 litara.

Ako želite ekonomičan auto sa još više prostora, uz malu doplatu možete nabaviti Fabiju karavan koja ima prtljažnik od čak 530 litara, koliko ima jedan Ford Mondeo.

Automobil B segmenta ne može da se hvali obiljem prostora, ali ostaje činjenica da će i viši putnici moći da se koliko-toliko udobno smjeste i pozadi.

Prostor za koljena je sasvim zadovoljavajući, a komforu doprinose širina kabine, kao i dovoljno prostora za glave putnika.

Opšti utisak o automobilu je odličan. Kvalitet izrade je na nivou VW Pola, a to znači među najboljim u klasi.

U kabini nema očiglednih znakova uštede u odnosu na pomenuti Volkswagen. Dizajn je njemački hladan i strog, ali uz odličnu ergonomiju.

Položaj vozača je tipičan Volkswagenovski, sa zavaljenim tijelom i uspravnim upravljačem.

Zahvaljujući mogućnosti višestrukog povešavanja i sjedišta i upravljača moguće je pronaći gotovo optimalnu poziciju.

Ručica mjenjača je kratka, laka i vrlo precizna. Brzine možete da mijenjate jednim prstom uz minimalan napor. Za novi motor konstruisan je drugačiji mjenjač koji ima rikverc smješten "dolje desno", ispod pete brzine.

Da bi odabrali hod unazad, ručicu mjenjača treba da gurnete ka patosu, kao nekada na Zastavi 101.

Nama koji smo navikli da rikverc kod Škoda bude pored prve brzine, bilo je potrebno nekoliko dana da naučimo drugačiji raspored.

Takođe, biranje brzine na tom mjestu uz potiskivanje ručice naniže nije lako i jednostavno kao kada se rikverc nalazi gore lijevo.

Bazni motor koji se ugrađuje u Fabiju je novi trocilindraš zapremine jedan litar.

Osnovna verzija ima 60 "konja", dok se za manje od 500 evra doplate dobija jača varijanta sa 75 KS. Upravo tu verziju vam preporučujemo.

Petnaest konjskih snaga više itekako dobro dođe kada vam je auto natovaren, a u praksi jači motor ima čak i manju potrošnju.

U novoj generaciji Fabije ne postoji stari trocilindrični benzinac od 1.2 litra, već ga je zamijenio manji jednolitarski koji je debitovao prije nekoliko godina u Volkswagenu Up!

Pokazalo se da trocilindraši imaju nešto manje dimenzije i masu od ekvivalentnog četvorocilindraša.

Manje dimenzije i masa automatski znače i manju potrošnju goriva, kao i mogućnost za ugradnju u male automobile.

Za napajanje gorivom zadužen je klasični sistem koji gorivo ubrizgava u usisnu granu.

Kultivisanost rada je odlična, mnogo bolja nego kod starog trocilindraša od 1.2 litra.

Vozač i putnici mogu da osjete rad motora na svojim leđima samo u trenutku startovanja. Od momenta kada proradi, sve vrijeme vožnje vibracije bukvalno ne postoje.

Čak je i buka odlično utišana. Prilikom rada u mjestu vozač pogledom u obrtomjer mora da se podsjeti da motor još uvijek radi.

I pri najvišim obrtajima, u koje mali agregat rado zalazi, buka nikad ne dominira kabinom.

Sve pohvale na račun inžinjera koji su uspjeli na taj način da kultivišu trocilindarski motor.

Masa praznog auta od tek jedne tone ne predstavlja previše težak posao za maleni motor. Na niskim obrtajima agregat jeznatno snažniji i elastičniji u odnosu na stari, pa je auto lakše voziti opušteno i u stani-kreni situacijama.

Novi motor se vrlo lako vrti i brzo prima gas. Stepeni prenosa u mjenjaču su vrlo kratki, tako da je lako postići pristojne performanse i, što je još bitnije, prilikom preticanja ne biti previše izložen saobraćaju iz suprotnog smjera.

Naravno, da biste to postigli Škodu morate da vozite bez štednje i ustručavanja i brzine mijenjati kada kazaljka obrtomjera već zađe u crveno polje koje je pomalo stidljivo postavljeno već na 6000 o/min.

Tada vas Škoda nagradi relativno dobrim performansama i maksimalnom brzinom. Ubrzanje od 0 do 100 km/h za 14,7 sekundi je odlično za oviliki motor, a još više iznenađuje maksimalna brzina od 172 km/h.

Ovako velika maksimalna brzina je direktna posljedica dobre aerodinamičnosti karoserije (0,32).

Kada je auto opterećen, performanse, prije svega međuubrzanja, su lošija, ali auto nikada ne odaje utisak da se muči. Racionalan i iskusan vozač nikada neće doći u kritičnu situaciju zbog nedostatka snage.

Naravno, kako buke i vibracija praktično nema, rad motora u visokim obrtajima ne predstavlja nikakav problem ili smetnju ukupnom komforu.

Pokazalo se da ovakav način vožnje ne remeti previše ni potrošnju goriva.

Bez obzira u čijim "rukama" se nalazila, Fabia je po gradu trošila tek nešto više od 7 litara benzina na 100 prijeđenih kilometara, dok je na otvorenom putu potrošnja padala za jedan do dva litra.

Konkretno, na otvorenoj magistrali bez problema možete da prođete sa potrošena četiri litra na 100 kilometara.

Na autoputu, pri 120 km/h, motor se vrti preko 4000 o/min, ali se potrošnja kreće oko šest litara.

Na konstantnih 130 km/h potrošnja iznosi 6,8 litara, dok pri punom gasu, sa obrtajima koji dosežu i 5800 o/min, Fabia troši tek malo više od deset litara.

U našoj optimalnoj kombinaciji koju vam preporučujemo našao se srednji paket opreme pod nazivom Ambition.

On je svega oko 500 evra skuplji od osnovnog, ali u sebi sadrži neke vitalne dijelove opreme, koju bi svaki moderan automobil morao da posjeduje i zbog komfora tokom eksploatacije, ali i zbog lakše prodaje polovnog vozila.

Tu su klima uređaj, centralna brava sa daljincem, električni podizači prednjih prozora, elektro-pokretani retrovizori, putni računar, radio sa dva zvučnika (visokotonci su odvojeni), svjetlo za maglu, vozačevo sjedište koje se podešava po visini.

Nabrojana oprema svakako višestruko više vrijedi od 500 evra koliko košta njihova doplata, a ovako opremljen auto je mnogo prijatniji i udobniji za vožnju od osnovne varijante.

Škoda je gotovo u potpunosti promijenila karakter automobila u odnosu na prethodnu generaciju. Ta verzija je imala prilično tvrdo ogibljenje i agresivan "hendling".

Aktuelna treća generacija ima prilično meko oslanjanje, koje uz pneumatike visokog profila (175/70R14) pruža odličan komfor gotovo u svim situacijama.

Udarci u sve vrste rupa odlično su ublaženi, pa se uz dobru zvučnu izolaciju dobija vrlo komforan i ušuškan auto, nenametljiv i nepretenciozan. A to je vozilo koje je idealno za naš brzi način života pun stresa.

Ako ništa drugo, putovanje će vam biti opušteno i prijatno.

Mekše ogibljenje ipak ne znači lošije upravljanje. Auto nešto mekše i sporije prati volan, ali je on i dalje precizan i dobro komunicira sa vozačem.

Auto se naginje u krivinama, ali je sposoban da agilno mijenja pravac. U krivinama je moguće postići vrlo velike brzine, a zahvaljujući specifično podešenom ogibljenjeu, auto daje dovoljno upozorenja da se približavate limitu.

Kada pretjerate, reakcije Fabije su blage. Ona počinje da širi putanju i lako ju je vratiti ako ste iole iskusan vozač.

Za cijenu od 10.560 evra, koliko košta Fabia koju smo predstavili, teško da može da se pronađe automobil u klasi koji nudi onoliko koliko ova mala Škoda.

Povoljna dodatna oprema

Svakako preporučujemo treći po redu paket opreme Style, koji obuhvata mnogo toga kao standard, pa čak i startovanje motora bez ključa.

Za potpuni "hends-fri" sistem, odnosno otključavanje i zaključavanje bez ključa, potrebno je doplatiti svega 145 evra.

Panoramski stakleni krov je 560, a paket sa senzorima za kišu, farove i elektrohromatski unutrašnji retrovizor košta 125 evra.

Grijane dizne za pranje vjetrobrana su 20 evra. Dakle, svako može da prilagodi Fabiju svojim potrebama i to za vrlo umjeren i pristupačan iznos.

Čak je i standardno ozvučenje veoma snažno i kvalitetno. Na žalost, ima samo prednje zvučnike ali zato su tu USB i AUX priključci. Doplata za zadnje zvučnike je 55 evra.

(Auto magazin)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije