Banja Luka

Parkinzi prazni, stanari ljuti

Parkinzi prazni, stanari ljuti
Parkinzi prazni, stanari ljuti
Maja Isović

Stanari koji stanuju u zgradama u Gundulićevoj ulici već godinama pokušavaju da riješe problem parking mjesta.

Naime, u podzemnim garažama nalazi se više od 350 parking mjesta koja nisu u funkciji, a stanari se žale da nije obezbijeđen dovoljan broj nadzemnih parking mjesta.

U Administrativnoj službi grada su rekli da oni nisu zaduženi za rješavanje ovog problema, jer ono nije u njihovoj nadležnosti.

"Rješavanje ovog problema tiče se investitora GP 'Krajina' i stanara ovih zgrada", kazao je Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada.

Stanari kažu da im nije jasno kako se dozvoljava da se u novom naselju, koje se gradi praktično u centru grada, ne vodi računa o parking prostoru.

"Nevjerovatno je da ispod zemlje već godinama zjapi prazno parkiralište sa stotinu mjesta, a da stanari nemaju gdje da parkiraju kola", kaže jedan od revoltiranih stanara.

Kao krajnji cinizam oni doživljavaju izjave gradskih čelnika koji kažu da stanari s investitorom treba da se dogovore u vezi sa parkingom, pitajući se pritom ko je taj ko odobrava regulacione planove i daje upotrebne dozvole za nova naselja bez parkinga, dječjih igrališta i zelenih površina.

"Objašnjenje da su krivi građani što nisu vodili računa šta kupuju je nerazumno, jer ako je to tako većina novih zgrada ne bi imala uopšte stanare i zgrade bi služile kao ukras", kaže jedan od stanara, pitajući se da li postoji neko u gradu ko misli o njegovom razvoju i infrastrukturi i kvalitetu života građana.

U Odjeljenju za odnose sa javnošću GP "Krajina" rekli su nam da garaže još nisu puštene u prodaju, jer pokušavaju pronaći adekvatno rješenje za kvalitetno funkcionisanje i nesmetanu upotrebu objekata podzemnih garaža.

"Objekti podzemnih garaža podrazumijevaju veliki broj korisnika, pa su veoma zahtjevni po pitanju obezbjeđenja i održavanja", kazao je Boris Tomanić, službenik iz Odjeljenja za odnose sa javnošću u GP "Krajina".

Dodao je da je u okviru stambeno-poslovnog kompleksa Aleja Centar predviđeno 69 stambeno-poslovnih objekata, od kojih gotovo svaki podrazumijeva i objekat podzemne garaže.

"U visokom stepenu dovršenosti su četiri garaže podzemnih objekata. Prodaja garaža, izuzimajući garažna parking mjesta, se vrši samo u bloku B", kazao je Tomanić.

Napomenuo je da je u prodaji još 10 garaža, a cijena podzemne garaže u bloku B iznosi 1.050 KM po metru kvadratnom.

"Garaže će u cjelosti biti puštene u prodaju onog momenta kad bude definisano adekvatno rješenje za nesmetanu upotrebu od strane budućih

korisnika", rekao je Tomanić.

Do prošle godine stanari u ovom naselju su parkirali svoje automobile na šetalište preko puta zgrada, ali su tu postavljene fizičke prepreke, tako da stanari više nisu u mogućnosti da tu parkiraju. Kada je šetalište bilo bez prepreka, tada su se stanari suočavali sa problemom da im "Pauk" služba odveze automobil, jer je na šetalištu zabranjeno parkiranje.

"Gdje da parkiramo kad ispred zgrada nemamo mjesta, garaže zjape prazne, tako da moramo parkirati na pješačke zone ili zelene površine", izjavio je tada jedan od stanara.

Najčitanije