| Datum:
04.09.2006
Određen pritvor Seadu Aliću i Huseinu Ališpagi za pokušaj ubistva Ahmeda Fočaka
A. Dacić
Raspisana potjernica za Kriještorcem
SARAJEVO - Kantonalni sud u Sarajevu odredio je juče jednomjesečni pritvor braći Seadu Aliću (30) i Huseinu Ališpagi (38) iz Sarajeva, osumnjičenim da su u subotu naveče u centru grada pokušali ubiti Ahmeda Fočaka (39) iz Sarajeva.
"Tužilaštvo je predložilo i raspisivanje potjernice za Sabahudinom Kriještorcem (37), takođe osumnjičenim za pokušaj ubistva Fočaka, koji je u bjekstvu", kazala je juče sarajevski kantonalni tužilac Diana Kajmaković.
Iz Kantonalnog suda u Sarajevu je potvrđeno da su raspisali potjernicu za Kriještorcem, te da je i njemu određen pritvor.
Prema policijskim informacijama, njih trojica su osumnjičeni da su u subotu oko 20.10 u blizini Principovog mosta u Sarajevu najprije fizički napali, a zatim i pucali u Fočaka, koji je malo prije toga izazvao incident u kafiću "City pub", čiji je vlasnik Zulfikar Ališpago Zuka. Ališpago je poznat kao ratni komandant Jedinice za posebne namjene Štaba VK ARBiH "Zulfikar", kojeg su istražitelji dovodili u vezu s ratnim zločinima nad Hrvatima u Grabovici.
Kako je potvrđeno u policiji nakon ovog događaja, incident je izbio u unutrašnjosti objekta, kada je Fočak polupao dio inventara. U momentu kada je počeo bježati za njim su krenuli Sead, Husein i Sabahudin, koji su ga putem udarali. U policiji kažu da je u blizini mosta udaljenog nekoliko stotina metara od kafića naočigled mnogih prolaznika jedan od njih trojice pucao u Fočaka, nakon čega su pobjegli s lica mjesta, a pištolj bacili u Miljacku. Tužiteljica Kajmaković juče je kazala da još nije pronađen pištolj iz kojeg je ranjen Fočak, a u Miljacki je u nedjelju pronađen nož koji je predmet vještačenja.
Iz bolnice "Koševo" su kazali da je Fočakovo zdravstveno stanje stabilno, a na Ortopedskoj klinici gdje leži policija ga čuva 24 sata. |