Datum: 18.05.2006
Nakon što je Visoki sudski i tužilački savjet BiH osporio imenovanja specijalnih tužilaca RS

D. Risojević

Tegeltija podnio ostavku

BANJA LUKA - Milan Tegeltija, glavni specijalni tužilac, i svi tužioci Specijalnog tužilaštva RS podnijeli su juče ostavke, nakon što je Visoki sudski i tužilački savjet BiH osporio njihova imenovanja.

Tegeltija je saopštio da je ostavku podnio iz profesionalnih i moralnih razloga, ističući da će on i njegove kolege spremni da daju saglasnost za ponovna imenovanja, kad spor riješe Savjet i Vlada RS.

"Ni ja ni tužioci koji smo raspoređeni u Specijalno tužilaštvo ničim nismo doprinijeli novonastaloj situaciji", rekao je Tegeltija. "Nismo mogli birati koji ćemo zakon primjenjivati".

Savjet tvrdi da su imenovanja specijalnih tužilaca isključivo u njihovoj nadležnosti, a ne glavnog republičkog tužioca, kako to učinjeno.

Odluka je došla u trenutku kadrovskog popunjavanja i priprema za rad Specijalnog tužilaštva za borbu protiv organizovanog i privrednog kriminala.

Branko Perić, predsjednik Savjeta, pozdravio je juče odluku specijalnih tužilaca da se povuku sa funkcija.

"Ta odluka je dokaz njihove spremnosti i prihvatanja autoriteta VSTS-a", rekao je Perić.

Savjet je sugerisao Vladi RS da izmijeni odredbu Zakona o subijanju organizovanoj i najtežih oblika privrednog kriminala, na način da se imenovanje tužioca prepusti u njihove ruke.

Kako saznajemo, o tome će danas u Banjoj Luci delegacija Savjeta razgovarati sa Amorom Bukićem, glavnim tužiocem, i Miloradom Dodikom, predsjednikom Vlade RS.

Dodik je juče u Tesliću izrazio nezadovoljstvom ovakvom odlukom Savjeta, ističući da su, osporavanjem imenovanja tužilaca, ojačali "kriminalnu zajednicu".

"Razmotrićemo na koji način ćemo dalje, ali od koncepta nećemo odustati, naprotiv, još više smo uvjereni da treba da nastavimo", rekao je Dodik i dodao sa VSTS želi da kompromituje tužioce izabrane u Specijalno tužilaštvo.

"Ne vjerujem, ipak, da je to Dodik ozbiljno mislio kad je to rekao", odgovorio je Perić i dodao da svi tužioci, bez obzira u kojem tužilaštvu rade, treba da, svojim djelima, pokažu kriminalcima da su spremni da se uhvate u koštac sa organizovanim kriminalom.

OHR: Potreban dogovor

Visoki sudski i tužilački savjet i Vlada RS imaju isti cilj i treba da u neposrednom kontaktu razriješe pitanje formiranja Specijalnog tužilaštva RS, saopštila je Ljiljana Radetić, portparol banjolučke kancelarije OHR-a. 

Ona je naglasila da je dobrodošla inicijativa Vlade RS da stvori efikasnije mehanizme za borbu priotiv kriminala, ističući da treba "otvoriti diskusiju s VSTS-om i dodatno ojačati specijalne tužioce".

 "OHR se nada da će Vlada RS i VSTS što prije početi konstruktivne razgovore na ovu temu", kazala je Radetićeva.

Događaji
19. 09. 2006.
U narednih pet godina isplata dvije milijarde KM štedišama
Daglas Meklheni: BiH stabilna država
Predložili zakon, a novca nema
Tužilaštvo BiH neće potpisati sporazum
Graham Slak: Vlast u BiH neozbiljna i neodgovorna
18. 09. 2006.
Nafta se izlila u vodovodne cijevi
Kardinal Vinko Puljić: Nijedna partija nije moj favorit
Suzan Džonson: Ljudi i vlast mogu više
Vjerski lideri se upliću u politiku
Poslije oduzimanja omogućen ponovni upis
17. 09. 2006.
Novorođenče ukopala u spostveno dvorište
Traže od kuće do kuće ali djevojčici ni traga
Papa se izvinuo muslimanima
SDA zove u pomoć Švarc -Šilinga, Dodik tvrdi da RS ima pravo    
Arhiva
| Događaji | Kolumne | Ekonomija | Hronika | Sport | Region | Svijet | Kultura
| Banja Luka | Sarajevo | Zvjezdana prašina | Muzika | Nedjeljne | Auto | Info Tech | Linkovi | Impresum | Naslovna | Webmaster | Nes radio

Internet tim Nezavisnih novina 2001