Datum:
22.05.2006
Trg u Rovaniemi nosiće ime grupe "Lordi"
Rovaniemi, glavni grad finske pokrajine Laponije, nazvaće jedan trg po hevi metal grupi "Lordi", koja je u subotu 20. maja pobijedila u Atini na 51. takmičenju za Izbor pjesme "Evrovizije".
Pjevač grupe "Lordi" Tomi Putansu porijeklom je iz ovog grada sa 60.000 stanovnika. Rovaniemi, zvanično grad Djeda Mraza, čiji se čelnici nadaju da će postati glavni grad kulturne Evrope 2011. godine, mašta da organizuje finale takmičenja "Evrovizije" naredne godine, ali će zbog nedostatka kapaciteta za prijem gostiju manifestacija biti održana u Helsinskiju ili Turku na jugozapadu.
Grupa maskiranih metalaca preko noći je pobjedom na "Eurosongu" stekla status nacionalnih heroja u Finskoj, kojoj je ovo prva pobjeda u istoriji takmičenja.
"Službeno je: pakao se smrznuo, Finska je pobijedila. Godine poniženja, frustracija i bodovnih nula izbrisane su kada je finski nastup osvojio Evropu. Kada je Britanija dala 12 bodova Finskoj moglo se naslutiti da ništa više nikada neće biti isto", piše dnevni list "Helsingin Sanomat".
Stotine ljudi slavile su na ulicama Helsinkija i drugih većih gradova, trubili su automobilskim sirenama, mahali zastavama i pjevali pobjedničku pjesmu "Hard Rock Hallelujah". Oduševljenju se priključila čak i predsjednica države Tarja Halonen, koja je odmah nakon pobjede u Atini poslala "Lordima" telegram podrške.
Grupa se u nedjelju vratila u Finsku, a juče se susrela s predstavnicima medija, međutim kamerama nije bio dozvoljen pristup jer momci ne žele da ih snime bez kostima čudovišta u kojima nastupaju. |