| PDP traži da se SDS odredi da li će njihovi poslanici glasati za izbor novih ministara
SDS može da
riješi
krizu
BANJA LUKA - Partija demokratskog progresa (PDP) očekuje od Srpske demokratske stranke (SDS) da se odredi o tome da li će njihovi poslanici u parlamentu BiH glasati za izbor novih ministara u Savjetu ministara BiH, nakon što je Adnan Terzić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, razriješio dužnosti Mladena Ivanića, ministra inostranih poslova i lidera PDP-a.
"Potez je na SDS-u", izjavio je juče Rodoljub Trkulja, član Glavnog odbora PDP-a, i dodao da se kriza Savjeta ministara može riješiti "konzistentnim stavom SDS-a".
To, prema njegovim riječima, znači da SDS treba jasno kazati da li će njihovi poslanici dići ruku za izbor novih ministara inostranih poslova i transporta, nakon razrješenja Ivanića i povlačenja Branka Dokića.
PDP, koja Ivanićevo razrješenja drži nezakonitim, tvrdi da takvu odluku može ovjeriti samo parlament BiH.
Prema zakonu, sjednicu bi trebao da zakaže Terzić, kome je Predstavnički dom parlamenta BiH prošle sedmice naložio da obavi konsultacije sa strankama i što prije razriješi krizu.
Trkulja je juče ocijenio da bi, u slučaju da poslanici parlamenta BiH daju većinsku podršku Terzićevoj odluci, jedini logičan potez bio da predsjedavajući Savjeta ministara BiH podnese ostavku.
Nebojša Radmanović, predsjednik Izvršnog odbora SNSD-a, ocijenio je juče da jedini izlaz iz krize da kompletan Savjet ministara BiH, na čelu sa Terzićem, podnese ostavku. To bi, prema njegovim riječima, vodilo u promjenu Izbornog zakona i raspisivanje redovnih izbora prije zakonskog roka.
Branko Dokić, visoki funkcioner PDP-a i bivši ministar transporta i komunikacija BiH, rekao je da odluka Adnana Terzića, predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, da prihvati ostavku šefa bh. diplomatije Mladena Ivanića predstavlja pokušaj da se Ivanić definitivno izbaci iz "političke igre u BiH". On je istakao da pripreme za Ivanićevu smjenu traju od decembra prošle godine i naglasio da je Terzić na vrlo čudan način iskoristio potpisanu ostavku, a u cilju stvaranja krize u BiH.
D. RISOJEVIĆ
PDP osudila zločin u Srebrenici
PDP je juče osudila zločin u Srebrenici, nakon objavljivanja video-snimka ubistava srebreničkih Bošnjaka i najavio dolazak njihove delegacije na komemoraciju povodom 10. godišnjice srebreničkog masakra u Potočarima.
Rodoljub Trkulja, član Glavnog odbora PDP-a, juče je ocijenio da se neke stranke iz RS ne žele javno ograditi od zločina u Srebrenici, ne želeći da precizira na koje partije misli. |