| Borislav Paravac
Mesić nema hrabrosti da se izvini za "Oluju"
BIJELJINA - Član Predsjedništva BiH Borislav Paravac izjavio je juče da hrvatski predsjednik Stjepan Mesić "nema hrabrosti da se izvini za zločine počinjene nad Srbima tokom akcije 'Oluja', kao što su imali srpski političari".
Mesić je juče izjavio da u akciji hrvatske vojske "Oluja" nije bilo zločina, niti etničkog čišćenja, već "pojedinačnih ekscesa", te da se "Oluja" ne može uporediti sa zločinima počinjenim u Srebrenici.
Hrvatski predsjednik je odbacio poziv srbijanskog predsjednika Borisa Tadića da na godišnjicu vojne operacije "Oluja" osudi zločine počinjene nad Srbima u Hrvatskoj 1995. godine, kao što je on osudio zločine u Srebrenici.
"Nije me iznenadila ovakva Mesićeva izjava znajući kako je on u nekim drugim situacijama reagovao, mada je bilo za očekivati da povodom desete godišnjice 'Oluje' hrvatski političari iskažu potpuno drugačiji stav o tom zločinu", rekao je Paravac.
On je istakao da Mesić, umjesto da ovaj datum iskoristi kao povod za osudu i izvinjenje, pokušava da taj veliki zločin "zamagli pričom o Srebrenici i ponovnim prizivanjem opasnosti od 'velike Srbije'".
Paravac je napomenuo da se u proteklom ratu u Hrvatskoj desio "strašan zločin prema jednom konstitutivnom narodu, Srbima, kojih više nema u hrvatskom ustavu, a nažalost najvišim dijelom ni u Hrvatskoj".
"To etničko čišćenje Srba, koji su u zbjegovima i na traktorima bježali u 'Oluji' od Tuđmanove i Mesićeve demokratije i kojih je na tom putu na hiljade ubijeno, Mesić očigledno nije vidio, razumio i prihvatio", konstatovao je Paravac.
(Srna) |