Nezavisne novine

Parlament RS usvojio Zakon o privremenom odlaganju isplate ratnih dugova

Optine spasene od bankrota

BANJA LUKA - Zbog opasnosti da veliki broj optina i gradova Republike Srpske uskoro bankrotira zbog ratnih dugova, poslanici Narodne skuptine jue su veinom glasova izglasali Zakon o privremenom odlaganju tih potraivanja na period od godinu dana.

Ovaj zakon bi, namjera je Vlade, kao predlagaa, trebalo da na godinu dana odloi naplatu milionskih dugova lokalnih zajednica, nastalih u periodu od '92. do '96. godine.

U meuvremenu, Vlada bi, prema rijeima Ranka Krsmana, pomonika ministra finansija, trebalo da pripremi strategiju i zakon za izmirenje dugova, iji konaan zbir jo nije ni poznat, ali koji se i sada mjeri sa desetinama miliona maraka.

Za razliku od dosadanje parlamentarne prakse, zakon koji odlae isplatu sudskih tubi, vansudskih poravnanja i slinih dugova, dobio je podrku poslanika vladajue koalicije, ali i opozicionih partija. "Za" je glasalo 56 poslanika, a protiv su uglavnom bili oni ija je partijska centrala u Federaciji BiH.

U Vladi su do sada sabrani ratni dugovi 50 optina, a nedostaju podaci za jo 14 optina. Prema njihovoj raunici, te optine dune su blizu 20 miliona, s tim da je ta cifra, vjerovatno, mnogo vea, poto na ovaj iznos nisu uraunate kamate, ali ni sudske presude koje svaki dan zasipaju optine, sa zahtjevima za isplatom.

Da ovaj zakon jue nije dobio podrku poslanika, uvjeren je Dobroslav uk, poslanik SNSD-a iz Trebinja, njegova matina optina bi ve za koji dan mogla da - bankrotira.

Njima bi, naime, ve 24. oktobra na vrata zakucalo izvrenje sudske presude u sluaju tube brae Alijagi, kojima bi optina, zajedno sa Vladom i preduzeem "Metalac", takoe iz Trebinja, trebalo da isplati 36 miliona maraka.

"Da se to dogodilo, mi bismo mogli samo da zatvorimo budet", rekao je uk, koji bi uskoro na osnovu izbornih rezultata trebalo da zasjedne u fotelju naelnika trebinjske optine.

To mu je, u burnoj skuptinskoj raspravi, u kojoj nije manjkalo ni tekih rijei izmeu nekih poslanika, spomenuo i Tarik Sadovi, poslanik SDA, opominjui ga da sjeda na elektrinu stolicu, a ne naelniku, aludirajui na dug prema Alijagiima.

Kontroverzni sluaj "Alijagi" je, inae, dominirao u skuptinskoj raspravi. Dok su poslanici SDA, prvenstveno Sadovi, isticali neophodnost ove isplate, dotle su poslanici SNSD, pogotovo Radovan Bjelogrli, tvrdili da je rije o veoma sumnjivoj sudskoj presudi baziranoj na, tvrdili su, falsifikovanim dokazima.

Rasprava je bila otila toliko daleko da je Sadovi, u jednom trenutku, odgovarajui na Bjelogrlieve tvrdnje, zatraio od predsjednika parlamenta da ga zatiti od, kako je rekao, "pijanih ljudi, zbog kojih bi trebalo uvesti alko-test".

D. Risojevi

Danas izvjetaj o Srebrenici

Do zakljuenja ovog izdanja parlament se nije odmakao od druge take dnevnog reda, a trebalo je da se izjasne o 13 predloenih zakona. Na opte iznenaenje, u dnevni red uvrten je i prijedlog Drage Kalabia, poslanika opozicionog DNS-a, da se raspravlja o izvjetaju Komisije za Srebrenicu.

Njegov prijedlog dobio je veinu glasova i time podijelio skuptinsku veinu, poto ga je u tome podrao ak i Borislav Boji, ef Poslanike grupe SDS-a, dok je dio njegovih stranakih kolega bio protiv.

Nastavak sjednice, na kojoj bi se, izmeu ostalog, trebalo raspravljati i o izvrenju Rezolucije o saradnji sa Hagom, zakazan je za danas.

Politika
18. 09. 2006.
Na dnevnom redu zakoni o lijekovima i Savjetu ministara
17. 09. 2006.
Milorad Dodik: Niko nas neće ponižavati
Zlatko Lagumdžija: Dodik i Silajdžić se dogovori da se napadaju
16. 09. 2006.
Nikola Špirić: FBiH ne treba da se plaši SNSD-a
Beriz Belkić: Opasno stvarati atmosferu nepovjerenja i straha
15. 09. 2006.
Haris Silajdžić: "SNSD će biti apsolutni pobjednik izbora u RS"
13. 09. 2006.
Sulejman Tihić: Opasna priča o ukidanju entiteta i referendumu
Milorad Dodik: Dogovor gradi BiH
12. 09. 2006.
Tihić i reis Cerić se nisu pojavili
09. 09. 2006.
Tužba protiv SDA
"Ne mogu da prihvatim da je moj narod ko je klao i krao"
Trojica kandidata napustila emisiju
08. 09. 2006.
"Sud i Tužilaštvo BiH nemaju veze s entitetima
07. 09. 2006.
"Opština mora imati jasan cilj koji garantuje zapošljavanje"
04. 09. 2006.
Podijeljena i Izborna komisija
01. 09. 2006.
Ognjen Tadić: "SDS je još najjača"
Nezaheta Akšamija: Ne može biti jednostrano nametanje stavova

Arhiva
| Događaji | Kolumne | Ekonomija | Hronika | Sport | Region | Svijet | Kultura
| Banja Luka | Sarajevo | Zvjezdana prašina | Muzika | Nedjeljne | Auto | Info Tech | Linkovi | Impresum | Naslovna | Webmaster | Nes radio

Internet tim Nezavisnih novina 2001