Nezavisne novine

U Sarajevskom kantonu registrovano 665 kliziŠta

Nastavak bespravne gradnje može dovesti do katastrofe

Na području Sarajevskog kantona registrovano je 665 klizišta, kazao je Fuad Babić, stručnjak za klizišta Zavoda za izgradnju Kantona Sarajevo.

Od ovog broja 202 su aktivna klizišta, a Babić upozorava da svaki pogrešan potez bespravne izgradnje može dovesti do katastrofalnih posljedica za stanovništvo.

Broj klizišta na području Sarajeva nije konačan, jer Zavod svakodnevno dobija nove podatke.

Babić procjenjuje da je za sanaciju 202 aktivna klizišta u idealnim uslovima potrebno najmanje osam milijardi KM.

"Za sanaciju samo jednog klizišta neophodno je najmanje 400.000 KM. Najveća klizišta su na području Starog grada u Ulici Ambina carina. Do tog klizišta evidentirano je još jedno u Ulici Pastrma, gdje je došlo do slijeganja terena, te u Ulici Bakije sokak 61.

Na području opštine Centar imamo klizište u Dalmatinskoj ulici koje se proširilo do Ulice Kevrin potok i sišlo do centrale SDA. U Novom Sarajevu imamo iza hotela 'Grand', a u Novom gradu je registrovano mnogo klizišta u Novopazarskoj. U Vogošći i Ilijašu imamo puno klizišta, dok su u Trnovu neki dan evidentirana tri nova, vrlo opasna klizišta", objasnio je Babić, dodavši da jedino na području opštine Ilidža nema klizišta.

Tvrdi da pojavu klizišta u 95 odsto slučajeva uzrokuju bespravno izgrađeni objekta, dva odsto prirodni fenomeni, a ostala su uzrokovana ratnim dejstvima i uništavanjem zelenila i okoliša.

"Izlaz iz ove situacije vidim u zaustavljanju bespravne izgradnje. Bespravni graditelj kad napravi svoju kuću, on ili ima ili nema septičku jamu. Tu jamu izgradi nekvalitetno i vremenom te fekalije izlaze iz septičke jame i razlijevaju se po padini. Tako se formira supstrat na kojem se formira klizna ravan. Nakon nekoliko godina počinje da klizi gornji dio tla na kojem su izgrađene kuće", objasnio je Babić.

Klizišta se manifestuju kroz klizanje, tonjenje ili eroziju tla.

"Pasivna klizišta su od Brusulja preko Sedrenika pa sve do Debelog brda. Na ovom dijelu ima bezbroj prirodnih klizišta", dodao je Babić.

Š. IBRIĆ
Sarajevo
16. 09. 2006.
Na gradnju spomenika ÄŤekaju 12 godina
08. 09. 2006.
PoÄŤelo uklanjanje divljih deponija
07. 09. 2006.
Sanitarne inspekcije KS privremeno zatvoreno 20 objekata
06. 09. 2006.
Radnici čiste rijeke i uređuju zelene površine
29. 08. 2006.
Ostaje još 200 roditelja bez riješenog stambenog pitanja
28. 08. 2006.
Uskoro uređenje zemljišta i komunalne infrastrukture
17. 08. 2006.
Potrebno odrediti taÄŤnu lokaciju
12. 08. 2006.
U školske klupe pristojno obučeni
11. 08. 2006.
Za plesnu dvoranu 150.000 KM
10. 08. 2006.
Kradu benzin iz vozila
09. 08. 2006.
Bolja njega za djecu s posebnim potrebama

Arhiva
| Događaji | Kolumne | Ekonomija | Hronika | Sport | Region | Svijet | Kultura
| Banja Luka | Sarajevo | Zvjezdana prašina | Muzika | Nedjeljne | Auto | Info Tech | Linkovi | Impresum | Naslovna | Webmaster | Nes radio

Internet tim Nezavisnih novina 2001