Nezavisne novine

Snježne padavine i dalje uzrokuju probleme u saobraćaju

Skraćene minibuske linije

Zbog neprohodnosti saobraćajnice juče ujutro nije radila minibuska linija Vijećnica - Hreša, a skraćene su bile minibuske linije prema Jarčedolima i Mahmutovcu, potvrdili su u Javnom preduzeću GRAS.

Skraćena je bila i autobuska linija prema Miševićima. Hljeb je uprkos otežanim uslovima na vrijeme distribuiran.

"Zbog neprohodnosti jutros nije radila minibuska linija Vijećnica - Hreša.

Međutim, velike probleme našim vozilima prave i nesavjesni vozači koji se parkiraju gdje stignu. To je najčešće na okretnicama minibusa, tako da oni ne mogu voziti do posljednje stanice", rekla je Meliha Hasanbegović iz Informativne službe preduzeća GRAS.

Zimska služba je na razgrtanju snijega i sprečavanju stvaranja poledice juče angažovala 50 specijalnih vozila. Trotoare, stepeništa i mostove ručno je čistilo 200 radnika.

"Glavne saobraćajnice poput Maršala Tita, Zmaja od Bosne, Bulevara Meše Selimovića su prohodne. Manjih problema je bilo u višim dijelovima grada. Zbog nepropisno parkiranih vozila otežano je čišćenje ulica i trotoara na Marindvoru, Koševu, Višnjiku i Vratniku", kazao je Ahmed Đipa, šef Informativne službe preduzeća "Rad" pri kojem djeluje Zimska služba.

Napominje kako bi uskoro mogli početi s uklanjanjem snijega iz pješačkih zona poput Ferhadije, Sarača i Baščaršije.

E.D.

Policija Sarajevskog kantona pojačala kontrolu vozila

Zabrana vožnje bez zimske opreme

Policija Sarajevskog kantona, zbog velikih snježnih padavina i otežanog odvijanja saobraćaja, pojačala je kontrolu vozila i korištenja zimske opreme.

Vozila bez zimske opreme će se odmah isključiti iz saobraćaja, a vozači će biti kažnjeni na licu mjesta sa 20 KM

"Pod zimskom opremom se podrazumijevaju gume za zimu na pogonskim točkovima, odnosno radijalne gume na svim točkovima. Tu su i lanci koji se prema potrebi stavljaju na pogonske točkove", pojašnjava Magbul Škoro, portparol MUP-a Kantona Sarajevo

Dodaje da autobusi i teretna vozila moraju imati i lopate.

"Vozila koja ne budu imala zimsku opremu odmah će se isključivati, a mandatna kazna za vozače je 20 KM. Kontrola će naročito biti pojačana na ulazima i izlazima iz grada", kaže Škoro.

Govoreći o zimskoj opremi naglašava da na gumama dubina šara mora biti najmanje četiri milimetra.

"Pojačana kontrola u ovakvim uslovima je zaista potrebna, jer je dosta vozača koji sa ljetnim gumama prave probleme u saobraćaju. Da nisam vozač kamiona po ovakvom vremenu ne bih nikako vozio. Preporučio bih vozačima, naročito kamiondžijama, da voze oprezno, da lance stavljaju prije brda, a ne nasred puta", kazao je Sarajlija Nijaz Ušanović.

E.D.

Nevrijeme prekinulo kontrole

Zbog loših vremenskih uslova prekinuta je akcija "Pojačana kontrola tehničke ispravnosti vozila sa posebnim akcentom na kontrolu uređaja za odvodnju izduvnih gasova".

"Snijeg na marginama ulica, kojeg su grtalice sklonile sa saobraćajnica, onemogućava parkiranje vozila što ne dozvoljava provođenje akcije. Čim vremenski uslovi budu zadovoljavajući nastavit ćemo akciju", rekao je Magbul Škoro. Akcija je pokrenuta 25. januara i trebala je trajati pet dana.

S.L.
Sarajevo
16. 09. 2006.
Na gradnju spomenika ÄŤekaju 12 godina
08. 09. 2006.
PoÄŤelo uklanjanje divljih deponija
07. 09. 2006.
Sanitarne inspekcije KS privremeno zatvoreno 20 objekata
06. 09. 2006.
Radnici čiste rijeke i uređuju zelene površine
29. 08. 2006.
Ostaje još 200 roditelja bez riješenog stambenog pitanja
28. 08. 2006.
Uskoro uređenje zemljišta i komunalne infrastrukture
17. 08. 2006.
Potrebno odrediti taÄŤnu lokaciju
12. 08. 2006.
U školske klupe pristojno obučeni
11. 08. 2006.
Za plesnu dvoranu 150.000 KM
10. 08. 2006.
Kradu benzin iz vozila
09. 08. 2006.
Bolja njega za djecu s posebnim potrebama

Arhiva
| Događaji | Kolumne | Ekonomija | Hronika | Sport | Region | Svijet | Kultura
| Banja Luka | Sarajevo | Zvjezdana prašina | Muzika | Nedjeljne | Auto | Info Tech | Linkovi | Impresum | Naslovna | Webmaster | Nes radio

Internet tim Nezavisnih novina 2001