| Tehnička ispravnost vozila javnog gradskog prevoza
Vozila GRAS-a učestvovala u pet saobraćajnih nezgoda
Magbul Škoro, portparol MUP-a Kantona Sarajevo, kaže da je na području kantona u ovoj godini evidentirano pet saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovala vozila Javnog preduzeća Gradskog saobraćaja (GRAS).
"Nije bilo smrtno stradalih, ali u pitanju su bile teže povrede. U dva slučaja radilo se o tramvajima, a u dvije saobraćajne nezgode učestvovali su autobusi i evidentiran je jedan slučaj saobraćajne nezgode u kojem je učestvovao trolejbus", rekao je Škoro.
U Službi za testiranje i homologaciju pri Mašinskom fakultetu u Sarajevu kažu da su saobraćajne nezgode u kojima učestvuju vozila GRAS-a najčešće izazvane brzinom kretanja vozila gradskog prijevoza, uslovima na putu i tehničkom neispravnošću vozila.
Samira Kadić, šef Službe za odnose s javnošću u GRAS-u, tvrdi da se prema propisanoj proceduri kontrola tehničke ispravnosti vozila vrši prije svakog uključivanja vozila u saobraćaj.
"U saobraćaj su uključena samo tehnički ispravna vozila. Sva vozila GRAS-a su registrovana i osigurana, osim tramvaja koji se u skladu sa evropskim normama ne registruju. U slučaju saobraćajnih udesa, učesnici svoja prava i obaveze ostvaruju u skladu sa zakonskim propisima i putem osiguravajućih kuća", objasnila je Kadićeva.
Naglašava da s obzirom na uslove u kojima se odvija javni gradski saobraćaj zagušenost saobraćaja, bezbjednost i nepoštivanje prava prvenstva vozila javnog gradskog saobraćaja i prosječnu starost vozila, broj saobraćajnih nezgoda u kojima su učestvovala vozila GRAS-a nije veliki.
"Samo u tri slučaja je zabilježeno da je do udesa došlo usljed kvara na vozilu i to kvara koji se desio u toku vožnje. Ovaj broj bi bio znatno veći da GRAS ne daje ovoliki značaj i pažnju na tehničku ispravnost vozila i njihovo održavanjeđ, ističe Kadićeva.
A. DACIĆ |