Nezavisne novine

Ozvaničen završetak obnove zgrada u Ulici Emerika Bluma

Ključeve dobila 21 porodica

Prijeratni stanari zgrade u Ulici Emerika Bluma 3 i 3a u naselju Kovačići jučer su dobili ključeve svojih obnovljenih stanova.

Ključeve 21 porodici uručio je Samir Silajdžić, ministar za stambena pitanja Kantona Sarajevo.

"Bilo je planirano da prijeratni stanari ključeve svojih stanova dobiju u decembru prošle godine. Međutim, komisija za tehnički prijem općine Novo Sarajevo nije dala saglasnost za useljenje u zgradu zbog nedovršene fasade i stubišta. Postigli smo dogovor sa komisijom i stanari su dobili ključeve", objašnjava Silajdžić.

Dodaje da je Vlada KS izdvojila 1.440.000 KM za kompletnu ponovnu izgradnju u ratu uništenih zgrada, dok je izvođač radova bilo preduzeće "Ans-drive" iz Sarajeva.

"Ministarstvo za stambena pitanja stanarima je doniralo 6.000 KM za unutrašnju sanaciju stanova. Vjerujemo da će im to biti dovoljno kako bi stvorili minimalne uslove za život", rekao je Silajdžić.

Zehra Orahovac, pomoćnik općinskog načelnika za obnovu i razvoj, kaže da će općina završiti fasadu i stubište u zgradi.

"U budžetu za ovu godinu planirali smo oko 80.000 KM za ove aktivnosti. Čim odaberemo izvođača radova pristupit ćemo ovim radovima. Nadamo se da ćemo to uspjeti realizirati do kraja ove godine", kaže Orahovac.

Fikreta Selak, jedna od stanara koji su jučer dobili ključeve svog stana, sretna je što je dočekala taj dan.

" Po završetku rata dvije godine sam s mužem živjela u tuđem stanu. Iz njega smo deložirani. Silom prilika otišli smo u Hrvatsku gdje smo se do danas zadržali. Namjeravamo se vratiti u svoj stan. Naša primanja nisu velika, tako da ćemo postepeno renovirati stan", kazala je Selak.

S. LEMO

Sarajevo
16. 09. 2006.
Na gradnju spomenika ÄŤekaju 12 godina
08. 09. 2006.
PoÄŤelo uklanjanje divljih deponija
07. 09. 2006.
Sanitarne inspekcije KS privremeno zatvoreno 20 objekata
06. 09. 2006.
Radnici čiste rijeke i uređuju zelene površine
29. 08. 2006.
Ostaje još 200 roditelja bez riješenog stambenog pitanja
28. 08. 2006.
Uskoro uređenje zemljišta i komunalne infrastrukture
17. 08. 2006.
Potrebno odrediti taÄŤnu lokaciju
12. 08. 2006.
U školske klupe pristojno obučeni
11. 08. 2006.
Za plesnu dvoranu 150.000 KM
10. 08. 2006.
Kradu benzin iz vozila
09. 08. 2006.
Bolja njega za djecu s posebnim potrebama

Arhiva
| Događaji | Kolumne | Ekonomija | Hronika | Sport | Region | Svijet | Kultura
| Banja Luka | Sarajevo | Zvjezdana prašina | Muzika | Nedjeljne | Auto | Info Tech | Linkovi | Impresum | Naslovna | Webmaster | Nes radio

Internet tim Nezavisnih novina 2001