Privreda

Poljoprivrednici pisali Šaroviću i Mirjaniću: Proizvodnja mlijeka na ivici propadanja

Poljoprivrednici pisali Šaroviću i Mirjaniću: Proizvodnja mlijeka na ivici propadanja
Poljoprivrednici pisali Šaroviću i Mirjaniću: Proizvodnja mlijeka na ivici propadanja

BANJALUKA - Republičko udruženje poljoprivrednih proizvođača-mljekara u otvorenom pismu, koje je uputilo ministru spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirku Šaroviću i ministru poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Stevi Mirjaniću, upozorava da situacija u sektoru proizvodnje mlijeka u Srpskoj i BiH nikada nije bila teža i neizvjesnija i da je potrebna strategija da se spasi ova oblast.

"Stanje kod nas se pogoršava iz dana u dan pritiskom visokosubvencionisanog uvoznog mlijeka iz EU, a može se očekivati da će biti još teže poslije 1. februara stupanjem na snagu i primjenom adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/", ističe se u pismu.

Iz Udruženja navode da su institucije u BiH i RS i FBiH, kao i mljekoprerađivači i proizvođači ovakvu situaciju dočekali veoma nespremni, čime je proizvodnja mlijeka dovedena u veoma teško stanje i do ivice propadanja.

Iz Udruženja navode da nadležne institucije u BiH ništa nisu preduzele iako je prošlo šest mjeseci od potpisivanja adaptiranog SSP-a, nije realizovan ni dogovor sa njemačkim ministrom poljoprivrede o namirenju dijela dohodka izgubljenog pritiskom mlijeka uvezenog iz EU, Svjetska banka nije procijenila nastalu štetu, a zvaničnici BiH nisu se oglasili niti jednom riječju.

"Entitetske vlade i ministarstva nisu isplatili dugove iz 2016. godine, a agrarni budžeti su ostali na prošlogodišnjem nivou, što govori da nema naznaka o nekoj ozbiljnijoj podršci mljekarskom sektoru. Ponašanjem mljekara u BiH smo nezadovoljni, jer pojedine mljekare obaraju cijene ispod cijene koštanja, čime obaramo i ulazne cijene mlijeka, ili smo sami sebi konkurencija na tržištu BiH", napominju iz Udruženja.

Ukazuju i da se očekuje da EU na tržište stavi u promet veću količinu mlijeka u prahu, zbog čega protestuju i evropski farmeri u Briselu, iako su, osim redovnih podsticaja, dobili 1.220.000.000 evra jednokratne pomoći.

"U ovakvoj situaciji osjećamo se napuštenim od vlasti, ali očekujemo da vi mljekare i mi proizvođači napravimo ozbiljnu strategiju da se spasi mljekarski sektor i da se sa tom strategijom pojavimo pred entitetskim vladama, Savjetom ministara i Parlamentarnom skupštinom BiH", zaključuje se u pismu Udruženja poljoprivrednih proizvođača-mljekara Republike Srpske.

Šarović treba da podnese ostavku ako ne riješi probleme

Iz Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača RS poručuju da bi ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirko Šarović trebalo da podnese neopozivu ostavku ukoliko konačno ne riješi pitanje "plavog dizela" i ne uvede mjere zaštite domaće prizvodnje.

Iz tog udruženja ocjenjuju kao paušalnu, nepreciznu i nestručnu Šarovićevu izjavu da "će od primjene adaptiranog Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/ biti i koristi i štete".

U saopštenju, koje potpisuju i čelni ljudi Seljačkog saveza FBiH, navodi se da je riječ o Šarovićevom ličnom stavu i da izneseni podaci uglavnom ne odražavaju stvarno stanje na terenu i kada je riječ o izvoznoj kvoti za vinare, kao i proizvođače šećera, koji ne postoje u BiH.

Predstavnici Saveza udruženja poljoprivrednih proizvođača Srpske ističu da povećavanje entitetskih budžeta za poljoprivredu nije u nadležnosti BiH, već entiteta.  

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije