Nezavisne novine - Diskusije
25. 05. 2012. 01:27 *
Dobrodošli, Gost. Molim vas prijavite se ili se registrujte.
Da niste izgubili svoj aktivacioni e-mail?

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i dužinom sesije
Vesti:
 
   Početna   Pomoć Članovi Links Kontakt Prijavljivanje Registracija  
Stranice: [1]   Idi dole
  Štampaj  
Autor Tema: Gruba ljubav prema bankama donosi blagostanje  (Pročitano 159 puta)
Tommy Gavin
Urednik
*****
Na mreži Na mreži

Poruke: 4828


OS:
Windows XP Windows XP
Browser:
MS Internet Explorer 7.0 MS Internet Explorer 7.0


WWW
« poslato: 11. 11. 2011. 08:30 »
Podeli temuIdi gore

TitleBoxGruba ljubav prema bankama donosi blagostanje
 
Index.hr - NN          10.11.2011 23:26

STOKHOLM - U danima kada sa naslovnica gotovi svih novina "vrište" crne finansijske prognoze za Evropu, ne ostavljajući gotovo nijednu zemlju ravnodušnom prema problemima koji prijete da se zakotrljaju iz Grčke i Italije prema drugim članicama, jedna država se ipak rijetko spominje - Švedska.

I to potpuno opravdano. Šveđani, naime, nemaju razloga da se previše uzrujavaju oko problema u evrozoni.

Dok je većina zemalja posljednjih godina muku mučila s recesijom i saniranjem banaka, koje ih je koštalo smanjenja rasta i povećanja javnog duga, Švedska je primijenila vlastiti model "grube ljubavi" prema bankama i dobila sasvim suprotne rezultate.

Samo za uporedbu, Švedska je u 2006. godini imala otprilike jednak omjer udjela duga u BDP-u kao i Velika Britanija. Međutim, dok su Britanci taj omjer u kriznim godinama udvostručili, Švedskoj je otišla u drugom smjeru - smanjila ga je ispod 40 odsto. Da budemo precizni, spustili su ga na 36,3 odsto, koliko će iznositi ove godine.

Jedan od najzaslužnijih za ove brojke, koje se u današnjim vremenima čine kao da dolaze iz nekog paralelnog i puno boljeg svemira, jeste i švedski premijer Fredrik Rajnfeld (na fotografiji). Ovaj ekonomista u intervjuu za "Bloomberg" je kazao kako je švedski uspjeh upravo rezultat posebnog odnosa prema bankama.

Švedska je, kao i druge zemlje, u finansijskoj krizi priskočila u pomoć posrnulim bankama, ali im je pritom, bez zadrške, "nametnula niz naknada koje moraju da plaćaju, uz povećanje transparentnosti".

"Povećali smo regulaciju kako bi osigurali bolju kontrolu nad bankama. Pobrinuli smo se da budu odgovorne za pokrivanje vlastitih rizika", kazao je Rajnfeld, dodavši kako su zbog toga danas švedske banke mnogo bolje kapitalizirane od većine evropskih i američkih banaka.

Ostali ekonomski pokazatelji jednako su fascinantni. U godini globalnog usporavanja ekonomije, MMF je Švedskoj ove godine prognozirao rast od 4,4 odsto, a dogodine 3,8 odsto. A proračun će zabilježiti suficit.

Ono što Rajnfeld vidi ključnim za održavanje stabilnog rasta jeste zadržavanje jednakosti prihoda u svim ekonomskim ciklusima. Iako Švedska ima drugi najveći porez na dohodak na svijetu, ima ujedno i najveći nivo jednakosti prihoda.

"U dobrom društvu ne postoje velike razlike. Ukoliko želite da izgradite povjerenje među ljudima, onda ne možete dopustiti da među njima u finansijskom pogledu postoji veliki jaz", zaključio je švedski premijer.

dakle, postoje i pozitivni primjeri poslovanja bez pretjeranih dugova. pošten odnos između vlasti i finansijskih institucija donosi rezultate. totalno neprimjenjivo u južnjačkim državama, poput španije, italije, grčke, portugala, balkanskih državica, zbog alavosti struktura koje učestvuju u finansijskom sistemu.

!
bez_respekta
Veteran foruma
**********
Van mreže Van mreže

Poruke: 7082


OS:
Windows XP Windows XP
Browser:
Chrome 10.0.648.204 Chrome 10.0.648.204


« Odgovor #1 poslato: 11. 11. 2011. 11:04 »
Podeli temuIdi gore

Ова Скандинавија је планета за себе!
Свака им част.... Cool2

{alt}

Henry Kissinger:"Until it was created in 1992, Bosnia had never been an independent state. "
Stranice: [1]   Idi gore
  Štampaj  
 
Prebaci se na:  


Nezavisne novine | Powered by SMF 1.1.16 | SMF © 2006-2008, Simple Machines | Sitemap

Google visited last this page 18. 05. 2012. 09:30