Vizuelna umjetnost

Izložba Petra Lubarde od četvrtka u Banjaluci

Izložba Petra Lubarde od četvrtka  u Banjaluci
Foto: N.N. | Izložba Petra Lubarde od četvrtka u Banjaluci

U Muzeju savremene umjetnosti Republike Srpske, u četvrtak 15. februara 2018. godine u 19.00 časova, biće otvorena izložba Petar Lubarda 1907–1974–2017, koja se realizuje u saradnji sa Spomen-zbirkom Pavla Beljanskog u Novom Sadu i Kućom legata u Beogradu.

Riječ je retrospektivnoj izložbi koja pruža uvid u stvaralaštvo Petra Lubarde od perioda između dva svjetska rata pa do kraja njegovog života. Postavka u Banjaluci obuhvatiće djela iz kolekcija Kuće legata u Beogradu i Spomen-zbirke Pavla Beljanskog kao i slike iz Umjetničke zbirke Srpske akademije nauka i umjetnosti (Beograd), Narodnog muzeja u Smederevskoj Palanci i iz privatne kolekcije, te bogatu arhivsku građu i pojedine dokumente koji se ovom izložbom prvi put predstavljaju publici.

U okviru postavke biće izložena i slika Petra Lubarde „Stara maslina“ iz kolekcije Muzeja savremene umjetnosti Republike Srpske. Izložba je zajednički projekat Spomen-zbirke Pavla Beljanskog i Kuće legata, a osmišljena je povodom obilježavanja 110 godina od rođenja Petra Lubarde, jednog od najznačajnijih predstavnika nacionalne moderne umjetnosti HH vijeka.

Pavle Beljanski, diplomata i kolekcionar bio je prijatelj i mecena slikara Petra Lubarde, a za svoju kolekciju izabrao je njegovih devet vrhunskih ostvarenja iz perioda između dva svjetska rata. U sastavu Kuće legata u Beogradu je Legat Petra Lubarde, jedinstven po izložbenom prostoru bivšeg slikarevog ateljea i kolekciji u kojoj dominira Lubardino stvaralaštvo od pedesetih godina HH vijeka do kraja umjetnikovog života.Izložba je priređena u avgustu 2017. godine, najprije u Dvorcu Petrovića – Centru savremene umjetnosti Crne Gore (Podgorica), zatim u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog (Novi Sad), potom u Kući legata (Beograd) i u galeriji „Petar Lubarda“ (Andrićgrad u Višegradu), postavka će biti predstavljena banjalučkoj publici do 13. aprila 2018. godine.

Projekat se realizuje pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama AP Vojvodine i Sekretarijata za kulturu Grada Beograda i Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.

Petar Lubarda (Ljubotinj, Crna Gora, 1907 – Beograd, 1974)

Nakon Umjetničke škole u Beogradu (1925) i Akademije lijepih umjetnosti u Parizu posvećen je samostalnom učenju slikarstva u muzejima i galerijama francuske prestonice (1926–1932). Prvi put izlaže na „Salonu nezavisnih“ 1929. godine.

Neposredno pred Drugi svjetski rat putuje po Španiji i Njemačkoj. Rat provodi u njemačkom zarobljeništvu (1941–1943).

Boravi na Cetinju od 1946. do 1950, gdje sa Milom Milunovićem osniva prvu Umjetničku školu u Crnoj Gori (1947). Od 1950. živi i radi u Beogradu. Redovno izlaže u Beogradu na Prolećnim i Jesenjim salonima (1933–1940). Istorijska samostalna izložba u ULUS-u (1951) u Beogradu označava trenutak preobražaja cjelokupne situacije u nacionalnoj umjetnosti u duhu poslijeratne izražajne terminologije.

Najveći doprinos njegovog slikarstva je u stvaranju nacionalne varijante asocijativne apstrakcije u šestoj i sedmoj deceniji prošlog vijeka.Odlazi na studijska putovanja u Francusku, Španiju, Italiju, Njemačku, SSSR, Brazil, Englesku, Belgiju, Indiju, Siriju i Liban.

Dobitnik je mnogobrojnih nagrada među kojima su: Gran-pri na Svetskoj izložbi u Parizu (1937), I nagrada na Međunarodnoj izložbi u Hagu (1939), I savezna nagrada FNRJ (1948), I republička nagrada Crne Gore (1948. i 1949), Međunarodna otkupna nagrada na II Bijenalu u Sao Paolu (1953), nagrada na III Bijenalu u Tokiju i Oktobarska nagrada grada Beograda (1955), Nacionalna nagrada Gugenhajm (1956), Nagrada AVNOJ-a (1966), Herderova nagrada u Beču (1972).Član je Društva srpskih umjetnika „Lada“ (1938), SANU (1961) i JAZU.

Osim velikog broja samostalnih i grupnih izložbi, organizovane su retrospektive u Beogradu (1967, 1969), Kragujevcu (1968), Novom Sadu (2004, 2007) i Izraelu (2004). Stogodišnjica rođenja obilježena je izložbama na Cetinju (2007) i u Beogradu (2008).

(banjaluka.com)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije