Internet

Aplikacija Sarahah tajno prikuplja podatke o vašim kontaktima

Aplikacija Sarahah tajno prikuplja podatke o vašim kontaktima
Foto: Ilustracija | Aplikacija Sarahah tajno prikuplja podatke o vašim kontaktima

Prenos popisa kontakata nije ništa neuobičajeno i često se koristi legitimno i u korisne svrhe, međutim takve stvari su nešto što aplikacije zaista ne bi trebale činiti bez znanja korisnika.

Sarahah, aplikacija za anonimno slanje poruka i dopisivanje, u zadnjih nekoliko sedmica postala je viralna, međutim možda neće biti privatna kao što se činilo na prvi pogled. Izgleda da aplikacija telefonske kontakte korisnika prenosi i pohranjuje poslužiteljima tvrtke, i to bez ikakvog razloga, a neobično ponašanje aplikacije uočio je sigurnosni analitičar Zachary Julian.

Zain al-Abidin Tawfiq, osnivač aplikacije, izjavio je da se popis kontakata prenose za planiranu opciju aplikacije „pronađi prijatelja“ koja je "odgođena zbog tehničkih problema.

" Nakon što je sigurnosni analitičar u medijima ukazao na problem ove aplikacije, Tawfiq je objavio da će zahtjev za podacima biti uklonjen pri sljedećem ažuriranju.

Aplikacija ne skriva da je zainteresirana za kontakte korisnika. Sarahah na obje platforme, iOS i Android, traži dopuštenje za pristup telefonskim kontaktima svakog korisnika, a čak ako i ne pristanete, možete bez ikakvih problema nastaviti upotrebljavati aplikaciju.

Korisnici koji daju pristup svojim podacima, odnosno popisima kontakata, vjerovatno očekuju da će to aplikaciji dodati nekakvu funkcionalnost, ali to za sada nije slučaj jer u njoj nema popisa prijatelja. I dok postoji opcija pretraživanja, ne možete pretraživati ljude prema telefonskom broju, a ne postoji ni odjeljak, kao primjerice kod Instagrama, koji vam pokazuje koji od vaših kontakata već koristi uslugu.

Julian je ovo ponašanje otkrio pomoću softvera za praćenje kako bi vidio koje su podatke Sarahah slali i primali s Android telefona. Među njima su bili "svi telefonski kontakti i elektronička pošta korisnika“, a ista stvar događa se i na iOS-u.

Prijenos popisa kontakata nije ništa neuobičajeno i često se koristi legitimno i u korisne svrhe, no takve stvari su nešto što aplikacije zaista ne bi trebale činiti, osim ako korisnici od toga imaju koristi. U svakom slučaju, opreza nikada dosta jer niko ne voli kada se njihovi osobni podaci koriste na načine kojih nisu ni svjesni i u svrhe od kojih sami korisnici nemaju nikakve koristi.

Ranije ove godine, korisnike usluge Unroll.me uznemirila je informacija o tome da je firma prodala svoje podatke Uberu. Iako je ova vrsta aktivnosti često pokrivena uslovima pružanja usluge za aplikaciju, to ne znači da je većina korisnika svjesna ove činjenice.

Iako osnivač Sarahah aplikacije tvrdi da firma ne radi ništa s podacima koje prikuplja i da će to promijeniti pri sljedećem ažuriranju, očito je da se podaci nepotrebno šalju korisnicima i koriste u razne svrhe, često bez znanja korisnika.

(NN/zimo.hr)

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije