Internet

Tviteratura, književnost početka trećeg milenijuma

Tviteratura, književnost početka trećeg milenijuma
Tviteratura, književnost početka trećeg milenijuma

Pojava novih medija i razvoj komunikacionih tehnologija, društvenih mreža i veb-platformi uticali su na nastanak novih proznih žanrova.

Tako su rođene SMS, blog, Fejsbuk priče i „tviteratura“, književnost koja je obilježila početak trećeg milenijuma.

Najmlađi prozni žanr, Tviter priče, pišu i najstariji pisci, poput Jurija Mamlejeva, slavna Margaret Atvud, domaći velikani. Priča može da stane u jedan tvit, a neki pisci i poznata djela „skraćuju“ i predstavljaju u tom obliku, u nastavcima.

„S obzirom na to da kratka priča može biti sve, od anegdote, vica, spiska za kupovinu, pa se tematski može proširiti na sve moguće zamislive i nezamislive teme i motive, počev od tradicionalnih – ljubavi, pravde, sreće – pa do manje tipičnih, kao što je očuvanje šumskog fonda. Nema ograničenja“, ističe pisac Srđan V. Tešin.

Tviter priče su pravi odraz vremena, prije svega, jer su sažete i jer koriste elektronske medije. One ulaze na liste najčitanijih i u antologije.

Pisac Adam Marek kaže da kratka priča dopušta više eksperimentisanja, poigravanja s novim idejama: „Eksploziju fabrike sam objavio u onlajn antologiji u kojoj priče kao polazište imaju sliku i moraju biti napisane za sat“.

Tedžu Kol je svaki novi pasus Hafiza slao na adresu drugog Tviter prijatelja. I on je zastupljen na ovim stranicama, među 66 autora, takozvane fleš fikcije iz čitavog svijeta, u knjizi odgovarajućeg naslova Skrati priču.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije