Nauka

Nautički dronovi obavljaju naučna istraživanja

Nautički dronovi obavljaju naučna istraživanja
Nautički dronovi obavljaju naučna istraživanja

Dronovi se najčešće vezuju za letjelice bez ljudske posade.

Međutim, brodovi na samoupravljanje takođe postaju vrlo korisni za obavljanje raznih poslova kao što su naučna istraživanja, sprovođenje zakona ili potraga za nestalim avionom u Indijskom okeanu, piše Glas Amerike.

Leteći dronovi za civilnu upotrebu često pune svoje baterije na sunčevu svjetlost. Međutim nautički dronovi, poput ovog pod imenom "Wave Glider", crpe energiju kako iz sunca tako i iz vode.

Ovakva plovila za kretanje koriste solarne ćelije smještene na palubi u kombinaciji sa specijalnim setom podvodnih peraja dizajniranih tako da se služe energijom iz talasa sa površine okeana.

"Wave Glider", koji je napravila kalifornijska kompanija "Liquid Robotics", može da bude na otvorenom moru mjesecima, i da za to vrijeme preko satelita kontrolnom centru šalje podatke o vodi i vremenskim uslovima.

Predsjednik kompanije "Liquid Robotics", Bil Vas, kaže da takođe može da sarađuje sa drugim dronovima razmjenjujući sakupljene podatke.

"Ukoliko vam treba veći kapacitet procesora, oni će pozvati svoje 'prijatelje'. Budućnost je, dakle, imati ogroman broj takvih dronova koji rade zajedno i mogu da riješe neke komplikovane probleme za ljudski rod", ističe on.

"Wave Glider" je prošle godine oborio Ginisov rekord za najduže putovanje jednog vozila bez ljudske posade kada je bez stajanja prešao put od američke obale Tihog okeana do Australije.

Druga robotizovana okeanska jedrilica nazvana "Saildrone" napaja se energijom vjetra i za kretanje na velikim razdaljinama koristi rotirajuće jedro koje kontroliše specijalni rep. Način na koji je napravljen i dizajniran omogućava ovom morskom dronu da ostane u uspravnom položaju i u najtežim vremenskim uslovima.

Poslije testiranja "Saildronea" na putu od San Franciska do Havaja, njen dizajner sada planira nove poduhvate, kaže predsjednik kompanije "Saildrone" Ričard Dženkins.

"Sljedeća faza je da se dron opremi visoko-kvalitetnim naučnim senzorima i da prikupi precizne naučne podatke", navodi on.

Dženkins vidi budućnost "Saildronea" u patroliranju morskim granicama i sprovođenju zakona o ribarstvu i zaštiti ugroženih vrsta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije