Nauka

Prvi čip koji funkcioniše kao ljudski mozak

Prvi čip koji funkcioniše kao ljudski mozak
Prvi čip koji funkcioniše kao ljudski mozak

BEOGRAD - Naučnici kompanije IBM predstavili su prvi neurosinaptički računarski čip da rekordnom skalom od milion neurona i 256 miliona sinapsi pogodnih za programiranje, koji bi mogao da započne eru ogromnih neuronskih mreža.

Sa 5,4 milijarde tranzistora, potpuno funkcionalan i u svom prvom obimu proizvodnje, čip, koji je inspirisan funskionisanjem mozga, trenutno je jedan od najvećih CMOS čipova ikada napravljenih. 

Zasnovan je na Samsungovoj procesnoj tehnologiji od 28nm, ima integrisanu mrežu od 4.096 neurosinaptičkih jezgara, ali troši samo 70mW kad funkcioniše u realnom vremenu, što je manje energije od modernog mikroprocesora.

Značajno dostignuće, objavljeno u Science-u u saradnji sa Cornell Teć univerzitetom, predstavlja značajan korak naprijed u pogledu uvođenja kognitivnih računara u društvo.

"Predviđamo nove generacije sistema informacionih tehnologija - koji dopunjuju današnje fon Nojmanove uređaje - koje pokreću razvojni ekosistemi sistema, softvera i usluga," rekao je glavni naučnik IBM-a pri sektoru za računarska dostignuća inspirisana funkcionisanjem mozga, Dharmendra S.

On je istakao da to dostignuće potvrđuje lidersku ulogu IBM-a u  promijenama, koje su od ključnog značaja u istoriji računarstva, putem dugoročnih investicija u organske inovacije, saopšteno je danas iz te kompanije.

        

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije