Međunarodni tim astronoma otkrio je četvrtu planetu van našeg sunčevog sistema na kojoj bi život mogao biti moguć.
Temperature na ovoj planeti, udaljenoj 22 svjetlosne godine od Zemlje, ukazuju na mogućnost postojanja vode i života.
Istraživači su analizirali podatke koje je prikupila Evropska južna opservatorija o zvijezdi GJ 667C, poznatoj kao patuljasta zvijezda klase M, koja isijava daleko manje toplote od Sunca.
Oko ove zvijezde kruže najmanje tri planete, od kojih je jedna dovoljno blizu da apsorbuje isto toliko energije i svjetlosti kao i Zemlja s kojom ima sličnu površinsku temperaturu.
Obrćući se oko svoje zvijezde za 28,15 dana, nova stjenovita planeta GJ 667Cc je 4,5 puta veća od Zemlje, ističe se u studiji objavljenoj u časopisu "Astrophysical Journal Letters".
"Ova planeta je novi najbolji kandidat za koju se pretpostavlja da sadrži vodu, a moguće i život kakav nam je poznat", kazao je vođa istraživanja Guilem Anglada-Eskude sa Univerziteta u Getingenu, u Njemačkoj.
Oko zvijezde GJ 667C kruže najmanje tri planete, od kojih je jedna dovoljno blizu da apsorbuje isto toliko energije i svjetlosti kao i Zemlja
Da bi mogli da potvrde teoriju o postojanju vode, astronomi moraju prethodno da saznaju više o atmosferi na ovoj planeti.
Među drugim planetama koje kruže oko iste zvijezde, koja je dio sistema sastavljenog od tri zvijezde, mogao bi da bude jedan gasni džin i jedna super-Zemlja s orbitalnim periodom od 75 dana, ali su za njihovu potvrdu potrebna dodatna istraživanja.
Pojedini stručnjaci sumnjaju da patuljaste zvijezde klase M mogu da imaju planete na kojima je moguć život, jer su isuviše slabe i sa puno solarne aktivnosti koja obližnjim planetama šalje smrtonosnu radijaciju.
"Očekivali smo da je to zvijezda bez planeta, pa, ipak, one su tu. Otkriće ove planete ukazuje da u našoj galaksiji ima na milijarde stjenovitih planeta na kojima je život moguć", kazao je Stiven Vogt, koautor studije i profesor astronomije i astrofizike na Kalifornijskom univerzitetu u Santa Kruzu.
Do sada su otkrivene tri egzoplanete, za koje su astronomi potvrdili da ispunjavaju uslove za život. To su Gliese 581d, HD 85512d i Kepler 22b.
Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku, Twitteru i Google+. Pratite Nezavisne novine putem Android mobilnih uređaja.
Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.
LION - Tri planete najbliže Zemlji u Sunčevom sistemu će od 24. maja do kraja mjeseca upriličiti zanimljivu koreografiju na nebu, koja će biti vidljiva golim okom, saopštili su astronomi.
PASADENA - Robotsko vozilo američke agencije za istraživanje svemira NASA, Kjuriositi (Curiosity), probušilo je na Marsu drugu rupu u stijenama i uzelo uzorke u okviru ispitivanja da li je na Marsu moguć život, saopštila je danas NASA.
MOSKVA - Više od polovine miševa, koje su ruski naučnici poslali u svemir, uginula je poslije misije od 30 dana, zbog čega su oštro protestovale organizacije za zaštitu životinja.
Svemirski teleskop "Kepler", koji po vasioni traga za planetama, pokvario se usljed kvara na zupčanicima, saopštila je američka NASA.
Sunce je emitovalo tri velika solarna izboja za nešto manje od 24 časa, što je bila najintenzivnija aktivnost naše zvijezde ove godine, saopštili su naučniici.
VAŠINGTON - Kina je lansirala veliki projektil, koji je dostigao visinu od 10.000 kilometara iznad Zemlje, izjavio je danas naučnik sa Univerziteta "Harvard" DŽonatan Mekdauel.
MOSKVA - Svemirska kapsula "Sojuz" sa tri člana posade sa Međunarodne svemirske stanice spustila se na Zemlju.
VAŠINGTON - Kažu da je to prvi muzički video snimljen u svemiru.