Svemir

Postoji li u Sunčevom sistemu deveta planeta, veća od Jupitera?

Postoji li u Sunčevom sistemu deveta planeta, veća od Jupitera?
Postoji li u Sunčevom sistemu deveta planeta, veća od Jupitera?

U medijima se neprestano obnavlja priča o hipotetičkoj planeti Tihe, plinovitom divu, četiri puta masivnijem od Jupitera i 500 puta udaljenijem od Neptuna, čije su moguće postojanje prvi 1999. godine najavili astrofizičari Džon Matiz, Patrik Vitman i Danijel Vitmir s "University of Louisiana" u Lafajetu.

Njihova hipoteza bazira se na navodnim podacima o točkama iz kojih stižu komete s dugim periodima, kojima za putovanje po orbiti oko Sunca trebaju hiljade ili čak milioni godina. Naime, ako postoji, Tihe bi se trebala nalaziti u udaljenom dijelu Sunčevog sistema, u tzv. Ortovom oblaku, koji se sastoji od milijardi kometa. Budući da su komete razasute u sferičnom pojasu koji se proteže desecima hiljada astronomskih jedinica (1 AU je udaljenost od Zemlje do Sunca), bilo bi za očekivati da u unutrašnji dio Sunčevog sistema stižu iz najrazličitijih, nasumičnih tačaka. Međutim, Matiz i Vitmir tvrde da su orbite kometa okupljene u određeni pojas što ukazuje na mogućnost da na njih svojom gravitacijom utiče neki nevidljivi svijet koji bi mogao biti veći od Jupitera, možda čak smeđi patuljak smješten u vanjskom dijelu Ortovog oblaka.

Brojni poklonici ideje o misterioznoj devetoj planeti Tihe, Nibiru, Nemezis, Herkolubus ili Planeti X, kako ga već ko voli zvati (iako to nisu sve nazivi za isto hipotetičko tijelo), uvjereni su da takav svijet postoji. Neki čak smatraju da NASA i astronomi drugih agencija i institucija skrivaju podatke koji to potvrđuju.

Šta o tome kažu stručnjaci i činjenice? Neki astronomi već su izrazili sumnju u postojanje Tihe. Matiz i Vitmir su nedavno sami revidirali informacije o kretanju kometa i objavili da bi podaci koji će potvrditi ili opovrgnuti postojanje tajanstvenog svijeta trebali već biti u bazi podataka što ih je prikupio NASA-in svemirski teleskop Wide-field Infrared Survey Explorer (WISE).

Prema NASA-inim stručnjacima, analiza podataka WISE-a, potrebna za eventualne konačne zaključke o Tihe, trebala bi biti dovršena krajem 2013. Budući da je WISE snimao cijelo nebo u dva navrata u razmaku od šest mjeseci, kretanje velikog tijela poput Tihe trebalo bi se vidjeti na snimkama.

Na pitanje zašto hipotetička planeta nije već ranije otkrivena, NASA-ini astronomi odgovaraju da bi ona mogla biti previše hladna i blijeda da bi se otkrila teleskopima koji tragaju u vidljivom dijelu spektra. Vrlo osjetljivi infracrveni teleskopi mogli bi ga pronaći, ali samo ako se okrenu u pravom smjeru. WISE je prvi vrlo osjetljiv infracrveni teleskop koji je snimao nebo u svim smjerovima.

Stručnjaci ističu da najnovija istraživanja ne podržavaju ideju da u solarnom sistemu postoji neko tijelo koje se kreće po eliptičnoj putanji te pokreće kiše kometa koje svakih 26 miliona godina izazivaju velika izumiranja na Zemlji. Ako uopšte postoji, Tihe se vjerovatno kreće po kružnoj orbiti. Za cijeli krug mu treba nekoliko miliona godina, a na Zemlji ne izaziva nikakve katastrofe. To je razlog zašto su astronomi promijenili njegovo ime - u početku se zvao Nemezis po grčkoj božici pravde i osvete, a kasnije je dobio ime po njenoj benevolentnijoj sestri, božici sreće Tihe.

Prema nekim stručnjacima, Tihe bi mogla biti malena zvijezda ili velika planeta, uglavnom sastavljena od vodika i helija, koja je izbačena iz nekog drugog sistema da bi ga naše Sunce zarobilo svojom gravitacijom. Stoga je upitno hoće li ikada dobiti status planete, čak i ako postoji.

Dakle, za neke jasnije odgovore trebamo se strpiti još bar nekoliko mjeseci.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Video

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije