Svemir

Rusija slavi Gagarinov let u svemir

Rusija slavi Gagarinov let u svemir
Srna - 12.04.2012 11:18

MOSKVA - Rusija danas 50. put slavi Dan kosmonautike i 51. godinu od prvog svemirskog leta sa ljudskom posadom, koji je izveo ruski kosmonaut Jurij Gagarin.

Gagarin je 12. aprila 1961.  godine na svemirskom brodu "Vostok" prvi u svijetu napravio krug oko Zemlje za sat i 48 minuta /108 minuta/ brzinom 27.500 kilometara na čas i započeo novu eru u osvajanju kosmosa.

Sovjetski pilot i kosmonaut Jurij Gagarin u svemirskoj kapsuli "Vostok 1" poletio je sa kosmodroma u Bajkonuru i postao prvi čovjek koji je iz svemira gledao Zemlju.

"Vostok 1" sletio je u Saratovsku oblast, 110 kilometara južno od Volgograda.

Gagarin je iskočio padobranom na visini od sedam kilometara i bez problema se katapultirao i prizemljio.

Direktor Instituta kosmičkih istraživanja /RAN/ Lav Zeljonij poručio je da Rusija planira da u narednim godinama pošalje ekspediciju na Mjesec i Mars.

Dan kosmonautike - 12. april doskora se obilježavao samo u Rusiji, a nedavno je, prema rezoluciji Generalne skupštine UN, ovaj datum  zvanično proglašen za Međunarodni dan leta čovjeka u kosmos.

Pratite najnovije vijesti bilo kada, bilo gdje. Pratite nas na Facebooku, Twitteru i Google+. Pratite Nezavisne novine putem Android mobilnih uređaja.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Ostali naslovi

  • Pokvario se teleskop Kepler

    Srna - 16.05.2013 15:49

    Svemirski teleskop "Kepler", koji po vasioni traga za planetama, pokvario se usljed kvara na zupčanicima, saopštila je američka NASA.

  • Zabilježene snažne solarne erupcije

    Srna - 15.05.2013 17:49

    Sunce je emitovalo tri velika solarna izboja za nešto manje od 24 časa, što je bila najintenzivnija aktivnost naše zvijezde ove godine, saopštili su naučniici.

  • Peking lansirao veliki projektil

    Srna - 15.05.2013 10:48

    VAŠINGTON - Kina je lansirala veliki projektil, koji je dostigao visinu od 10.000 kilometara iznad Zemlje, izjavio je danas naučnik sa Univerziteta "Harvard" DŽonatan Mekdauel.

  • Kapsula s astronautima stigla na Zemlju

    Srna - 14.05.2013 09:06

    MOSKVA - Svemirska kapsula "Sojuz" sa tri člana posade sa Međunarodne svemirske stanice spustila se na Zemlju.

  • Astronaut pjevao Bouvijevu pjesmu u svemiru

    Agencije - 13.05.2013 16:14

    VAŠINGTON - Kažu da je to prvi muzički video snimljen u svemiru.

    Video
  • Uklonjen kvar na Međunarodnoj svemirskoj stanici

    Srna - 12.05.2013 14:29

    VAŠINGTON - Dvojica astronauta sa Međunarodne svemirske stanice /MSS/ zamijenila su pumpu za koju se sumnjalo da je bila izvor curenja amonijaka na stanici, saopšteno je iz Američke svemirske agencije NASA.

  • Pogledajte: Pomračenje sunca u Australiji

    Blic - 11.05.2013 18:34

    Pomračenje sunca danas je bilo vidljivo u udaljenim oblastima Australije, kada je mesec zaklonio sunce, ostavivši samo "vatreni prsten" svetlosti oko njegovog diska.

    Video
  • Curi amonijak na svemirskoj stanici

    Srna - 10.05.2013 10:25

    VAŠINGTON - Na Međunarodnoj svemirskoj stanici /MSS/ otkriveno je curenje amonijaka, ali članovi posade nisu u opasnosti i stanica radi normalno, objavljeno je danas na sajtu američke svemirske agencije NASA.

Ostale vijesti iz rubrike »

Newsletter

Registrujte se na besplatni newsletter.

Svako jutro najvažnije vijesti.

Upišite vašu e-mail adresu:

Delivered by FeedBurner

Postanite naš prijatelj

Pratite najnovije vijesti.

Postanite naš prijatelj, pratite nas na Facebook-u!