BiH

Doris Pak: OHR treba da ode iz BiH

Doris Pak: OHR treba da ode iz BiH
Doris Pak: OHR treba da ode iz BiH

BERLIN - Političari u BiH bi trebali iskoristiti pruženu ruku kancelarke Angele Merkel, u cilju pokretanja politike koja će biti u službi naroda. To smatra specijalni izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH, Doris Pak.

Doris Pak je navela da je Njemačka radila na zaustavljanju rata u BiH i da je njeno „pravo i obaveza“ da učini nešto i pomogne BiH. Ona istovremeno poziva EU da konkretim rješenjima pokaže da je posvećena napretku BiH.
Razgovori o ustavnim reformama koje lideri političkih partija iz BiH vode sa njemačkm zvaničnicima u Berlinu, prema riječima predstavnice njemačkih parlamentaraca u Evropskom parlamentu i izvjestioca Evropskog parlamenta za BiH, Doris Pak, predstavljaju dobar signal  i pokazuju da je Njemačka zainteresovana za situaciju u BiH. Prema njenim riječima, narodu u BiH je potreban neko, kao što su kancelarka Angela Merkel i njeni saradnici, kako bi im stavili do znanja da je krajnje vrrijeme da se nešto učini: „Još uvek imam nadu, ali nikad se ne zna. Poznajem političare u BiH i mislim da bi, ako su zaista iskreni u namjeri da učine dobro za BiH, trebalo da iskoriste pruženu ruku Angele Merkel i počnu da provode politiku koja će biti u službi naroda.“  
I pored najava da se u Briselu razgovara o pojačanom prisustvu Unije u BiH, o izboru novog evropskog predstavnika u zemlji, kao i da se  razmatraju najefikasnije mjere koje bi doprinijele ubrzanju evrointegracija BiH, konkretnih rezultata još nema. Pakova za Dojče vele kaže da nije dobro to što EU treba toliko vremena i što još nije na pravi način predstavljena u BiH:
„Na nama je da budemo jači i da pokažemo da smo posvećeni tom pitanju. Možda je upravo zbog toga što EU ne pruža brze odgovore, Angela Merkel za sada na neki način preuzela „kormilo“. Dugo vremena je prošlo i BiH može da pomisli da EU nije zainteresovana za nju. To nije istina. Na nama je da pokažemo da to nije istina.“
Kada je riječ o međunarodnom prisustvu u BiH, izvjestilac Evropskog parlamenta za BiH, Doris Pak ocjenjuje da je Kancelarija visokog predstavnika već dugo tu i da je vrijeme da se govori njenom zatvaranju. Pakova istovremeno podsjeća da treba imati na umu da je visoki predstavnik onaj koji se brine o sprovođenju Dejtonskog sporazuma u BiH i da kao takav mora da dobije adekvatnu zamenu: „Čak i ako više ne bude bilo visokog predstavnika u BiH mora postojati neka vrsta predstavnika ili institucije koja će se brinuti o Dejtonu. Sada smo u situaciji kada želimo da dođemo do ambasadora EU u BiH. Ta osoba bi mogla da preuzme ovaj posao, i o toj tranziciji bi trebalo razmisli tokom ove godine.“
Pakova dodaje da bi sada prvenstveno trebalo sačekati formiranje institucija vlasti u BiH. Onda bi do kraja godine, prema njemim riječima, bilo dovoljno vremena da se međunarodna zajednica ubijedi da je vrijeme za gašenje OHR-a i uspostavljanje funkcije ambasadora EU, zvaničnika visokog profila, koji bi u BiH predstavljao spoljnu i bezbjednosnu politiku EU.

Vezane vijesti:

Merkelova primila Dodika

Njemačka neće donositi odluke umjesto bh. političara

Berlin pruža ruku i Dodiku i BiH

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije