BiH

Incko: Ako RS želi da odem, neka poštuje Dejton

Incko: Ako RS želi da odem, neka poštuje Dejton
Incko: Ako RS želi da odem, neka poštuje Dejton

NJUJORK - Ako rukovodstvo RS želi da OHR bude zatvoren, a visoki predstavnik napusti BiH, onda bi trebalo da ispuni preduslove za to koji se odnose na poštovanje Dejtonskog pravnog okvira i registraciju vojne imovine na svojoj teritoriji, rekao je juče Valentin Incko, visoki predstavnik, predstavljajući izvještaj u Savjetu bezbjednosti UN-a.

Dodao je da RS i dalje osporava odluku Ustavnog suda BiH o Danu Republike, podsjećajući da je ta institucija uspostavljena Dejtonskim sporazum kao konačna sudska instanca u zemlji.

Osudio je naziv studentskog centra u Palama po Radovanu Karadžiću, kao i najavu SNSD-a da 2018. raspiše referendum o nezavisnosti RS ako se ne ispune određeni uslovi. Incko je rekao da Dejtonski sporazum ne predviđa mogućnost davanja prava na referendume o nezavisnosti.

Pozdravio je stavljanje po strani odluke o referendumu o nadležnosti Suda i Tužilaštva BiH, kao i o osporavanju odluka koje su donosili visoki predstavnici, te je pozvao Narodnu skupštinu RS da tu odluku i potvrdi.

Iznio je pet očekivanja od bh. vlasti u narednom periodu, koja se odnose na objavljivanje rezultata popisa stanovništva, rješenje pitanja Mostara, uspostavljanje mehanizma koordinacije, kao i ispunjavanje uslova za zatvaranje OHR-a. On je osudio teroristički napad na vojnike u Sarajevu i izrazio zabrinutost činjenicom da se brojni državljani BiH nalaze na stranim ratištima.

Dejvid Presman, američki ambasador, u govoru je osudio imenovanje centra u Palama po Karadžiću i rekao da se radi o činu vrijednom prezira koji vrijeđa žrtve i ne doprinosi pomirenju. Pozdravio je rješenje pitanja vojnih lokacija u FBiH i pozvao RS da učini isto.

Zabrinut je pokušajima osporavanja nadležnosti državnih institucija, a i on je pozvao NS RS da i formalno donese odluku o ukidanju referenduma o pravosudnim institucijama. Rekao je da se njegova zemlja zalaže za zatvaranje OHR-a, ali da se to može desiti tek kada BiH bude na nepovratnom putu mira i evropske budućnosti, dodavši da taj dan još nije stigao. 

Vladimir Safronkov, zamjenik stalnog predstavnika Rusije, osudio je Inckove navode koji se odnose na povezivanje pitanja vojne imovine u BiH s članstvom BiH u NATO, podsjetivši da u BiH ne postoji jedinstvo po pitanju članstva u toj organizaciji. Kritikovao je Incka što govori i kao specijalni predstavnik EU, iako je, kako je dodao, donesena odluka da taj dio bude nadležnost Delegacije EU.

Tražio je da prestane osuđivanje samo srpske strane u BiH, navodeći da su izazovi za Dejton koje Incko spominje imaginarni. Ustvrdio je da su za probleme u Mostaru krive odluke visokih predstavnika u BiH.

Milorad Dodik, predsjednik RS, juče je rekao da nije vidio Inckov izvještaj, ali da je "vjerovatno pun spekulacija i netačnih ocjena o RS".

Dodik je rekao da visoki predstavnik godinama ne odustaje od iste prakse spekulacija i netačnih podataka koje daje svjetskoj organizaciji.

"Kao što smo mogli ranije da čitamo i da vidimo, sve se zasniva na medijima koji u Federaciji pišu kako pišu ili na nekim drugim izvorima koji su veoma sumnjivi i netačni i Savjet bezbjednosti ne zaslužuje takav šarlatanski izvještaj visokog predstavnika", naveo je Dodik, a prenosi Srna.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije