BiH

Košarac: Zločini protiv mira

Košarac: Zločini protiv mira
Košarac: Zločini protiv mira

SARAJEVO - Predsjedavajući Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu parlamenta BiH Staša Košarac rekao je da zločini nad nevinim vojnicima i civilima u službi nekadašnje JNA 2. i 3. maja 1992. godine u Sarajevu predstavljaju zločine protiv mira i ključni dokaz da je tadašnje bošnjačko rukovodstvo izazvalo ratni sukob da bi ostvarilo svoje političke ciljeve.

"Pucnji u Dobrovoljačkoj, presretanje vojnih vozila na Skenderiji, napad na Dom JNA i sve druge kasarne u Sarajevu, brutalno strijeljanje zarobljenih vojnika JNA u Velikom parku, ubistvo srpskog svata na Baščaršiji i kasnija, još krvavija, repriza Dobrovoljačke u Tuzli, svi ti neprocesuirani zločini jesu zločini nad nevinim žrtvama, ali i zločini protiv mira kojima su tadašnji bošnjački lideri Alija Izetbegović i Ejup Ganić, kao i komandanti njihovih paravojnih jedinica, poslali poruku Srbima i cijelom svijetu da neće mir u BiH", rekao je Košarac povodom sutrašnjeg obilježavanja 23 godine od zločina u Dobrovoljačkoj.

Košarac je upozorio da uporno višegodišnje odbijanje Tužilaštva BiH da procesuira odgovorne za ove zločine predstavlja više nego jasan dokaz da ta neustavna i nelegalna pravosudna institucija od svog osnivanja, tačnije nametanja odlukom visokog predstavnika, predstavlja instrument bošnjačke politike i politike međunarodne zajednice u BiH.

"Nikoga ne treba da čudi to što su istrage u predmetima 'Dobrovoljačka' i u drugim slučajevima, u kojima je očigledna odgovornost bošnjačkog političkog, vojnog i policijskog rukovodstva, vodili strani tužioci, kojima je zadatak bio da zataškaju zločine i da sa bošnjačkog političkog rukovodstva i stranih moćnika koji su ih podržavali skinu odgovornost za izazivanje krvavog građanskog rata u ovoj zemlji", poručio je Košarac.

On je dodao da obilježavanje zločina u Dobrovoljačkoj i na drugim srpskim stratištima, razobličavanje laži bošnjačkog rukovodstva o agresiji na BiH, kao i borba za istinu, procesuiranje zločina i slobodu srpskog naroda, treba da budu i ostanu ključni zadaci institucija Republike Srpske.

"Kada SNSD deklaracijom zatraži da se Republici Srpskoj vrate nadležnosti u pravosuđu, kako bismo mogli da procesuiramo ratne zločine i zločince, na nas se iz Sarajeva i iz međunarodnih institucija digne 'kuka i motika'. Kada tražimo odgovornost onih koji su, poput Šefika Džaferovića, u BiH doveli islamske ratnike, koji su im dali državljanstva i posijali sjeme radikalnog islama, kritikuju nas isti oni koji u Sarajevu naređuju ispisivanje grafita 'Srbe na vrbe' i 'Svi smo mi Nerdin Ibrić', kao i oni sarajevski političari i inostrani zvaničnici koji odbijaju da pravim imenom nazovu teroristički napad na policijsku stanicu u Zvorniku", zaključio je Košarac.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Najčitanije