BiH

Kritike na rad VSTS i pravosuđa BiH

Kritike na rad VSTS i pravosuđa BiH
Kritike na rad VSTS i pravosuđa BiH

SARAJEVO - U raspravi o godišnjem izvještaju Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH za 2013. godinu u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH kritikovan je rad VSTS i pravosuđa, uz ocjenu da ima prostora za poboljšanje njihovog rada.

Predsjedavajući Kluba delegata srpskog naroda Sredoje Nović, na osnovu brojnih prigovora na rad tužilaca i sudija, postavio je pitanje ko je birao i postavljao te kadrove?

"VSTS - on je odabirao te kadrove", konstatovao je Nović, ocijenivši da bi bilo dobro paralelno sa izvještajem VSTS razmatrati i izvještaje Tužilaštva i Suda BiH kako bi se mogao tražiti izlaz iz postojeće situacije u pravosuđu u BiH.

On je kritikovao prisustvo medija prilikom hapšenja u, kako je rekao, uglavnom marginalnim premetima.

"Takva hapšenja imaju za cilj demonstraciju sile", rekao je Nović i dodao da građani BiH ne zaslužuju sve veći strah koji se time izaziva.

Kada je riječ o uticaju politike na pravosuđe, Nović je istakao da bi volio da čuje konkretna imena onih koji utiču na nosioce pravosudnih institucija i da se na osnovu toga vodi rasprava.

Hrvatski delegat Martin Raguž rekao je da odgovornost za nezavisno i efikasno pravosuđe nije samo na VSTS, nego i na Parlamentarnoj skupštini kao zakonodavcu.

Ocijenivši da svi odgovorni u BiH treba da se zamisle nad situacijom u pravosuđu BiH, Raguž je istakao da pitanje političkog uticaja na pravosuđe zaslužuje posebnu pažnju.

Mario Karamatić iz Kluba hrvatskih delegata rekao je da javnost BiH mjesecima svjedoči farsama u postupcima Tužilaštva i Suda BiH, a da VSTS ne reaguje.

On je pozdravio podatak iz izvještaja o povećanju broja riješenih predmeta, ali uz ocjenu da sudovi i tužilaštva efikasno rade samo kada treba "derati kožu malim ljudima".

"Zakon treba biti jednak za sve, ali u BiH su ipak neki jednakiji", rekao je Karamatić.

Srpski delegat Dragutin Rodić naveo je da se iz izvještaja vidi da postoji latentan rast neriješenih komunalnih predmeta, ali i pritužbi na rad nosilaca pravosudnih funkcija.

"To govori da pravosudne institucije ne rade kako treba i da nemaju visok stepen povjerenja onih koji su upućeni na te institucije", rekao je Rodić, ističući da nema mjesta zadovoljstvu radom pravosuđa u BiH.

Rodić je dao podršku nastavku strukturalnog dijaloga o pravosuđu, navodeći da je to način gdje treba postići saglasnost kako bi pravosudne institucije imale visok stepen povjerenja građana.

Darko Babalj iz Kluba delegata srpskog naroda istakao je da je veliki broj Srba nezadovoljan radom pravosuđa u BiH. 

"Sve je veći stepen kriminala koji svjedoči koliko su sudije i tužioci radili", rekao je Babalj i saglasio se da dio krivice za takvo stanje ima i parlament BiH.

Fahrudin Radončić istakao je da od pravne sigurnosti zavisi budućnost BiH i dolazak stranih investitora.

On je podsjetio na brojne procese protiv poličara u BiH za koje su sudovi donijeli oslobađajuće presude.

"Niko nije snosio konsekvence za to", rekao je Radončić i založio se za bolja zakonska rješenja koja će obezbijediti pravedniji pravosudni sistem u BiH. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije