BiH

Sarajevo: Zabranjeno odavanje počasti žrtvama "Oluje"

Sarajevo: Zabranjeno odavanje počasti žrtvama "Oluje"
Sarajevo: Zabranjeno odavanje počasti žrtvama "Oluje"

SARAJEVO - Povodom 20 godina od akcije “Oluja” u Zagrebu će biti održano odavanje počasti žrtvama te vojne operacije. Ista akcija u Sarajevu je zabranjena, navodi Udruženjem za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Sarajeva.

U zajedničkom obilježavanju “Oluje” učestvuju Centar za žene žrtve rata – ROSA (Zagreb), Ženska mreža Hrvatske, u saradnji sa Udruženjem za društvena istraživanja i komunikacije (UDIK) iz Sarajeva, Srpskim demokratskim forumom i Udruženjem slobodarskih aktivista Zagreb.

Obilježavanje će biti održano u Zagrebu 3. avgusta 2015. godine na Trgu bana Jelačića od 11:00 do 11:30 sati.

“Cilj je podsjetiti javnost na zločine počinjene u operaciji ‘Oluja’ kao i na državno organizovano poricanje ovih zločina. Podsjećamo da je u vojnoj operaciji ‘Oluja’ poginulo i nestalo 1. 853 osobe, a protjerano preko 220.000 stanovnika Republike Hrvatske većinom srpske nacionalnosti”, navodi se u saopštenju.

“Ovom akcijom želimo još jednom pozvati na moralnu i političku odgovornost prema svim građanima i građankama Republike Hrvatske”, dodaje se.

Osim toga, u saopštenju se navodi da je slična akciju 3. avgusta Sarajevu, ispred ambasade Republike Hrvatske, takođe u organizaciji UDIK-a koji je tom prilikom želio presednici Hrvatske poslati otvoreno pismo, zabranio MUP Kantona Sarajevo.

"Najstrašnija slika koja se može poslati iz Sarajeva"

UDIK je nakon toga saopštio da oštro osuđuje i izražava žaljenje jer je MUP Kantona Sarajevo PU Centar zabranio miran skup ispred zgrade ambasade Hrvatske.

Skup koji je zakazan za ponedjeljak 3. avgust 2015. godine za cilj je imao odavanje pošte nastradalima u Oluji" i podsećanje javnosti na zločine Hrvatske vojske prema civilnom srpskom stanovništvu koje Republika Hrvatska danas s ponosom slavi, navodi se u saopštenju.

"Ovim činom na ovakav način PU Centar Sarajevo se stavlja u zaštitu Republike Hrvatske, te ovakav vid skupa zabranjuje. S tim u vezi, ovo je najgora i najstrašnija slika koju možemo da pošaljemo iz Sarajeva, a želja je bila nešto sasvim drugo. Zabranom obeležavanja godišnjice stradanja Srba u 'Oluji', Sarajevo je poslalo jasnu poruku da u Sarajevu nema prostora gde se javno može govoriti o masovnim kršenjima ljudskih prava na prostoru bivše Jugoslavije", dodaje UDIK.

U UDIK-u smatraju da je to dokaz solidarisanja sa politikom koju vodi Republika Hrvatska, a to je politika koja ima za cilj diskriminaciju i veličanje odgovornih za ratne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom u Hrvatskoj.

 

U saopštenju se još dodaje da je ovo poruka svim koji se bave suočavanjem sa prošlošću da jednostavno to nije tema koja će da zanima političku elitu u budućnosti.

"Zabraniti mirno okupljanje je nešto što se ne radi u demokratskom društvu a naročito ne u društvu koje je doživelo sličnu sudbinu", smatraju u UDIK-u.

"Uprkos zabrani okupljanja, UDIK će u ponjedeljak 3. avgusta 2015. godine uputiti pismo predsjednici Republike Hrvatske i još jednom je pozvati na odgovornost i distanciranje od zločina počinjenih u ime Republike Hrvatske. Njeno (ne)distanciranje će imati dugotrajne posledice na odnose u regionu, ali i ozbiljno shvatanje hrvatskog poimanja Zapadnog Balkana na putu ka EU", dodaje se u saopštenju.

Plakati sa porukom „Rat je gotov, idite kući“

Podsjećamo, juče su na ulicama Zagreba osvanuli natpisi i poruke protiv vojne parade koja treba da bude održana 4. avgusta povodom godišnjice "Oluje", javili su hrvatski mediji.

Neki od natpisa su: "Rat je gotov, idite kući!" i "Rat je gotov, na mjestu voljno", preneli su hrvatski mediji.

Julija Kranjec iz Centra za mirovne studije izjavila je da je taj centar već u nekoliko navrata svojim izjavama za javnost podsjetio hrvatsku vladu i predsednicu da je apsolutno neprihvatljivo i nepotrebno da se u društvu koje je nedavno prošlo ratne strahote na ulicu izvlači vojska.

„Hrvatskom društvu nije potrebna militarizacija, već suočavanje sa prošlošću i gradnja mira. Neprihvatljivo je na ovaj način obiljeležavati 'Oluju', u kojoj je stotine ljudi izgubilo živote, bilo protjerano, nestalo", izjavila je Julija Kranjec za portal Indeks.

Politički analitičar iz Zagreba Žarko Puhovski je takođe saglasan da je ovakva parada nepotrebna i da je reč o pravom rasipanju novca, a sve kako bi se hrvatski premijer Zoran Milanović na neki način sakrio od neprijatnosti koje bi ga mogle dočekati u Kninu.

Prema njegovim riječima, ovom paradom Hrvatska zapravo želi da sakrije svoju vojnu nemoć.

U Zagrebu će 4. avgusta biti održana vojna parada kojom Zagreb, prvi put na ovakav način, slavi dan kada je iz Hrvatske protjerano 220.000 Srba, dok je gotovo dvije hiljade njih poginulo ili se vodi kao nestalo.

Vojno-policijsku akciju "Oluja" Hrvatska obiljležava kao Dan pobjede i Dan hrvatskih branitelja.

Takođe, prvi put ove godine, ovaj datum će, zbog nesloge u državnom vrhu, u Hrvatskoj biti obilježen 4. avgusta u Zagrebu, a 5. avgusta u Kninu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije