BiH

Tuđman bio za isporuke iranskog oružja Bošnjacima?

Tuđman bio za isporuke iranskog oružja Bošnjacima?
Tuđman bio za isporuke iranskog oružja Bošnjacima?

VAŠINGTON - Franjo Tuđman, hrvatski predsjednik, od Pitera Galbrajta, američkog ambasadora u Hrvatskoj, u aprilu 1994. godine tražio je saglasnost da Hrvatska bude tranzitna tačka za isporuke iranskog oružja u BiH, navodi se u najnovijim deklasifikovanim dokumentima administracije Bila Klintona, bivšeg američkog predsjednika.

Ovaj dokument nastao je u maju 1996. godine, a u njemu se spominju implikacije zbog pokretanja istrage u američkom Kongresu uoči predsjedničkih izbora 1996. godine o ulozi Klintonove administracije u naoružavanju Bošnjaka iranskim oružjem.

"U proljeće 1994. godine hrvatski predsjednik je pitao našeg ambasadora da li bi SAD bile protiv da isporuke oružja za BiH idu kroz Hrvatsku, jasno stavivši do znanja da bi Iran bio jedan od isporučitelja. Nakon što je provjerio s Vašingtonom, naš ambasador mu je odgovorio da nema instrukcije. Drugim riječima, mi to nismo odobrili, ali ne bismo ni protestovali", navedeno je u dokumentu.

Međutim, treba podsjetiti na dokumente CIA, koje su "Nezavisne" ranije objavile, a u kojima se takođe govori o iranskim isporukama oružja. Recimo, u dokumentu CIA od 20. septembra 1995. godine se sugeriše da Hrvatska nije znala za isporuke oružja iz Irana kroz njenu teritoriju. Ovaj dokument sa sastanka najviših zvaničnika Bijele kuće, naslovljen za direktora CIA, napisali su CIA operativci nakon što su Hrvatska i Armija BiH pokrenule akciju protiv Vojske RS u ljeto 1995.

"Skrećem vam pažnju na zategnute odnose u FBiH nakon što je Hrvatska otkrila iranske rakete u isporukama oružja Bošnjacima. U principu, Hrvatska je bila do te mjere uzrujana da je zaprijetila da će srušiti svaki iranski avion koji isporučuje oružje muslimanima", doslovno je navedeno u dokumentu.

Galbrajt je 1999. godine u svojim memoarima tvrdio da je Tuđman zaista tražio od Amerikanaca mišljenje o tranzitu oružja preko hrvatske teritorije, te potvrdio da je iz Vašingtona dobio prećutnu saglasnost, ali je negirao bilo kakvo američko učešće u tim isporukama.

"Rečeno mi je da je moja instrukcija da Tuđmanu kažem da nemam instrukcije iz Vašingtona", napisao je Galbrajt.

Međutim, veoma zanimljivo je da Galbrajt proziva CIA čovjeka u Hrvatskoj da je slao izvještaje u Vašington po kojima Galbrajt i Ričard Holbruk vode skrivenu operaciju naoružavanja Bošnjaka preko Hrvatske, te da je ta osoba "bujne mašte" o tome obavještavala Entonija Lejka, savjetnika za nacionalnu bezbjednost u Klintonovoj administraciji.

"Lejk i Holbruk su ranije bili bliski prijatelji, ali se njihov odnos ohladio jer je Holbruk vjerovao da ga Lejk sprečava da napreduje u karijeri", piše Galbrajt. Prema njegovim riječima, upravo je Lejk lansirao istragu u okviru Bijele kuće o američkom učešću u naoružavanju Bošnjaka kako bi se osvetio Holbruku.

Da li je cijela priča o oružju samo lični obračun Lejka i Holbruka, ili se iza toga kriju dublji razlozi teško je reći jer nemamo uvid u sva dokumenta. Galbrajt sugeriše da su razlozi bili lični, potkrepljujući to i tvrdnjama da je taj čovjek CIA u Hrvatskoj bio mlad i ambiciozan i da ga je tračao o vezi koju je imao sa jednom ženom u Zagrebu.

U svakom slučaju, Klintonovi dokumenti donose još neke zanimljive detalje. Naime, cijela ta priča o oružju za Bošnjake je došla do ušiju republikanaca u Senatu, kojima je bilo zanimljivo što se u njoj spominje Iran.

Prema drugom dokumentu iz aprila 1996, takođe objavljenom prošlog petka, nakon što je zakazano javno saslušanje o iranskom oružju, Lejk je insistirao da se senatorima koji će voditi istragu nikako ne pokaže izvještaj CIA o oružju za Bošnjake, već samo "skraćena" verzija. Lejk takođe navodi da je potrebno ubijediti senatore Boba Dola i Arlena Spektera, koji su poveli istragu o oružju, da je zaustave.

"Spekter sugeriše da će saslušanje biti u četvrtak. Mi se nadamo da ćemo uspjeti da ga ubijedimo da ga odgodi dok mi ne obavimo razgovor sa našim ljudima. Cilj je da ih ubijedimo da nema potrebe za daljom istragom", piše u dokumentu.

Sudeći po dokumentu, strategija Klintonove administracije je da ubijedi javnost da je istraga samo Dolov pokušaj da oslabi Klintona pred predstojeće predsjedničke izbore.

Istaknuto je da je prećutna saglasnost Hrvatskoj i BiH za kršenje embarga bilo jedina opcija, s obzirom na to da bi, kako su istakli, u suprotnom Srbi mogli vojno porazili Bošnjake, a SAD onda morale direktno ući u rat. 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije