BiH

Vlasti ne mogu uticati na uslov MMF-a

Vlasti ne mogu uticati na uslov MMF-a
Vlasti ne mogu uticati na uslov MMF-a
Nihada Hasić

SARAJEVO - Jedini uslov koji vlasti u BiH nisu ispunile za dobijanje četvrte tranše kredita od Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) je stupanje na snagu Zakona o povoljnijem penzionisanju branitelja FBiH, kazao je juče Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Fiskalnog vijeća BiH.

Nakon sjednice ovog vijeća, kojoj je prisustvovala i delegacija MMF-a, Bevanda je istakao da su predstavnici domaćih vlasti bili jednoglasni u stavu da ne mogu uticati na ispunjavanje ovog uslova i da su taj stav  prenijeli misiji ove međunarodne finansijske institucije.

Zakon o penzionisanju branitelja u FBiH, iako usvojen sredinom aprila, još nije stupio na snagu jer ga nije potpisao Živko Budimir, predsjednik FBiH, koji je zbog sumnje za zloupotrebu položaja uhapšen 26. aprila i u pritvoru je.

Napominjući da je četvrta tranša kredita od MMF-a vrijedna oko 80 miliona KM,  Bevanda je naglasio i da vlasti u BiH nemaju rezervno rješenje umjesto ovog novca već planiranog u budžetima, ali ni rezervno rješenje za provođenje zahtjeva kreditora.

"Misija MMF-a koja boravi u našoj zemlji ocijenila je da smo u cjelosti ispoštovali obaveze iz prethodnog pisma namjere, ali i naglasila da nema iznimki i da je stupanje na snagu Zakona o umirovljenju branitelja  uvjet koji mora biti ispunjen za isplatu četvrte tranše", rekao je Bevanda, koji nije htio komentarisati činjenicu da je Tužilaštvo BiH juče zatražilo određivanje pritvora Budimiru, što bi moglo odložiti ispunjavanje zahtjeva MMF-a u vezi s ovim zakonom.

Predsjedavajući Fiskalnog vijeća saopštio je i da su predstavnici vlada entiteta od MMF-a tražili pomjeranje rokova za provođenje određenih uslova koji bi mogli biti sadržani u novom pismu namjere, za koji je nacrt već urađen, ali o kojem se juče nisu izjašnjavali.

Kreditni aranžman, vrijedan oko 800 miliona KM, BiH je sa MMF-om potpisala prošle godine, a u 2013. godini entiteti računaju na oko 360 miliona KM iz ovog aranžmana.

Komentarišući to što predsjednik FBiH  nije potpisao Zakon o povoljnijem penzionisanju boraca, što je uslov MMF-a, Nermin Nikšić, premijer FBiH, istakao je da se nada da će ovaj problem brzo biti otklonjen.

"Idemo dalje da razgovaramo o dodatnom pismu namjere. Siguran sam da ćemo ono što preuzmemo ispuniti", dodao je Nikšić.

Zastoji u projektima

Ekonomija BiH pokazuje tendenciju oporavka i u ovoj godini se očekuje projicirani minimalni rast industrijske proizvodnje od jedan odsto, kazao je juče Vjekoslav Bevanda, predsjedavajući Vijeća ministara BiH, u razgovoru s Elen Goldstin,  novoimenovanom direktoricom Svjetske banke za BiH.

Bevanda, Nikola Špirić, ministar finansija i trezora BiH, i Goldstinova izrazili su zabrinutost zbog zastoja u ralizaciji projekata Svjetske banke u BiH.

"Naglašeno je da entiteti moraju nastaviti s dogovorenim reformama kako bi se osigurala potpora kroz program podrške srednjim i malim preduzećima", saopšteno je nakon sastanka na kojem je Špirić istakao da je reforma zdravstvenog sektora jedan od prioriteta gdje SB može pomoći.

Goldstinova je juče u Sarajevu razgovarala i sa Nerminom Nikšićem i Željkom Cvijanović, enitetskim premijerima.

Najčitanije