BiH

Zalihe hrane neće biti potrošene do isteka roka

Zalihe hrane neće biti potrošene do isteka roka
Foto: Ilustracija | revizija poslovanja Ministarstva odbrane BiH: Zalihe hrane neće biti potrošene do isteka roka

SARAJEVO - Ministarstvo odbrane BiH tokom 2016. raspolagalo je s oko 300,5 miliona KM budžeta, od čega je samo na bruto plate i naknade potrošeno skoro 189 miliona.

Navodi to državna revizija u izvještaju o poslovanju MO BiH u 2016, u kojem su iskazali mišljenje s rezervom. Revizori konstatiraju da menadžment MO BiH nije ispoštovao 13 njihovih preporuka od prošle godine, a jedan od osnova za mišljenje s rezervom jeste da popis sredstava, potraživanja i obaveza "nije u cijelosti izvršen u skladu s važećim propisima", dok dio pokretne perspektivne vojne imovine "nije vrijednosno evidentiran kroz knjige".

Također, revizori upozoravaju i na slabosti u realizaciji novčanih i nenovčanih donacija, na neriješen status nepokretne i pokretne neperspektivne vojne imovine, te na dio koji se odnosi na obaveze u sudskim sporovima.

"Skrećemo pažnju na procedure javnih nabavki u pogledu sistemskih slabosti i propusta prilikom sačinjavanja tenderske dokumentacije", upozoravaju oni.

Inače, naknade troškova zaposlenih u MO BiH u 2016. iznosile su oko 57 miliona KM, od čega je čak oko 13 miliona KM potrošeno na prevoz. Za topli obrok potrošeno je oko 9,32 miliona, regres blizu tri miliona, odvojeni život oko 6,42 miliona, naknade za smještaj 8,22 miliona, jubilarne nagrade su iznosile oko 4,67 miliona, a naknade za mirovne misije četiri miliona KM.

Da je MO BiH enorman potrošač javnih sredstava, potvrđuje i cifra vezana za putne troškove, koja je u 2016. dostigla, i to nakon povećanja (restrukturinja), oko 3,5 miliona KM.

Ishrana vojske je posebna priča, o čemu su izvještavali i mediji, a revizori u izvještaju konstatiraju da se u skladištima nalaze zalihe (mesne i riblje konzerve, oko 36.000 kg) koje se neće moći utrošiti do isteka roka?!

"Ne možemo potvrditi kako se cjelokupan proces, od planiranja potreba, nabavke, preraspodjele i utroška artikala ishrane provodi na učinkovit i ekonomičan način", upozoravaju revizori.

I za prijevoz vojske, oficira i uposlenika MO BiH te obavljanje uobičajenih aktivnosti godinama se troše velika sredstva. Za ovu stavku rashodi su iznosili oko 6,463 miliona (oko 538.000 KM mjesečno!), a na popravke i održavanja vozila 1,6 miliona KM. Ugovorene usluge iznosile su oko 2,49 miliona, a kapitalni izdaci šest miliona KM (nabavka vozila milion KM).

Kada je, pak, riječ o javnim nabavkama, koje godinama najviše "škripe", revizori navode da je Ministarstvo u 2016. pokrenulo 264 postupka, ukupne vrijednosti 18,8 miliona KM, još jednom upozorivši na brojne slabosti i nedostatke.

"Uočili smo da je Ministarstvo za određen broj finansijski značajnijih procedura predvidjelo okvirne sporazume na četiri godine. Smatramo kako se ovakvim postupanjem izlažu riziku promjene cijena, posebno za robu čija se tržišna cijena često i znatno mijenja", upozorava revizija.

Dalje u izvještaju navode primjere javnih natječaja, pogotovo za vozila, u kojima se zahtijevaju apsurdne tehničke karakteristike, koje u pravilu favorizuju određenog ponuđača i određenu vrstu vozila ("srednji naslon za ruku naprijed s pretincem, uključujući dva ventilaciona otvora nazad sa hrom detaljima" (?), ili "asimetrično preklopiv naslon zadnje klupe s pretincem i otvorom), što su, kako navode, specifikacije folksvagen pasata.

Željeli smo da čujemo stav i ministrice odbrane Marine Pendeš o izvještaju, ali ona jučer nije odgovarala na naše pozive.

Njen zamjenik Boris Jerinić rekao je da svake godine postoje suštinski pomaci nabolje, te da je njegov zadatak i cilj da sve bude transparentno.

"Mišljenje s rezervom se najviše odnosi na popis, ali to su naslijeđene stvari. To je problem koji traje još od 2006. godine", rekao je Jerinić.

Brojke

- 300,5 miliona KM                                          budžet

- 189 miliona KM                                             plate i naknade

- 57 miliona KM                                               naknade troškova

- 18,8 miliona KM                                             javne nabavke

- 13 miliona KM                                                prevoz

- 9,32 miliona KM                                             topli obrok

- 8,22 miliona KM                                             naknade za smještaj

- 6,42 miliona KM                                             odvojeni život

- 1,6 miliona KM                                               popravke i održavanje vozila

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije