Društvo

Čubrilović: Ništa ne može zaustaviti privatizaciju

Čubrilović: Ništa ne može zaustaviti privatizaciju
Foto: N.N. | Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza

BANJA LUKA Pokretanje inicijative za ocjenu ustavnosti za privatizaciju "Telekoma Srpske" je još jedan pokušaj da se omete taj proces i očekujem da se Ustavni sud BiH oglasi nenadležnim za taj slučaj, kaže Nedeljko Čubrilović, ministar saobraćaja i veza.

Čubrilović je podsjetio da je visoki predstavnik za BiH već odgovorio da Dejtonski mirovni sporazum nije prekršen zbog privatizacije "Telekoma Srpske".

"Privatizacija 'Telekoma Srpske' ne može biti predmet Aneksa 9 jer je to privatizacija kao i sve druge u BiH", smatra Čubrilović.

Ministar je ocijenio da podnosioci takve inicijative pokušavaju da ometu ili umanje vrijednost "Telekoma Srpske", jer ne mogu da se dogovore oko privatizacije "BH telekoma".

Prema njegovim riječima, u FBiH razmišljaju po principu "ako već ne mogu nešto da urade u svojoj kući, onda bar mogu da ometu komšiju".

Čubrilović smatra da inicijativa ni u kom slučaju neće otegnuti prodaju "Telekoma Srpske", koja ide prema zacrtanom planu i ne mislim da to može da omete proces.

Ministar smatra da potencijalni kupci ne gledaju na pokušaje opstrukcije iz FBiH kao nešto što može da omete privatizaciju.

Ocjena o ustavnosti odluke Vlade RS o prodaji većinskog dijela kapitala "Telekoma Srpske", koju bi Ustavni sud BiH trebalo da donese na zahtjev grupe poslanika parlamenta FBiH, mora važiti i za telekome u FBiH, smatraju u Ministarstvu prometa i komunikacija i parlamentu FBiH.

"Suština našeg pitanja za Ustavni sud BiH jeste da li entiteti mogu prodavati telekome", kaže poslanik Husein Nanić, koji je u ime parlamentarnog Odbora za privatizaciju potpisao zaključke parlamenta sa zahtjevom za ocjenu ustavnosti.

U Ministarstvu prometa i komunikacija FBiH misle isto.

"Kakva god da bude ta odluka, ona mora vrijediti i za telekome u FBiH, jer je jedina razlika to što u FBiH postoje dva preduzeća te vrste", kažu u ovom ministarstvu.

Nanić pojašnjava da su poslanici tražili i objašnjenje od Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira u BiH da li je odluka Vlade RS prihvatljiva sa aspekta Dejtonskog sporazuma, koji u Aneksu 9 nalaže formiranje državne agencije za komunikacije i energetiku. Napominje da poslanici u trenutku definisanja zaključaka nisu znali za pismo koje je visoki predstavnik uputio predsjedavajućem Vijeća ministara BiH, u kojem je pojasnio da formiranje tih državnih agencija nije obavezno.

Da bi inicijativa poslanika da Ustavni sudu BiH ocijeni ustavnost odluke Vlade RS o prodaji većinskog paketa dionica u "Telekomu Srpske" bila prihvatljiva, potrebno je prikupiti potpise 25 poslanika.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije