Društvo

Dan žena nije samo za cvijeće

Dan žena nije samo za cvijeće
Dan žena nije samo za cvijeće

SARAJEVO, BANJALUKA, ZENICA - Međunarodni dan žena, 8. mart, kao dio borbe za ekonomsku, političku i socijalnu ravnopravnost žena i muškaraca, obilježen je danas širom Bosne i Hercegovine.

Pripadnice ljepšeg pola mogli smo vidjeti sa širokim osmijehom na licu. Nosile su pokoji cvjetić ili poklon. Ali, bilo je i onih koje su ovaj dan provele u radnoj atmosferi, jer, kako su nam rekle, "treba zaraditi za koricu hljeba".

Dajana Šipraga-Zlojutro, jedan od osnivača Udruženja "Drip", rekla je da je njihov cilj da porodilišta postanu prijatelji majki, a ne samo prijatelji beba.

Političari, kako domaći, tako i strani, uputili su čestitke ženama, a oglasile su se i pokrenule i nevladine organizacije, koje su ukazivale na težak položaj žena u društvu, te da "žene ne smiju biti u sjenci muškaraca".

Visoki predstavnik u BiH Valentin Incko naglasio je da žene treba da budu zastupljene u političkom životu najmanje 40 odsto, te da nije dovoljno posvetiti samo jedan dan njihovim pravima i sprečavanju nasilja nad njima.

Vjekoslav Bevanda, predsjednik Savjeta ministara BiH, naglasio je da pola čovječanstva čine žene, da se ne smije dozvoliti da budu isključene iz ekonomskih, političkih, obrazovnih, naučnih i kulturnih procesa.

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, istakao je u svojoj čestitki da će RS nastaviti s aktivnostima na unapređenju položaja žena u društvu.

"Moderna žena je stub porodice, ali i društva u cjelini. Iz tog razloga, želimo i da se uloga žene u našem društvu razvija na najbolji način", poručila je Melika Mahmutbegović, potpredsjednica Federacije BiH.

Predsjednik Narodne skupštine RS Nedeljko Čubrilović rekao je da su žene pokazale da su sposobne, da veoma odgovorno i savjesno obavljaju važne društvene i državne funkcije u Republici Srpskoj.

Samra Filipović-Hadžiabdić, direktorica Agencije za ravnopravnost polova BiH, podsjetila je na posljedicu stereotipa po kojem je majka "svetinja", ali samo u privatnom okruženju, dok supruga nije. Amra Bećirović iz Centra za pravnu pomoć ženama Zenice istakla je da su istraživanja nasilja u porodici tokom 2014. pokazala da su žene u BiH u teškom položaju.

U Banjaluci je održan i četvrti osmomartovski marš pod nazivom "Sloboda rađanju", čiji je cilj ukazivanje na reproduktivna prava svih žena i poboljšanje uslova u porodilištima u BiH.

"Čak više od polovine ispitanih 1.700 žena u BiH, njih 59 odsto, nije bilo zadovoljno odnosom medicinskog osoblja i uslovima tokom porođaja", kazala je Irina Rakita, aktivista NVO "Oštra nula", koja je marš organizovala s Udruženjem "Drip".

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije