Društvo

Pronađena zrna osiromašenog uranijuma u Hadžićima

Pronađena zrna osiromašenog uranijuma u Hadžićima
Pronađena zrna osiromašenog uranijuma u Hadžićima
Srna

SARAJEVO - Ostaci municije s osiromašenim uranijumom pronađeni su prilikom deminiranja u mjestu Grivići, iznad Tehničko-remontnog zavoda u Hadžićima kod Sarajeva.

Demineri su prilikom obavljanja posla naišli na sumnjive ostatke municije, o čemu je obaviještena Regulatorna agencija za radijacijsku i nuklearnu bezbjednost.

"Naši inspektori izašli su na teren s instrumentima, izvršili su mjerenje i našli nekoliko tih gelera. Deminerima je izdato upustvo kako da postupaju, kako da skupe te ostatke, nakon čega ćemo ih prebaciti u skladište“, rekao je za sarajevski "Dnevni avaz" direktor Agencije Emir Dizdarević.

On je upozorio da je osiromašeni uranijum opasan zbog svoje toksičnosti.

"Ne zrači puno, ali je toksičan kada počne korodirati u zemlji", objasnio je Dizdarević.

Ostaci metaka s osiromašenim uranijumom i ranije su pronalaženi na ovom području, koje su, krajem rata dok je ono bilo pod kontrolom srpskih snaga, bombardovali avioni NATO-a.
 

Najčitanije