Društvo

Školske slavine i dalje opasne

Školske slavine i dalje opasne
Školske slavine i dalje opasne

DERVENTA, PRIJEDOR - Ispravnu vodu za piće još nemaju sve škole u RS, a kako bi učenici imali higijenski ispravnu vodu, u područnim školama je kupuju ili je od kuće nose u đačkim torbama.

Na pitanje koliko takvih škola ima u RS u Ministarstvu prosvjete i kulture RS odgovaraju da ne raspolažu podacima da neka škola nema vodu ili je neispravna za piće.

''Vodosnabdijevanje škola u direktnoj je vezi s vodosnabdijevanjem lokalnih zajednica. Nužno je da voda bude ispravna na nivou cijele opštine kako bi bila ispravna i u datoj školi'', rekli su u tom ministarstvu.

Zbog nedostatka hemijski ispravne vode, u OŠ ''Ćirilo i Metodije'' u Glavičici, kod Bijeljine, koja ima 260 učenika, kažu da se snabdijevaju bunarskom vodom jer selo nema gradski vodovod.

Dodaju da u područnoj školi voda nije bakteriološki ispravna i da je koriste samo za održavanje higijene prostorija.

U toj školi kažu da kada vode nestane u bunaru, idu po komšiluku i dovlače je u kanisterima, ali da rade na pronalasku donatora.

Škole u Kravici i Konjević Polju poslije velikih kiša vodu moraju da hlorišu kako bi mogli da je koriste.

''U Konjević Polju radimo analize i poslije velikih kiša moramo da je hlorišemo jer imamo poseban bazen, ali vodu često i kupujemo u balonima i držimo u hodnicima. Vodu plaćamo iz materijalnih troškova škole'', rekla je Olivera Bejatović, direktorica škole.

U Osnovnoj školi ''Jovan Cvijić'' u Drinjači u područnoj školi imaju aparate za vodu.

''U dvije područne škole imamo 69 učenika, a opština nam pomaže u vezi s nabavkom vode. Ne možemo uvijek da obezbijedimo dovoljne količine, pa učenici vodu nose i od kuće. Za higijenu prostorija koristimo tehničku vodu, a problem je pitka'', rekao je Goran Radulović, direktor te škole.

Voda u flašicama koju nose od kuće sastavni je dio đačkih torbi u školi ''Đorđo Panzalović'' u Derventi.

''Imamo tehničku vodu, dok vodu za piće djeca donose jer voda u školi nije najsigurnija'', rekao je Željko Stjepanović, direktor škole.

I na području Prijedora područne škole imaju nedostatak pitke vode, ali taj problem i rješavaju.

''Mislim da ćemo u narednih mjesec dana u područnoj školi Čarakovo uspjeti da riješimo snabdijevanje pitkom vodom jer je prošao gradski vodovod i sada smo u fazi da radimo finansijsku konstrukciju prikopčavanja škole na taj vodovod. Ostaje područna škola u Zecovima, gdje nemamo pitku i kupujemo boce s pitkom vodom za djecu i zaposlene, dok smo u školi u Rasavcima uz pomoć donatora riješili to pitanje'', rekao je Stevica Džogazović, direktor škole.

Dragan Gnjatić, predsjednik Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, kaže da je potpuno nevjerovatno da u školama nema ispravne vode za piće, te da to treba da rješavaju nadležni organi.

 

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije