BEOGRAD - Zemunski kriminalni klan od danas više ne postoji, nakon što je u Španiji uhapšen posljednji odbjegli član te bande Vladimir Milisavljević, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić.
Dačić je novinarima u Palati Srbija, u prisustvu čelnika policije i Žandarmerije, rekao da mu je drago što je zemunski kriminalni klan razbijen za vrijeme njegovog ministarskog mandata, i istakao da je to veliki uspjeh policije.
"Imajući u vidu sumnje u mene, kao ministra unutrašnjih poslova koji dolazi iz Socijalističke partije Srbije, koju su mnogi optuživali da stoji iza kriminalnih grupa i JSO, ponosan sam što su za vrijeme mog mandata uhapšeni svi pripadnici zemunskog klana", rekao je Dačić.
Dačić je naveo da se "prema iskazima osnovano sumnja" da preostala dva člana zemunskog klana Milan Jurišić i Ninoslav Konstantinović nisu više živi, ali da nema zvanične potvrde o njihovoj smrti.
Ministar je pokazao fotografije uhapšenih Luke Bojovića, Vladimira Milisavljevića, Vladimira Mijanovića i Siniše Petrića.
Bojović i Milisavljević na juče snimljenim fotografijama izgledaju drugačije nego na slikama objavljivanim u medijima i obojica imaju bradu.
Dačić je naveo da je Bojović koristio falsifikovani litvanski pasoš sa lažnim imenom kojim se predstavio španskoj policiji prilikom hapšenja, ali su mu Španci, kako je objasnio Dačić, rekli: "Ne, ti si Luka", i tada je "sve bilo gotovo".
Ministar unutrašnjih poslova rekao je da su Bojović, Milisavljević i ostala dvojica uhapšeni u restoranu u Valensiji i da nisu imali vremena da pruže otpor.
Dačić je naveo da postoji sumnja da se Bojović i u Španiji "bavio krivičnim djelima".
Dačić je prisutnima, direktoru policije Miloradu Veljoviću i načelniku Uprave kriminalističke policije Rodoljubu Miloviću, čestitao na hapšenju Milisavljevića i Bojovića, a komandantu Žandarmerije Bratislavu Dikiću sprečavanje bjekstva Sretka Kalinića i Željka Milovanovića.
"Sprečavanje bjekstva Kalinića i Milovanovića i hapšenje u Španiji su pokazatelji uspješne koordinacije i rada državnih organa, policije, tužilaštva i Bezbjednosno informativne agencije. Ta saradnja je i dovela do tako uspješnih akcija", rekao je Dačić.
Najavio je da će pozvati španskog kolegu da mu izrazi zahvalnost zbog uspješne saradnje, kao i da će Veljović pozvati direktora španske policije da posjeti Srbiju.
Osumnjičeni odgovara opisu Darka Šarića
Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je danas da policija Južne Afrike ima podatak da se odbjegli narko bos Darko Šarić nalazi u toj zemlji.
"Nismo dobili još... u stvari ne znam šta više treba da dobijemo, ako je tamo - treba da ga uhapse", kazao je Dačić novinarima u Palati Srbija.
Ministar je naveo da osumjičeni, prema informacijama dobijenim od južnoafričke policije preko Interpola, odgovara opisu Darka Šarića.
Prema Dačićevim riječima, policija Srbije nije obaviještena da je taj osumnjičeni uhapšen.