Ex -Yu

Evropske pohvale i zamjerke Srbiji

Evropske pohvale i zamjerke Srbiji
Foto: N.N. | Evropske pohvale i zamjerke Srbiji

BRISEL - Evropski savjet će u svojim zaključcima o Srbiji pozdraviti postignuti napredak pregovorima o pristupanju, ali i podsjetiti Srbiju da tempo pregovora o članstvu sa EU zavisi od napretka u oblasti vladavine prava i normalizacije odnosa sa Kosovom.

"Savjet pozdravlja potvrđenu posvećenost srpske vlade evropskim integracijama kao njenom strateškom cilju. Sada je presudno da ovaj strateški izbor bude aktivnijei i nedvosmisleno predstavljen u javnoj raspravi", navodi se u nacrtu zaključaka Savjeta koji bi trebalo da budu usvojeni sljedeće nedjelje, a u koje je Tanjug imao uvid.

Zaključci o Srbiji predstavljeni su u devet tačaka.

Savjet poziva Srbiju da značajno pojača svoje reformske napore u oblasti vladavine prava, a posebno da osigura nezavisnost i ukupnu efikasnost pravosudnog sistema.

"Nedostatak napretka u oblasti slobode izražavanja izaziva sve veću zabrinutost. Vlasti treba da garantuju sigurnu klimu koja doprinosi neometanom ostvarivanju slobode izražavanja i nezavisnosti medija kao prioriteta, uključujući i pojačavanje napora da se istraže slučajevi napada na novinare", navodi se u nacrtu zaključaka.

Srbija se poziva da posvetiti posebnu pažnju punom poštovanju osnovnih prava, uključujući zaštitu najugroženijih grupa, nediskriminatorni tretman nacionalnih manjina širom Srbije, posebno u oblasti obrazovanja, korištenja manjinskih jezika, pristupa medija i vjerskih službi na jezicima manjina. Naglašava se da slučajevi govora mržnje, zastrašivanja i napadi moraju biti rešavani "brzo i čvrsto". Poziva se na poboljašnje transparentnosti, inkluzivnost i kvalitet izrade zakona, uključujući i angažman civilnog društva.

"Hitno je potreban daljnji napredak u funkcionisanju nezavisnih tijela i demokratskih institucija, uključujući i parlamentarni nadzor, kao i ustavne reforme. Savjet ističe da se preporuke međunarodnih posmatrača, nakon posljednjih izbora u Srbiji, moraju prioritetno ispratiti. Savjet takođe naglašava važnost unutrašnjeg postupanja s ratnim zločinima i potpunu saradnju sa Mehanizmom za međunarodne krivične tribunale (MICT)", stoji u dokumetu Savjeta.

Kada je riječ o ekonomskim reformama, Savjet bilježi "kontinuirani napredak" i podstiče Srbiju da dalje poboljša poslovno okruženje, reši državni dug i unaprijediti sprovođenje strukturnih reformi, posebno u energetskom i transportnom sektoru, tržištu rada, poreskoj administraciji i javnim nabavkama, uključujući restrukturiranje i privatizaciju preduzeća u državnom vlasništvu.

Evropski savjet se u svojim zaključcima osvrnuo i na dijalog Beograda i Prištine pozdravivši "posvećenost obje strane radu na sveobuhvatnoj normalizaciji odnosa, uključujući formu pravno obavezujućeg sporazuma "koji je ključan za njihove evropske puteve i neophodna za održivu regionalnu stabilnost".

Savjet je pozdravio i početak rada na izradi statuta Zajednice srpskih opština uz očekivanje da se obje strane konstruktivno angažuju u procesu kako bi se ispunila ova "obaveza koja postoji već dugo vremena".

Istovremeno se poziva na otklanjanje prepreka u primjeni dogovora o energetici, mostu u Mitrovici, integrisanom upravljanju prelazima, uzajamnom priznavanja diploma.

"Savjet poziva Srbiju da u dobroj vjeri sprovede svoj dio svih sporazuma i da se konstruktivno angažuje sa Kosovom u formulisanju i sprovođenju budućih sporazuma", stoji u nacrtu zaključaka Savjeta.

Savjet napominje da će nastaviti da pažljivo nadgleda kontinuiranu angažovanost Srbije ka "vidljivom i održivom napretku u normalizaciji odnosa s Kosovom", kako bi Srbija i Kosovo mogle da nastave na svojim evropskim putevima izbjegavajući da blokiraju jedna drugu.

Istovremeno se pozdravlja i angažman visoke predstavnice Federike Mogerini u posredovanju u dijalogu "imajući u vidu dalji intenzivi angažman sa obje strane u cilju postizanja sveobuhvatnog rješenja."

Savjet u svojim zaključcima i ovoga puta poziva Srbiju da se postepeno uskladi sa zajedničkom spoljnom i bezbjednosnom politikom EU, ali i da se prioritetno posveti "promjeni trenutnog trenda opadanja te usklađenosti".

Srbija se poziva i da se "uzdrži od skretanja od zajedniče vizne politike" i pri čemu se dodaje da je " nova praksa sklapanja sporazuma sa trećim državama izazvala zabrinutost".

Na kraju zakljčaka o Srbiji, Savjet pozdravlja konstruktivni angažman zemlje u oblasti regionalne saradnje, a Srbija se ohrabruje da nastavi sa trajnim naporima na jačanju dobrosusjedskih odnosa.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije