Ex -Yu

Svečani prijem kod Vučića četiri sata, za kraj – kolo

Svečani prijem kod Vučića četiri sata, za kraj – kolo
Foto: Foto: Tanjug | Svečani prijem kod Vučića četiri sata, za kraj – kolo

BEOGRAD - Predviđeno je da svečani prijem povodom stupanja na dužnost novog predsjednika Srbije traje puna četiri sata, piše "Sputnjik".

Prvo što će visoki gosti vidjeti sutra kada se budu približavali Palati Srbija, gdje se organizuje inauguracija novog predsjednika Aleksandra Vučića, biće dugačak špalir gardista kroz koji će i proći svjetski i regionalni državnici i sve VIP zvanice.

Dolazak gostiju predviđen je za 18 časova, dok će pola sata kasnije predsjednik Vučić sa suprugom zauzeti svoju poziciju za doček u holu Palate, odmah uz ulaz u salu "Podgorica“.

Protokol nalaže da tik uz predsjednika budu i državne zastave i dvojica gardista. Na tom mjestu, Vučić će se rukovati sa svima koji su predviđeni za taj čin na svečanom prijemu.

Konkretno, sve VIP zvanice pristižu na ulaz gdje je fontana, ali na rukovanje sa Vučićem idu šefovi državnih delegacija sa suprugama, lične zvanice predsjednika, zatim predsjednik, premijer i predsednik Skupštine RS, predsjednica Skupštine Srbije, buduća premijerka Srbije, patrijarh, arhiepiskop pećki, predsjednik pokrajinske vlade, predsjednik Skupštine AP Vojvodine, predsjednik SANU, načelnik Generalštaba Vojske Srbije, bivši predsjednici Srbije…

Po rukovanju sa Vučićem, zvanice se okreću medijskim ekipama zbog fotografije sa predsjedničkim parom, a potom zauzimaju mjesta u sali "Podgorica“ gdje je predviđeno posluženje – švedski sto i piće.

Kad se rukuje sa svim VIP zvanicama, predsjednik Vučić će se sa suprugom pridružiti gostima u sali "Podgorica“, gdje će, nakon koktela, biti priređena i zajedničko fotografisanje.

Praktično, zvaničan dio programa počinje u 19.55, himnom "Bože pravde“ koju će da otpjeva dečji hor kojim diriguje Darinka Matić Marović. Nakon toga, gostima će se obratiti novi predsjednik Srbije.

Veliko finale prvog dijela programa biće kada na binu, uz ansambl "Kolo“ i "Una Saga Serbica“ izađe i trubački orkestar Dejana Petrovića. Tada se očekuje da svi oni, ali i pojedini gosti, zaigraju srpsko kolo.

Između dva bloka kulturno umjetničkog programa, predviđeno je da VIP gosti obiđu salone u Palati Srbija gdje će biti postavljeni eksponati, fotografije, slike koje će da predstave srpsku istoriju od Nemanjića do NATO bombardovanja i novog doba.

Kraj svečanog prijema očekuje se oko 22 časa.

Gosti će vidjeti pečatni prsten Kneza Strojimira iz 9. vijeka

Gosti sutrašnjeg svečanog prijema u Palati Srbija, povodom stupanja na dužnost predsjednika Aleksandra Vučića, moći će da vide kopiju najstarijeg dokaza srpske države – pečatni prsten srpskog kneza Strojimira, jednog od poznatih vladalaca srpske dinastije Vlastimirović.

Generalni sekretar predsjednika Srbije Nikola Selaković rekao je da će biti izložena kopija pečatnog prstena iz devetog vijeka, koji je dokaz da je Srbija tada posjedovala državnu administraciju i korespondirala sa drugim državama pisanim putem. 

"To je dokaz da je naš vladar bio pismen i da je ovo eksponat kojim ne može da se podiči u svojoj istoriji u tom vremenu, možda ni dvadesetak odsto današnjih evropskih država", rekao je Selaković novinarima.

Tokom ceremonije u šest salona i dva foajea biće prikazana bogata istorija Srbije, a svaki će pokrivati određeni region zemlje - od južne, istočne, centralne i zapadne Srbije, do Vojvodine, Kosova i Metohije, Beograda.

Gostima će biti služeni isključivo domaći specijaliteti i vina.

Što se tiče Strojimirovog pečata, on je izrađen od zlata, kupastog oblika sa alkom na vrhu, visine 1,9 centimetara, prečnika 1,35 centimetara i ukupne mase od 15,46 grama, prenio je RTS.

Na   prednjoj strani se nalazi dvostruki krst u krugu perli, oko koga je ispisano: "Bože, pomozi Strojimiru!".

Napravljen je u nekoj od vizantijskih carskih zlatara u Solunu, Atini ili Carigradu.

Postojanje pečata samo po sebi dokazuje da je u ondašnjoj Srbiji postojala administracija, arhiva i pridvorska kancelarija, koje su karakterisale jednu državu.

Prisustvo dvostrukog krsta na pečatu, ukazuje na činjenicu da je njegov naručilac bio hrišćanin, pa se može pretpostaviti da su to  bili i  njegovi preci, što je protivno dosadašnjem shvatanju da su srpski knezovi primili hrišćanstvo između 867. i 870. godine.

Pečat kneza Strojimira se pojavio pod brojem 281 na 150. aukciji njemačke firme "Gorni i Moš", održane 11. jula 2006. godine, na kojoj je bilo ponuđeno 734 objekta koji su okarakterisani kao antička umjetnost.

Prije aukcijske ponude, pečat se nalazio u jednoj privatnoj njemačkoj kolekciji, tako da je nemoguće utvrditi njegov put.

Tri dana prije same aukcije, ruske kolege su obavijestile predsjednika Srpskog arheološkog društva Đorđa Jankovića da pečat postoji i da je ponuđen na prodaju.

On je nakon toga o tome izvijestio direktora Istorijskog muzeja Srbije Andreja Vujnovića, nakon čega su poslali dopise tadašnjem premijeru Srbije Vojislavu Koštunici i ministru kulture Draganu Kojadinoviću, koji je odmah o tome obavijestio konzulat Srbije u Minhenu.

Srbija je na aukciji otkupila pečat za 16.000 evra, a njegova ukupna cijena sa provizijom aukcijske kuće je iznosila 20.000 evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije