Hronika

Tužilaštvu podnijet izvještaj protiv Radmile Čojo i Drage Nedića (FOTO)

Tužilaštvu podnijet izvještaj protiv Radmile Čojo i Drage Nedića (FOTO)
Tužilaštvu podnijet izvještaj protiv Radmile Čojo i Drage Nedića (FOTO)

BANJALUKA - Jedinica za privredni kriminalitet MUP-a RS podnijela je Okružnom tužilaštvu u Banjaluci izvještaj protiv Radmile Čojo, zamjenika ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, i Drage Nedića, direktora Instituta "Dr Vaso Butozan", te Biljane Pećanac, zaposlene u ovom institutu, zbog sumnje u zloupotrebu položaja i nesavjesnog rada u službi.

Izvještaj je vezan za slučaj "Pekabesko", kada je zbog prekomjernog učešća fosvata u proizvodima prošle godine ovom makedonskom proizvođaču bio zabranjen uvoz proizvoda u BiH.

Kako piše u izvještaju MUP-a RS, u kojem navode inicijale osumnjičenih, policija Čoju tereti da je van snage stavila Naredbu o zabrani uvoza ovih proizvoda iako je znala da metoda koja je to utvrdila nije akreditovana i tako preduzeću iz Prnjavora koje je bilo njihov generalni zastupnik omogućila pribavljanje protivpravne imovinske koristi.

Na ovaj način ovaj slučaj dobio je sasvim neočekivan zaokret, jer su iz preduzeća "Leburić komerc", koje je uvozilo "Pekabeskove" proizvode, tvrdili da uvoz, kroz pogrešno tumačenje pravilnika koči upravo Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, zbog čega su najavili višemilionske tužbe.

"Isto lice je  propustilo da pokrene postupak za donošenje naredbe o zabrani prometa namirnica dva proizvođača, jednog iz Srbije i jednog iz Hrvatske, iako je znalo da su njihovi proizvodi na osnovu rezultata izvršenih ispitivanja označeni kao zdravstveno neispravni, čime je omogućilo njihovo stavljanje u promet na tržištu BiH i RS", navodi se u saopštenju MUP-a RS.

Sa druge strane, Nediću se na teret stavlja da je kao direktor instituta ovlaštenog za kontrolu zdravstvene ispravnosti proizvoda potpisao izvještaje o ispitivanju i ispravnosti po metodi koja je zastarjela i koja nije akreditovana.  Trećeprijavljena Biljana Nedić, koja je takođe zaposlena u ovom institutu, je putem te metode došla do rezultata, s kojima je makedonskom proizvođaču mesa ponovo dozvoljen uvoz.

Nedić nam je danas negirao sve navode, dodajući kako se sve korištene metode za analizu koriste i u EU te da posljednji pravilnici koje je donijelo Ministarstvo poljoprivrede i smjernice Agencije za bezbjednost hrane BiH definitivno potvrđuju da je Veterinarski institut i ranije radio ispravno i da sada radi u skladu s propisima.

"Čak je i Vlada RS donijela zaključak da su pravilnici i metode usklađene s pravilnicima BiH i EU i da su smjernice Agencije za bezbjednost hrane dostavljene svim institucijama radi jedinstvene primjene", kazao je Nedić, koji je poručio kako će ova ustanova, kao i zaposleni u njoj, dokazati da su postupali u skladu sa zakonom.

Radmila Čojo nije htjela komentarisati izvještaj, a u preduzeću "Leburić komerc" nam se niko nije javljao na telefon.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije