Svijet

Kakav će biti novi ruski strateški bombarder?

Kakav će biti novi ruski strateški bombarder?
Kakav će biti novi ruski strateški bombarder?

U naredne tri godine dalekometna avijacija Rusije dobija bombardere novog tipa. Projektantski biro „Tupoljev“, koji ulazi u Ujedinjenu avio-korporaciju (OAK), završio je skicu projekta Perspektivnog avijacijskog kompleksa Dalekometne avijacije (PAK DA). Ovaj avion treba da zamijeni Tu-95MS, Tu-160 i Tu-22 3M koji već postoje u naoružanju ruskog Ratnog vazduhoplovstva.

Avion je „na papiru“ gotov, mada i dalje ostaje tajnovitost oko njega, prenosi Ruska reč. Niko ne zna kako će zapravo izgledati buduća elita avijacije. Kada je 1999. počinjao preliminarni rad na programu PAK DA, pred tvorcima je stajao zadatak da odgovore na teško pitanje: da li je Ratnom vazduhoplovstvu Rusije potreban nadzvučni bombarder ili ipak podzvučni?

Nadzvučni avioni mogu da probijaju bilo koja sredstva PVO, ali su zbog svojih aerodinamičkih specifičnosti suviše primjetni za neprijatelja – tome pogoduje njihov aerodinamični trup. Nadzvučni avioni troše mnogo goriva, zbog čega ne mogu da budu na dugačkim borbenim dežurstvima u vazduhu bez dodatnog punjenja gorivom. Na kraju su se ruski konstruktori odlučili za izgradnju subsoničnog bombardera. Po riječima Viktora Bondareva, komandanta RV Rusije, ono u čemu se PAK DA razlikuje sastoji se u tome što će on moći da nosi više nego Tu-160, a i naoružanje će mu biti znatno ozbiljnije. Sve ostale zadatke će rješavati rakete.

Suparnik - Spirit B-2

Prema nekim podacima, novi avion će biti građen po šemi „leteće krilo“. Ovo je modifikacija aviona koji je napravljen po takozvanoj šemi „bezrepi“, bez uobičajenog trupa i repne površine. Trup je jako spljošten, praktično redukovan, a njegovu ulogu igra krilo. Upravo tu su smješteni oružje i posada. Prilikom izrade aviona ovakvog tipa široko se koriste tehnologije male uočljivosti. Tako da će novi bombarder najverovatnije biti uglast, sa zasečenim linijama, da bi od sebe odbijao, rasejavao signale radiolokacionih stanica za uočavanje protivnika.

Centralni aero-hidrodinamički institut (CAGI) danas sprovodi niz proučavanja aerodinamičkih karakteristika letećeg krila, tako da Rusija ima rezervu za proizvodnju suparnika američkom B-2 Spirit.

Ukupna masa bombardera je 120 tona, od njih se bar četvrtina odnosi na korisno opterećenje (gorivo, posada, naoružanje). Takođe se zna da će avion biti opremljen hiperzvučnim oružjem.

Planirano je da prvi PAK DA poleti 2017. Testiranja će se sprovesti 2019, a avion će biti uveden u naoružanje 2025. Datum uvođenja novog aviona u redove RV određuje se završetkom resursa Tu-160 i Tu-95, koji sada i čine okosnicu Dalekometne avijacije Rusije. Posle 2025. ovi bombarderi koji odrade svoje resurse biće otpisani, i njihovo mjesto treba da zauzmu PAK DA.

Ruska Dalekometna avijacija danas raspolaže dosta skromnim brojem aviona – 32 primjerka strateških bombardera Tu-95MS i 16 nadzvučnih Tu-160, koji su bazirani u gradu Engels.

Nastavlja se obnavljanje ruskog borbenog avio-parka

Ipak, nastavljaju se testiranja lovca pete generacije T-50 PAK FA (perspektivni avijacijski kompleks frontovske avijacije). Napravljeno je šest letačkih prototipa ove mašine. Još dva će se pridružiti letačkim testiranjima 2015. Tokom 2016. planira se početak maloserijske proizvodnje. Po riječima predsjednika OAK Mihaila Pogosjana, avion će se nalaziti u naoružanju RV i poslije 2050.

Proizvodni kapaciteti za PAK FA su već razvijeni. Ipak, T-50 neće odmah moći da u potpunosti zamijeni zastarele Su-27 i Su-30, stoga se u narednih 10 godina predviđa korišćenje dva tipa aviona – T-50 i Su-35S.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije