Svijet

Mogerini: Tri milijarde evra za izbjeglice, ne za Tursku

Mogerini: Tri milijarde evra za izbjeglice, ne za Tursku
Mogerini: Tri milijarde evra za izbjeglice, ne za Tursku

BRISEL – EU će na sastanku u Briselu s turskim premijerom Ahmetom Davutogluom ponuditi "početnih tri milijarde evra" Ankari da zbrine dva miliona izbјeglica u Turskoj.

„Te pare nisu za Tursku, već za izbjeglice", rekla je visoka predstavnica EU Federika Mogerini, povodom opaski političara i medija da Ankara očekuje još tri milijarde evra za godinu dana i sumnje da će turska vlast moći ili htјeti da sprovede zahtјeve EU.

Turska, članica NATO i zemlja na sredokraći sukoba u Siriji i Iraku, zapadnim saveznicima potrebna je i za dјelotvorno razbijanje i konačno uništenje ekstremista Islamske države Iraka i Sirije.

Ankara se našla i na udaru optužbi da pomaže neke islamiste unutar Sirije, švercuje naftu Islamske države i dopušta krijumčarima da uz ogromne zarade preko granice u Grčku, dakle EU, prebacuju stotine hiljada migranata, među kojima su bili i neki teroristi koji su počinili pokolj 13. novembra u Parizu.

Visoki diplomatski izvori su novinarima u Briselu rekli da to nije "truli kompromis", već da je "Evropa prisiljena i da delom stavlja u stranu svoje vrијednosti da bi ostvarila hitne i suštinske interese usred krize s migrantima i suočena s terorističkim napadima i opasnošću".

"Početnih" tri milijarde evra za nagodbu s Ankarom treba da prikupe sve članice EU, u skladu sa svojim bogatstvom - društvenim bruto proizvodom, ali Mađarska i Hrvatska odbijaju da daju novac u tu svrhu, a vode se i rasprave da taj novac ne bude računat kao deficit u budžetima članica Unije. Ankara traži za uzvrat da EU uvede režim bez viza za turske državljane, a evropska dvadesetosmorica su zasad bili voljni da takvu olakšicu daju samo za poslovne ljude, studente i slične kategorije putnika.

Problem je što Turska koju EU ne smatra "bezbјednom zemljom" sa stanovišta vladavine prava i temeljnih sloboda, mora prihvatiti sporazum o readmisiji, prihvatanju nazad onih koji ne dobiju azil u Uniji. Turska zahtјeva i da se obnove i ubrzaju pregovori o članstvu s EU, koji su godinama u zastoju zbog velikih zamјerki Evropljana na vladavinu zakona, građanskih i manjinskih sloboda i gušenja nezavisnih medija.

Тusk: Glavni cilj samita obuzdati priliv migranata u Evropu

Predsјednik Evropskog savјeta Donadl Tusk izjavio je da je glavni cilj današnjeg samita Evropske unije i Turske da se obuzda priliv migranata u Evropu, a nјemačka kancelarka Angela Merkel je istakla da priliv migranta treba staviti u legalne okvire.

"Postigli smo sporazum, koji će, nadam se, danas prihvatiti sve strane," rekao je Tusk novinarima dolazeći na samit.

On je rekao da nikakav dogovor sa Turskom neće biti dovoljan za rјešavanje najteže migrantske krize u Evropi od Drugog svјetskog rata ukoliko EU ne bude čvrsto kontrolisala svoje spoljne granice, prenosi Rojters.

Nјemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da će sporazum o migrantima pomoći da se priliv migranta stavi u legalni okvir umesto da bude nekontrolisan.

"Glavni deo ovog akcionog plana EU i Turske biće kako da se ilegalna migracija zamјeni legalnom migracijom i kako da poboljšamo izbјegličku situaciju u Turskoj", rekla je Merkel dolazeći na razgovore.

Lideri Evropske Unije i Turske, uključujući turskog premijera Ahmeta Davutoglua, sastaju se danas u Briselu u nastojanju da dovrše i konkretizuju dogovor čiji je cilj zaustavljanje migrantskog talasa u Evropu, koji je dosad ozbiljno uzdrmalo šengenski prostor, jedno od najvećih dostignuća u evropskim integracijama.

Turska će pomoći Evropskoj uniji da se izbori sa prilivom migranata koji je ugrozio budućnost Šengena, a zauzvrat će dobiti novac i restartovanje zakočenih pregovora o pristupanju EU, navodi se u nacrtu zaključka samita EU i Turska koji se danas održava u Briselu.

U Turskoj se nalazi više od dva miliona sirijskih izbeglica, a ta zemlja je glavna ulazna tačka za one koji nastoje da stignu do EU preko Mediterana i do grčkih ostrva.

EU i Ankara popodne u Briselu treba da usvoje "akcioni plan" i rokove jasnih i zahtevnih koraka da se zaustavi nekontrolisani priliv imigranata preko Turske u Evropu, da turske vlasti hapse i kažnjavaju krijumčare izbeglica i migranata, zatvore granicu prema Siriji i Iraku za teroriste i migrante koji ne beže od rata, već dolaze iz materijalnih razloga.

Erdoan nije došao u Birsel, mediji: Turski predsjednik u međunarodnoj izolaciji

Iako se očekivalo, u Brisel danas nije došao turski predsјednik i neki zapadnoevropski mediji ocјenjuju da je Erdoan zapao u izvјesnu međunarodnu izolaciju poslije, za mnoge spornog, obaranja ruskog aviona na sirijsko-turskoj granici i "usaglašavanja" vojnih udara nekih zapadnih zemalja s Rusijom, kad je reč o ključnim ciljevima nanošenja poraza ekstremistima Islamske države. Za Erdogana se, smatraju i evropski diplomatski izvori u Briselu, situacija iskomplikovala pošto je Francuska ne samo ušla u neku vrstu vojne koalicije s Rusijom, već stavila do znanja da se, uz strategiju političkog procesa u Siriji moraju objediniti sve oružane snage, uključujući vojsku vlade u Damasku, koje se na terenu bore protiv ključnog uzroka zla, Islamske države.

Francuski list Figaro, pošto su turski lovci oborili ruski avion, na naslovnoj strani napisao je da "Turska više nije saveznik", dok je nјemački vicekancelar Zigmar Gabrijel rekao da je "Erdoan postao nepredvidiv... s njim se ne može računati".

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije