Svijet

U četvrtak parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji

U četvrtak parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji
U četvrtak parlamentarni izbori u Velikoj Britaniji

LONDON - U Velikoj Britaniji će u četvrtak biti održani najnepredvidljiviji parlamentarni izbori poslije više decenija, a najnovije ankete nagovještavaju "mrtvu trku" između dvije najvećih partija - vladajućih konzervativaca na čelu sa premijerom Dejvidom Kameronom i opozicionih laburista Eda Milibanda.

Od ishoda glasanja na opštim izborima za 56. parlament u petoj najvećoj ekonomiji svijeta moglo bi da zavisi da li će Britanija napustiti Evropsku uniju i da li će Škotska ponovo pokrenuti pitanje nezavisnosti.

Manje od 48 sati koliko je ostalo do glasanja, Kameronova Konzervativna stranka izjednačena je sa svojim glavnim rivalom, Milibandovom Laburističkom strankom, a i jedni i drugi imaju 34 odsto podrške birača, za jedan odsto više svaki, u odnosu na prethodnu anketu objavljenu 1. maja, pokazuje danas objavljeno istraživanje javnog mnjenja.

Manje partije sa lijeve i desne strane "nagrizaju" podršku favoritima, ali nema izgleda da će ijedna od stranaka u izbornoj trci osvojiti većinu u parlamentu, navode svjetske agencije.

Liberalne demokrate, partneri u vladajućoj koaliciji, uživaju podršku 10 odsto Britanaca, što je rast od jedan odsto, a evroskeptična Stranka za nezavisnost Ujedinjenog kraljevstva (UKIP) ima naklonost 13 odsto birača, zabilježivši pad od dva odsto u odnosu na ranije istraživanje.

Dva vodeća takmaca, Kameron i Miliband, u predizbornoj ofanzivi igraju na različite karte - dok se Konzervativna partija fokusira na smanjenje poreza, glavni adut Laburističke partije je sprečavanje privatizacije Nacionalne zdravstvene službe.

Kameron obećava stabilnost i snažnu vladu ako ostane na vlasti, upozorivši birače da ih, ukoliko se odluče za Milibanda, očekuje haos i zastoj u ekonomskom oporavku uz ucjene Škotske nacionalne partije.

AP predviđa da će Kameron, ako ne osvoji drugi premijerski mandat, skoro sigurno izgubiti i status lidera torijevaca.

Američka agencija navodi da bi, pošto Britanci biraju stranku i poslanike, ali ne biraju direktno šefa vlade, Miliband mogao da se nađe na čelu zemlje, iako je stidljiv i nerado se pojavljuje pred TV kamerama.

Birališta se otvaraju u sedam sati ujutro, a zatvaraju u 22 časa, ali će neizvjesnost u vezi sa ishodom vjerovatno potrajati danima.

Izbori u Britaniji bi mogli biti i svojevrsni referendum o štednji, pošto je ekonomija uz pitanje da li ljudi smatraju da se kreću u dobrom pravcu brzo postala glavni fokus predizborne kampanje.

Predstojeći izbori bi mogli da utiču i na ostanak Britanije u EU i, u perspektivi, na sudbinu same zemlje, odnosno ostanak Škotske u Britaniji.

Kameron je obećao referendum o ostanku u EU, dok je Miliband protiv referenduma, a kako nije vjerovatno da će ijedna od dveju glavnih stranaka u izbornoj trci osvojiti apsolutnu većinu, rezultat će biti koaliciona vlada u koju bi mogla ponovo da uđe Liberalno-demokratska stranka, koja se dosad protivila referendumu, ali je posljednjih dana ublažila stav.

            

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije