Privreda

Kompanije iz BiH izgubile skoro 109 miliona evra u Libiji

Kompanije iz BiH izgubile skoro 109 miliona evra u Libiji
Kompanije iz BiH izgubile skoro 109 miliona evra u Libiji

SARAJEVO - Ukupna direktna šteta kompanija iz BiH angažovanih na realizaciji poslova u Libiji zbog ratnih sukoba iznosi 108.883.230 evra.

Ratni sukob u Libiji zatekao je u toj zemlji 1 000 radnika iz dvadesetak bh kompanija (od čega je njih 800 iz BiH), a evakuacija je koštala 307. 000 evra.

Prema Informaciji o procjeni štete BiH kompanija nastalih prekidom radova u Libiji, koju su kompanije dostavile Spoljnotrgovinskoj komori /STK/, neizmirena dugovanja prema radnicima po osnovu plata iznose 3,9 miliona evra, a tromjesečni troškovi plata radnika po povratku u BiH iznosili su 1,4 miliona evra.

Većina privatizovanih firmi i firmi koje su angažovale te radnike po ugovoru nakon izvjesnog vremena raskinula je ugovore sa njima, ali je i dalje ostao značajan broj  radnika u radnom odnosu, dok je zapošljavanje oslobođenih radnih kapaciteta po povratku u BiH više nego upitno.

Kompanije su u momentu prekida radova i napuštanja libijskog tržišta imale ugovorene radove u Libiji u vrijednosti 659,1 milion evra, dok je planirana očekivana dobit od ovih poslova iznosila 54,5 miliona evra.

Pred ugovaranjem je bio značajan broj novih poslova u vrijednosti od 662,7 miliona evra, dok ukupna direktna šteta kompanija angažovanih na realizaciji poslova u Libiji iznosi 108.883.230 evra.

U Libiji je ostala oprema kompanija vrijedna 15,2 miliona evra, te materijal u vrijednosti od 8,4 miliona evra.

Najveće gubitke imale su  kompanije ''Energoinvest'' Sarajevo, ''Hidrogradnja'' Sarajevo, ''Širbegović'' Gračanica, i ''Neimarstvo'' Trebinje u iznosima većim od sedam miliona evra.

''Energoinvest'' koji je pretrpio najveće gubitke, imao je vrijednost ugovorenih radova u iznosu od 310 miliona evra, a procijenjeno je da ukupna šteta po osnovu prekida radova u Libiji iznosi  35.852.754 evra.

 ''Energoinvest'' radnicima duguje po osnovu plata 238.154 evra, dok su tromjesečni troškovi plata radnika po povratku u BiH iznosili 48.462 evra.

 Kompanija ''Hidrogradnja'' imala je 54.416.765 evra ugovorenih radova u Libiji, a planirana dobit od poslova  5.441.676 evra, dok je ukupna šteta ove kompanije po prekidu radova u Libiji 32.429.406 evra.

Kompanija svojim radnicima duguje po osnovu plata 1.187.000 evra.

Treća kompanija po osnovu ukupne štete uzrokovane prekidom radova u Libiji jeste ''Širbegović'', a procijenjena šteta iznosi 15.226.023 evra.

 ''Širbegović'' je imao 74.775.109. evra ugovorenih radova, a planirana dobit od ugovorenih poslova iznosila  je 18.693.777 evra.

Kompanije koje su bile angažovane u Libiji teško da se bez šire podrške  vlasti na svim nivoima organizovanja u BiH same mogu nositi sa nastalim problemima, smatraju u Spoljnotrgovinskoj komori BiH.

 Shodno raspravama vođenim na sastancima u Komori i prijedlozima i sugestijama pojedinih kompanija, u ovoj instituciji smatraju da  vlade Federacije BiH i Republike Srpske trebaju hitno pomoći kompanijama u finansijskom smislu.

Ta pomoć treba da bude u obliku bespovratne pomoći, proglašenjem moratorijuma na obaveze kompanije prema BiH, kao i odgodom plaćanja obaveza prema entitetima za partnere ovih kompanija iz Libije prema kojima imaju dugovanja.

U Komori zaključuju da je kompanijama neophodna finansijska pomoć u kratkom periodu, koja podrazumijeva povoljne dugoročne sanacijske kredite sa periodom otplate od deset godina i grejs periodom od pet godina, koje bi trebalo obezbijediti putem razvojnih banaka u entitetima.

Prema statističkim podacima, samo na kraju 2010. godine kompanije iz BiH imale su u Libiji ugovorenih 184 miliona evra i realizovanih poslova u vrijednosti 119 miliona evra.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije