Privreda

Li Kećijang: Napraviti kopneno-pomorsku ekspresnu liniju Kina - Evropa

Li Kećijang: Napraviti kopneno-pomorsku ekspresnu liniju Kina - Evropa
Li Kećijang: Napraviti kopneno-pomorsku ekspresnu liniju Kina - Evropa

BEOGRAD - Kineski premijer Li Kećijang rekao je da zemlje centralne i istočne Evrope imaju dobre luke i autoputeve i da bi se njihovim povezivanjem mogla dobiti kopneno-pomorska ekspresna linija između Kine i Evrope, čime bi se osigurali niži troškovi.

Li Kećijang je na otvaranju Trećeg samita Kine i zemalja centralne i istočne Evrope u Palati Srbija u Beogradu rekao da je Kina spremna da svojom tehnologijom i znanjem pomogne razvoj u zemljama centralne i istočne Evrope, u prvom redu doprinoseći otvaranju novih radnih mjesta i unapređenju infrastrukture.

"Kina se zalaže za strategiju otvorenosti prema stabilnosti svih regiona, kako bismo odgovorili na zajedničke težnje ljudi u tim regionima. Veliki izazovi za sve zemlje danas su otvaranje novih radnih mjesta, ekonomsko restrukturisanje, bezbjednost i stabilnost. Mir je pravac kojim treba da idemo i dalje", rekao je Li.

Kineski premijer je istakao da je jedan od ciljeva saradnje izgradnja novih koridora, razvoj infrastrukture, te dodao da će modernizacija željezničke pruge od Beograda do Budimpešte biti završena za dvije godine.

On je naveo da su prioritet unapređenje infrastrukture, carinske olakšice, razvijanje novih oblasti saradnje i da je Kina spremna da pomogne otvaranje novih radnih mjesta, jer ima opremu i proizvode koji će to omogućiti.

"Ove godine više od 100 miliona Kineza otputovalo je u inostranstvo. Moramo da napravimo dobar plan kako tu da napravimo saradnju. Kina će podstaći svoje turističke organizacije da ostvare saradnju sa kolegama iz centralne i istočne Evrope da se naprave atraktivne turističke ponude kako bi što više Kineza posjetilo te države", rekao je Li.

On je napomenuo da je Kina spremna za saradnju u oblasti obrazovanja i da će nastojati da olakša vizne postupke kako bi omogućila lakšu saradnju i viši stepen razmjene stručnjaka.

Navodeći da su Kina i Evropa prirodni partneri i da je Evropa region sa najviše zemalja u razvoju, Li je rekao da se raduje sastanku koji će sljedeće godine imati sa liderima zemalja EU i kojima će obrazložiti saradnju Kine i zemalja centralne i istočne Evrope.

Na samitu, osim Kine i Srbije, učestvuje zvaničnici još 14 zemalja.

Za učešće na Samitu i pratećem Ekonomsko-trgovinskom forumu prijavljeno je više od 6.600 učesnika i oko 550 kompanija, od toga veliki broj iz Kine.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije