Privreda

Spreman početak gradnje TE Ugljevik 3

Spreman početak gradnje TE Ugljevik 3
Spreman početak gradnje TE Ugljevik 3

BANJALUKA - U Republici Srpskoj će ove godine započeti gradnja termoelektrane Ugljevik 3 snage 600 megavata (MW), što će predstavljati najveću grinfild investiciju u regionu u posljednje tri decenije.

Siniša Majstorović, izvršni direktor banjalučke kompanije "Comsar Energy Republika Srpska", koja će graditi termoelektranu, kaže da će vrijednost investicije iznositi oko 1,4 milijarde maraka. To je znatno više od prvobitnog plana, jer će se u Ugljeviku graditi blok od dva puta 300 MW umjesto ranije predviđena dva puta po 200 MW.

Majstorović je kazao da će ugovor o nabavci opreme biti potpisan do kraja juna, a da bi uskoro trebali da počnu i radovi na gradnji elektrane.

Ono što razlikuje "Comsar Energy" od drugih kompanija koje započinju investicije u BiH je ta što vlasnik kompanije ruski milijarder Rašid Sardarov ima obezbijeđena kompletna sredstva, tako da, kako tvrdi Majstorović, ne traži nikakvu finansijsku pomoć niti garancije od domaćih institucija.

Upravo to je po njemu i garant da će cjelokupna investicija biti završena u zadatom roku od 30 mjeseci od potpisivanja ugovora sa ino-partnerima.

"Sada se intezivno radi na izmjeni dokumentacije, pošto je promijenjena prvobitno planirana snaga elektrane", kazao je Majstorović dodajući da se istovremeno radi i niz drugih poslova, ističući da je završena prva faza ispitivanja uglja na lokaciji Delići, urađen je elaborat o rezervama uglja i utvrđeno da  na tom nalazištu ima 75 miliona tona te rude.

Majstorović je istakao da je tokom istraživanja, u dubinu izbušeno 7.000 metara što predstavlja najopsežnije istraživanje rezervi uglja u BiH u zadnjih 30 godina. 

"To je samo prva faza, pošto je u toku istraživanje lokacije Peljave - Tobut, koja pripada opštini Lopare, i očekujemo da do kraja godine bude završen taj posao koji će biti još obimniji, pošto se planira bušenje 22.000 metara tla", kazao je Majstorović.   Inače, u Ugljeviku su već u punom jeku pripremni radovi gdje će se graditi termoelektrana, pošto se uređuje zemljište gdje će se nalaziti deponija za odlaganje uglja, a u završnoj fazi je i gradnja kampusa za više stotina radnika koji će biti zaposleni u novoj elektrani i kopovima.

Majstorović je kazao da će tokom gradnje biti angažovano više hiljada domaćih i radnika iz inostranstva, dok će stalni posao sigurno dobiti više stotina radnika. Prema njegovim riječima, na poslovima je već angažovan veliki broj firmi iz istočnih dijelova RS, a praktikovaće se uvijek da one dobiju posao na poslovima koje mogu da obavljaju. On je istakao da se posebna pažnja obraća i na kadrove tako da je angažovan određeni broj inženjera sa iskustvom, koji će osposobljavati mlade tek stasale stručnjake.

Majstorović kaže da će primjenjivani standardi u gradnji termoelektrane biti najviši mogući koje postavlja Evropska unija, tako da će zagađenje vazduha biti svedeno na minimalnu mjeru.

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, ističe da realizacija projekta izgradnje TE Ugljevik 3 teče zadovoljavajućom dinamikom.

"Teško je izvršiti realnu procjenu benefita koje će RS imati realizacijom svih planiranih projekata, ali neke od najvažnijih su rast direktnih i indirektnih prihoda, uplate stalnih koncesionih naknada nakon izgradnje objekta, ispunjenje obaveze iz ugovora o Energetskoj zajednici jugoistočne Evrope, ubrzavanje liberalizacija tržišta električne energije kao i njegova integracija u tržište EU i drugi", naveo je Kovačević.

Prema njegovim riječima, realizacija projekata u oblasti energetike doprinijeće zapošljavanju velikog broja ljudi u periodu izgradnje, šansu će dobiti domaća preduzeća, a nakon toga značajan broj radnika biće zaposlen u novim objektima.

"Budžet RS i fondova će se puniti, ali i budžeti lokalnih zajednica u kojima će se realizovati navedeni projekti", naglasio je Kovačević.

Igor Gavran, ekonomski stručnjak Spoljnotrgovinske komore BiH, kaže da je značaj gradnje TE Ugljevik 3 ogroman, navodeći da će se kroz izgradnju elektrane ne samo povećati proizvodnja struje, već i uvesti ove tehnologije koje će znatno smanjiti zagađenje.

"Važno je da se radi po najvišim evropskim ekološkim standardima, jer oni koji ih ne budu poštovali u doglednoj budućnosti neće moći izvoziti struju", kazao je Gavran napominjući da bi se s tim problemom uskoro mogle suočiti gotovo sve termoelektrane u BiH.

Struja namijenjena izvozu

Termoelektrana Ugljevik 3 će svu proizvedenu struju izvoziti na inostrana tržišta tako da neće biti konkurencija "Elektroprivredi RS" (ERS), što je regulisano i ugovorom o razvoju projekta koji je "Comsar Energy" potpisao s preduzećem Rudnik i Termoelektrana Ugljevik, ukazuje Siniša Majstorović, izvršni direktor kompanije "Comsar Energy RS".

Takođe "Comsar Energy" neće prodavati ugalj kao sirovinu tako da ni u tom segmentu neće biti konkurent ERS-u.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije