Privreda

Ukupne štete oko 250 miliona KM

Ukupne štete oko 250 miliona KM
Ukupne štete oko 250 miliona KM

BANJALUKA - Ukupne štete u biljnoj proizvodnji u Republici Srpskoj, prema preliminarnim podacima, iznose oko 210 miliona KM, dok se u stočarskoj proizvodnji procjenjuju na oko 40 miliona, navodi se u Informaciju o stanju primarne poljoprivredne proizvodnje nakon poplava, grada i obilnih padavina koju je usvojila Vlada Srpske.

Kao direktna posljedica poplava u maju uništena je proizvodnja na oko 50.000 hektara, dok je pojava grada u junu i julu djelimično ili u potpunosti uništila rod voća na oko 1.700 hektara.

Zaključno sa 20. julom u ponovljenoj sjetvi nakon poplava zasijano je ukupno oko 25.000 hektara kukuruza, odnosno presijane su sve poplavljene površine pod kukuruzom, a Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srpske je u koordinaciji sa Javnim preduzećem Robne rezerve obezbijedilo neophodne repromaterijale za obnavljanje proizvodnje.

Pšenica je u proljetnoj sjetvi zasijana na oko 45.000 hektara, a prinosi iznose oko 3,3 tone po hektaru, sa veoma lošim kvalitetom zrna, dok će većina usjeva, a naročito onih koji još čekaju žetvu, završiti kao stočna hrana.

Na do sada požnjevenim površinama proizvedeno je oko 129.000 tona pšenice, od čega veći dio nije za ljudsku ishranu. Za ljudsku ishranu izgubljeno je 35 do 40.000 tona pšenica, s obzirom na to da je proizvodnja na oko 4.000 hektara potpuno uništena usljed majskih poplava, a 8.500 hektara još nije požnjeveno.

Protivgradna zaštita je tokom 22 dana ispalila 1.055 raketa, dok su za cijelu sezonu 2013. godine ispaljene 632 rakete.

Agencija za agrarna plaćanja do sada je korisnicima podsticajnih sredstava isplatila 9.583.449 KM za tekuću godinu, a u realizaciji sredstava po osnovu obaveza iz 2013. godine prvi put nije prekoračen budžetski okvir od 60 miliona KM, dok su obaveze prema korisnicima iz ranijih godina realizovane iz sredstava poslovnih banaka.

U Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede navode da su od početka vanredne situacije do danas u mobilnom stanju i da su svi njihovi kapaciteti u funkciji razvoja i podrške poljoprivrednim proizvođačima, te da su sve mjere iz Programa Vlade za ublažavanje posljedica poplava koje se odnose na sektor poljoprivrede u punoj realizaciji.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije