Ostali sportovi

Portugal nas ostavio u igri za baraž

Nakon Izraela i Portugala, košarkaška reprezentacija BiH doživjela je i treći poraz u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2007. godine u Španiji. Ovaj put bolja je bila selekcija Makedonije koja je u Skoplju slavila sa 81:77.

Šanse naše selekcije da se plasira na završnu smotru najboljih ekipa Starog kontinenta sada su svedene na minimum, a jedina dobra stvar u srijedu dogodila se u Sofiji, gdje je Portugal ostvario i treću pobjedu, i to kao gost nad Izraelom, čime je BiH i dalje ostala u trci za drugo mjesto koje vodi u baraž.

U prvoj četvrtini izabranici Nenada Markovića dobro su se nosili sa domaćim igračima, sparinom u dvorani i užarenom atmosferom u skopskoj dvorani. Rezultat je glasio 14:14, a koševima Kenana Bajramovića na početku drugog perioda poveli su sa 18:16. Feliks Kojadinović je trojkom doveo bh. tim u novo vodstvo (21:19), ali se od tog momenta igra našeg tima raspala. Nevjerovatna serija od 16:1, koju su napravili domaći, totalno je razbila koncepciju i taktiku našeg tima, a čak četiri trojke zaredom zabili su Makedonci za velikih 40:27 nakon 20 minuta igre.

`Igrači ponovo nisu ispoštovali dogovor iz svlačionice i poraz je bio neminovan. Zahvaljujući prvenstveno našim greškama protivnik je stizao do relativno laganih poena. Čim smo počeli s agresivnijom igrom, kakva je trebalo da bude od početka, uhvatili smo priključak, ali je za preokret trebalo mnogo više`, kazao je Nenad Marković, selektor tima.

Treći period bh. košarkaši opet nisu otvorili loše. Smanjivali su prednost domaćih, u jednom trenutku tricom Damira Krupalije došli i na minus pet (46:41) i onda ponovo stali. Nova serija Makedonaca, ovaj put od 9:0, za nedostižnu prednost koja je u 36. minutu iznosila 12 poena (73:61). Od tog trenutka napokon je uslijedila bolja igra bh. tima za smanjenje vodstva na tri koša razlike (70:73), ali je to bilo sve što su naši košarkaši napravili.

`Do kraja su ostala još tri kola. Moramo igrati na tri pobjede i tako se dostojno oprostiti od kvalifikacija, a možda i uhvatiti baraž, jer nam na ruku ide rezultat iz Sofije`, istakao je Marković.

Naredni ispit našu reprezentaciju očekuje u subotu, kada u Sarajevu igra susret četvrtog kola protiv Izraela.

`Ubjeđivanje` Markovića i Bajramovića

Nakon jednog neuspješnog preuzimanja u odbrani od strane Kenana Bajramovića i poena Makedonaca, selektor Nenad Marković žustro je reagovao i pozvao ga na klupu, gdje je `ubjeđivanje` nastavljeno. Poslije nekoliko minuta žustre rasprave strasti su se stišale, a Bajramović se vratio na parket.

Teletović i Bavčić van igre

Mirza Teletović ušao je u igru u jednom trenutku, ali je brzo napustio parket. Stomačna gripa nadjačala je želju mladog igrača Tau Keramike za igranjem, ali bi trebalo da bude spreman za subotnji duel s Izraelom. Situacija sa Edinom Bavčićem i dalje je neizvjesna. Mladi košarkaš sarajevske Bosne obnovio je povredu ruke zbog koje nije ni putovao u Skoplje i po svemu sudeći neće biti spreman ni za Izrael.

Makedonija      81
14:14, 26:69, 20:24, 21:26
BiH      77

Dvorana u Skoplju. Gledalaca: 2.500. Sudije: Stilianos Koukoulekidis (Grčka), Siniša Herceg (Hrvatska) i Vladimir Čekov (Bugarska). Pet ličnih grešaka: Čekovski (Makedonija), Bajramović (BiH).

MAKEDONIJA: Stefanov 27, Stojanovski, Sokolov, Kurtović 3, Simić, Čekovski 8, Tasovski 2, Gečevski 69, Gurovski, Stak 25, Gurov, Dimitrovski 3.

BOSNA I HERCEGOVINA: Vasiljević 10, Firić, Krupalija 18, Tuljković, Kojadinović 6, Domerkant 12, Jazvin 2, Teletović, Mršić 9, Hukić 5, Kikanović, Bajramović 15.