Tržište

Evropa ugrozila domaće mljekare

Evropa ugrozila domaće mljekare
Evropa ugrozila domaće mljekare

BANJALUKA - Formiranje agrarnog budžeta članica EU u Briselu radi ublažavanja posljedica nastalih zabranom izvoza proizvoda životinjskog porijekla iz EU u Rusiju prouzrokovalo je veliki priliv ovih proizvoda iz EU na tržište BiH po izuzetno niskim cijenama, čime su direktno ugroženi svi proizvođači i prerađivači mlijeka u BiH, saopšteno je iz Privredne komore Republike Srpske.

Iz Privredne komore navode da pružaju punu podršku mljekarima iz Srpske, ali i cijele BiH, čije je poslovanje ugroženo formiranjem agrarnog budžeta EU, što prijeti zatvaranju velikog broja radnih mjesta i potpunom gašenju proizvodnje mlijeka u Republike Srpske i BiH.

Privredna komora Srpske smatra da se rješenje novonastale situacije, u kojoj izvoznici iz EU imaju dodatnu finansijsku podršku, između ostalog, treba tražiti u povećanju tzv. prelevmana, tj. novčanog dijela složene carinske stope na proizvode koji se najviše uvoze.

"Neophodno je ubrzati aktivnosti kako bi se omogućio izvoz svih proizvoda životinjskog porijekla iz Republike Srpske, odnosno BiH u zemlje EU, koji još nije omogućen", navodi se u saopštenju.

Privredna komora smatra i da je potrebno obezbijediti i kvalitetniji i odgovorniji rad kontrolnih organa na graničnim prelazima u BiH pri uvozu, jer, prema informacijama sa kojima raspolažu, pri uvozu hrane i pića stvarno stanje robe u pogledu vrste, količine i cijena odstupa od stanja u pratećim dokumentima.

Prema navodima Privredne komore, privrednici se žale i na strane trgovinske lance koji, zbog vlasničke strukture, domaće proizvođače stavljaju u podređeni položaj u odnosu na inostrane.

"Za Privrednu komoru Republike Srpske neprihvatljivo je i da Hrvatska dobije status koji imaju zemlje članice CEFTA sporazuma, koji je ova zemlja izgubila ulaskom u EU, za šta postoje zahtjevi zemalja članica EU. Ukoliko bi se to ostvarilo, sve grane u ovom sektoru biće u manjoj ili većoj mjeri ugrožene, a dugoročno posmatrano neke i uništene", navode iz Komore.

S obzirom da se, kako navode, i druge grane privređivanja u ovom sektoru kao što su prerada mesa, ribarstvo, živinarstvo i pčelarstvo nalaze u sličnoj situaciji kao i mljekarstvo, Privredna komora Republike Srpske predlaže da se i njihov položaj i mjere sagledaju zajedno s aktivnostima u mljekarstvu i preduzmu odgovarajuće mjere.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, kao i na X nalogu.

Izneseni komentari su privatna mišljenja autora i ne odražavaju stavove redakcije Nezavisnih novina.

Najčitanije