BEOGRAD - Ministar vjera Srbije Bogoljub Šijaković negirao je da se Vlada Srbije miješa u izbor novog poglavara Srpske pravoslavne crkve.
Šijaković je negirao navode da je Kabinet premijera Mirka Cvetkovića dao "zeleno svjetlo" za izbor novog patrijarha za razliku od prethodnog premijera Vojislava Koštunice koji to nije podržavao.
"Ni jedan ni drugi kabinet nisu se na taj način odnosili prema tom pitanju zato što je to nemoguće. Čak i kad bi neko imao pretenziju da na takav način utiče, to je potpuno nemoguće", naveo je Šijaković. Prema njegovim riječima, izbor novog patrijarha je delikatno pitanje, a u medijima postoje najrazličijte spekulacije o tome, od kojih je većina napisa neadekvatna.
Šijaković je naveo da je procedura izbora vrlo precizna i da je osmišljena da onemogući bilo kakva uplitanja sa strane. "Mi možemo kao građani izražavati svoja očekivanja od Crkve, ali nije dobro da manupulacijama i pričama koje imaju karakter zanimljivosti opterećujemo taj proces i da na neki način povređujemo dostojanstvo tog čina", rekao je ministar vjera.
Šijaković je kazao da je patrijarh Pavle jedan od najuglednijih poglavara SPC i "izuzetna ličnost koja je u najtežim vremenima za jedan narod bio čist obraz tog naroda". Prema njegovim riječima, nijedan drugi duhovni poglavar SPC nije djelovao tako smirujuće kao što je to činio patrijarh Pavle. "I to je dovoljno da se izbor novog patrijarha odvija u odgovarajućem duhu i da ga ne treba ničim narušiti", kazao je ministar vjera.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije kazao je da će prihvatiti sve što Crkva bude od njega tražila. "Meni je divno i u Crnoj Gori, ne moram da menjam. Što se tiče toga, služim Crkvi od detinjstva i sve ono što Crkva bude od mene tražila, ja sam to i do sada prihvatao, i ubuduće ću prihvatati", kazao je Amfilohije, odgovarajući na pitanje da li uopšte želi da bude kandidat za patrijarha i da ostavi mjesto mitropolita crnogorsko-primorskog.
Na pitanje da li je do sada ispoštovana procedura u pripremi za izbor patrijarha, Amfilohije je kazao da je jeste, i dodao "da će se vidjeti da li će biti izbora", jer, kako je kazao, patrijarh Pavle je podnio molbu da bude razriješen. Episkop šabački Lavrentije rekao je da je bio prisutan kad je Njegova svetost patrijarh srpski Pavle "tri, četiri" puta molio Sabor Srpske pravoslavne crkve da ga razriješi dužnosti.
"Smatrali smo da je greh razrešiti takvog svetog čoveka koji za sve nas predstavlja čast što je na tom mestu. Sad je u našoj zemlji sve uzdrmano, pa nije dobro da i Crkva stvara potrese", izjavio je vladika Lavrentije.
Vladika Lavrentije je dodao da ne zna "šta se sve zbiva i da li se išta događa" u vezi s povlačenjem patrijarha.